אבחון פסיכיאטרי

חן אור יונגרוירט - פסיכולוגית קלינית M.A | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 01.1.22 | עודכן: 09.9.22

אבחון פסיכיאטרי הינו הליך הנעשה על ידי רופא מומחה בפסיכיאטריה, אצלנו במכון סול. באבחון זה ייבחנו יכולותיו הרגשיות, התפקודיות והנפשיות של המאובחן. הליך האבחון מתבסס על מספר קריטריונים ושלבים.

זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757
אבחון פסיכיאטרי

אבחון פסיכיאטרי

כמעט וכל אדם יחווה קשיים נפשיים במהלך חייו. חלק מהאנשים יוכלו להתגבר ולהכיל את אותם קשיים. זאת באמצעות גורמים תומכים, דוגמת משפחה וחברים. אחרים, בשלב כלשהו, יהיו זקוקים לסיוע והכוונה מקצועית.

על מנת למקד את הצרכים המקצועיים יתבקשו חלק מהאנשים לעבור אבחון פסיכיאטרי. אבחון זה, שגם אותו תוכלו למצוא במכון סול, שיאפשר לגורמי מקצוע ולמאובחן עצמו לקבל תמונה רחבה אודות המצב הנפשי והרגשי של המאובחן.

מה כולל אבחון פסיכיאטרי?

את האבחון, כאמור, יבצע רופא מומחה בפסיכיאטריה. במהלכו יבחן הרופא המומחה את היכולות הרגשיות, הנפשיות והתפקודיות של האדם שמולו. יש מקרים ואותו אבחון נעשה לאחר שאותו מאובחן נמצא במצב נפשי ורגשי ירוד ממש. במקרים אחרים, אבחונים פסיכיאטריים נעשים בעבור חוות דעת משפטית וכמובן עבור ילדים ונערים במסגרות החינוך השונות.

במסגרת האבחון, אמור הרופא המומחה לקבל לידיו מספר נתונים מקדימים הנוגעים למאובחן. אלו כוללים נתונים ביוגרפיים שונים, היסטוריה רפואית ומידע נוסף מעברו של המאובחן שיש ורלוונטי לאבחון.

בהמשך, יבחן הרופא המומחה את מצבו הרגשי והנפשי של המאובחן. הדבר ייעשה דרך שיחה עמו על מנת שהמאובחן יוכל להביע בעצמו אודות המצוקות בהן הוא נמצא כעת. בשיחה זו יוכל הרופא המאבחן לקבל מידע מהימן אודות עוצמת המצוקות בהן נמצא המאובחן.

אבחון פסיכיאטרי מחיר

רבים מהפונים לאבחון פסיכיאטרי במכון פרטי, סקרנים לגבי העלות הכרוכה בהליך אבחוני מעין זה. יש לציין כי המחיר הינו משמעותי, אך אינו הנדבך היחיד בדרך להחלטה האם להגיע לאבחון פסיכיאטרי או לא.

נשים את הדברים באופן ברור- מחירו של אבחון פסיכיאטרי פרטני הינו לא זול ולצערנו, לא אפשרי עבור כל פונה. כמו כל רופא, גם פסיכיאטרי הינו רופא ועלות פגישה בת שעה עם רופא הינה יקרה.

מספר סיבות למחיר אבחון פסיכיאטרי-

 • הכשרת הפסיכיאטר– ההשכרה של פסיכיאטר הינה 7 שנות לימודים ועוד מספר שנות התמחות