טיפול בחרדת ביצוע – מה לעשות כשהגוף לא משתף פעולה?

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 6.8.23 | עודכן: 4.9.23

חרדת ביצוע מאופיינת בחשש ודאגה קיצוניים מכישלון בתפקוד המיני בסיטואציה אינטימית, ומתגובה שלילית מבן או בת הזוג בעקבות כך.

במכון סול ניתן לקבל טיפול פסיכולוגי מקצועי ויעיל בחרדת ביצוע.

זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757
זוג יושבים על המיטה עם מבטים של מבוכה ואכזבה עקב חרדת ביצוע.

מהי חרדת ביצוע? כיצד ניתן לטפל בחרדה זו?

מהי חרדת ביצוע?

דמיינו את הסיטואציה הבאה: את/ה בסיטואציה אינטימית עם בת/בן הזוג. לפתע, אתה מתחיל לחשוב במודע על ציפיותך מעצמך, וציפיות בת הזוג ממך בסיטואציה.

במקום פרפרים בבטן ותשוקה, עולות אצלך רמות המתח, פחד, מבוכה, הזעה, דפיקות לב וחשש כי לא תצליח לספק את בת הזוג.

התחושות השליליות, בצירוף עם המחשבות המאיימות, מייצרים מציאות, מקשים, ואולי אפילו מונעים ממך להמשיך באקט.

אינך לבד בחוויה הזו.

גברים, נשים, וא.נשים בכלל, מכל נטיה מינית ומכל מגדר, עשויים לחוות תופעה דומה: חרדת ביצוע.

חרדת ביצוע, או חרדת ביצוע מיני, היא חשש מתמיד וחודרני מכך שלא תצליח לתפקד מינית, ולספק את עצמך או את בת הזוג בסיטואציה מינית.

חווית החרדה היא עוצמתית, ועשוי להעיב על יכולת התפקוד המיני בזמן הסיטואציה האינטימית, וכך למעשה מגשימה את החשש.

השפעתה השלילית של חרדת ביצוע לא מטופלת על חיי הזוגיות והמין עלולה להיות רחבת היקף. ככל החרדות, ניתן להפחית את עוצמת חרדת הביצוע באופן משמעותי עם טיפול פסיכולוגי-רגשי.

מהם הסימנים לחרדת ביצוע? איך לדעת אם אני סובל ממנה?

לחרדת ביצוע תסמינים רבים המוכרים מחרדות מסוגים אחרים:

  • רגשות שליליים כמו פחד מכישלון במיטה, מבוכה מחוסר יכולת תפקוד מול בת הזוג, אכזבה על כך שלא הצלחת לספק את בת הזוג.
  • מחשבות חוזרות ונשנות, טורדניות ומאיימות על חוסר הצלחה וביצוע כושל במיטה, למשל: מה אם לא אצליח לזרום עם הסיטואציה, והפרטנרית תרתע ממני? מה אם הפרטנרית שלי לא תהנה מספיק?
  • תסמינים גופניים של חרדה, כגון הזעה מוגברת, עליה בדופק הלב, רעד, בחילה וכאבי בטן. למעשה, התסמינים הגופניים הם חלק מתגובת “הילחם או ברח” של הגוף, במהלכה יותר דם  מוזרם לשרירים, ופחות לאזורים המערבים את הפעילות המינית. כך, חרדת הביצוע עצמה יכולה ליצור “מעגל קסמים” ולהביא לקושי אמיתי בקיום יחסי מין, דבר שמחזק את החרדה.

למה יש לי חרדת ביצוע?

חרדת ביצוע עשויה להיגרם מסיבות שונות. אצל כל אדם הסיבות לחרדה הן שונות, ולעיתים ישנן מספר סיבות הפועלות יחדיו ליצירת החרדה.

סיבה אפשרית אחת, ונפוצה ביותר, היא התפתחות חרדת ביצוע עקב חווית כישלון בהתנסות מינית בעבר. חוויה שכזו עשויה להתפס על ידי האדם שחווה אותה ככישלון אישי וגורם מבוכה משמעותי, מה שיותיר חותם המלווה אותו בהתנסויות מיניות נוספות. הוא יחשוש כי יקרה לו אותו הדבר בשנית.

סיבה אפשרית נוספת לחרדת הביצוע היא נטייה לחרדתיות כללית, בצירוף ביטחון עצמי וערך עצמי נמוכים, אשר מתבטאים גם כחרדת ביצוע. אנשים הסובלים מחרדות רבות, בתחומי חיים שונים, או מעומס נפשי בתקופה מסויימת, בעלי סיכון גבוה יותר לחוות גם חרדת ביצוע.

במקרים נדירים ביותר, אדם עשוי להיות בעל מגבלה פיזיולוגית אמיתית הפוגעת בתפקודו המיני, ולפתח חרדת ביצוע סביב חוסר מסוגלות זה.

יש לשים לב כי מגבלה גופנית הגורמת לחוסר כשירות מינית, היא דבר נדיר.

רובם המוחלט של האנשים מסוגלים לתפקוד מיני תקין, וכפי שהזכרנו קודם – פעמים רבות המקור לכישלון בתפקוד המיני עשוי להיות טמון בחרדה עצמה, ולא בבעיה גופנית.

מה אפשר לעשות?

תקשורת ישירה ופתוחה היא דבר חשוב מאין כמותו במערכת יחסים. אם הדבר ניתן, מומלץ לפתוח את נושא חרדת הביצוע עם בת או בן הזוג.

אפשר לפתוח את נושא החשש והפחד לאכזב או להרתיע, באמצעות שיחה על הקשיים, ולתאם ציפיות. השיחה יכולה להביא אתכם להבנות חדשות, מציאת דרכים להתמודד עם החרדה, ואולי אפילו להפחתתה, ברגע שתרד האבן הזו מהלב. הפגנת הפתיחות, השיחה וההתגברות המשותפת על האתגר עשויים לחזק את הקשר ביניכם.

לעתים, לא ניתן להתמודד מול חרדת הביצוע לבד.

יתכן כי אינך מרגיש בנוח להיפתח מול בן הזוג, או שמא החרדה עוצמתית מדי ופוגעת ברווחתך הנפשית ובתפקוד היום-יומי. במצב שכזה, מומלץ לפנות לסיוע מקצועי.

חלק מהאנשים חוששים מלגשת לסיוע מקצועי, לטיפול בקושי נפשי ובחרדות בכלל. הסיבות לחשש זה נעות מדאגה שתודבק להם תווית סטיגמטית, או מכך שמדובר בהפגנת חולשה. הדבר עלול להיות משמעותי עוד יותר כשנושא הטיפול הוא תפקוד מיני, ונדרש ממך לדון עם אדם אחר אודות הסיטואציות האינטימיות ביותר בחייך.

חשוב לזכור כי אין בושה בלפנות לטיפול. פניה לטיפול מהווה לקיחת אחריות על חייך ועל עתיד חיי הזוגיות שלך. מדובר בצעד אמיץ, אשר יאפשר לך לצמוח, להפוך לאדם בטוח יותר ולפקד טוב יותר במערכת היחסים.

המטפל, כחלק מלימודיו, הכשרותיו וניסיונו המקצועי, יכול לנהל שיחות עם המטופלים גם על נושאים אינטימיים ביותר. השיחות הללו עם המטופל נעשות ברגישות מירבית, ובסודיות מוחלטת.

טיפול פסיכולוגי רגשי לחרדת ביצוע

ניתן לטפל בחרדת ביצוע באמצעות טיפול פסיכולוגי-רגשי, אשר יכול לסייע להפחתת רמת החרדה באופן משמעותי.

הטיפול יאפשר לך להפחית את רמת החרדה ולנהל אותה, כך שהפשעתה על תפקודך המיני, ותפקודך בכלל, תתמזער.

הטיפול ניתן על ידי מטפל מוסמך, בעל השכלה רלוונטית וניסיון בטיפול בחרדות. הפגישות עם המטפל יהוו עבורך חלל מכיל ובלתי שיפוטי לחשוב ולדון על הקשיים מהם אתה סובל, בתחום המיני ובכלל.

בסיוע המטפל, תתחקה אחר מקורה של חרדת הביצוע, ותלמד לשים לב לתסמינים המלווים את החרדה:

  • רגשות אשר מתעוררים בזמן התקף החרדה ובאקט מיני.
  • מחשבות טורדניות ומאיימות המזינות את החרדה.
  • תגובות גופניות והתנהגותיות שונות.

יחד עם המטפל, תוכל לבצע מספר שינויים משמעותיים:

  • להגיע להבנות לגבי מקור חרדת הביצוע.
  • לשנות את דפוסי החשיבה המתלווים לחרדה ומזינים אותה.
  • ללמוד לווסת את הרגשות והתגובות האוטומטיות שעולות עם החרדה.

מעבר להקלה על חרדת הביצוע, הטיפול מהווה הזדמנות נהדרת לטפל גם בקשיים נפשיים ורגשיים נוספים, אשר תרצה להפחית את השפעתם על חייך.

טיפול זוגי לחרדת ביצוע

אפשרות נוספת לטיפול בחרדת ביצוע היא טיפול זוגי.

אם אתם חווים קשיים בזוגיות או פגיעה בחיי המין עקב חרדת הביצוע, או שברצונכם לטפל ברבדים נוספים הקשורים לקשר ביניכם, טיפול מסוג זה יכול לסייע לכם.

טיפול זוגי שונה מטיפול פסיכולוגי פרטני, בכך שמתקיים בנוכחות שני בני הזוג. הטיפול נערך על ידי מטפל בעל הכשרה וניסיון בטיפול זוגי, כאשר הדגש בפגישות יהיה הקשר ביניכם, ומיקום כל אחד מכם בתוך הקשר.

במהלך פגישות הטיפול, המטפל זוגי יסייע לכם לזהות איפה חרדת הביצוע פוגשת את כל אחד מכם, מהצד שחווה את החרדה, ומצד בת הזוג.

במסגרת הטיפול תבינו מה הציפיות של כל אחד מכם מהשניה, ותלמדו להיות פתוחים יותר וקשובים יותר לצרכים אחד של השני, הן בסיטואציות אינטימיות והן בזוגיות בכלל.

ההחלטה המשותפת לגשת לטיפול זוגי מהווה התחייבות של שניכם לטפל בקשיים במערכת היחסים, ולכן זהו צעד חשוב בשיפור (או שדרוג) חיי הזוגיות שלכם.

טיפול בחרדת ביצוע במכון סול

במכון סול מטפלים מומלצים ובעלי ניסיון בטיפול בחרדות.

ניתן לקבוע טיפול פסיכולוגי-רגשי פרטני או טיפול זוגי בחרדת ביצוע.

כל המטפלים שלנו מומלצים, בעלי הכשרה טיפולית מקיפה וניסיון טיפולי רב.

פגישות הטיפול נעשות באופן מכיל ורגיש, תוך התחייבות לסודיות מוחלטת.

מוזמנים ליצור אתינו קשר לייעוץ מקצועי בנושא טיפול בחרדת ביצוע.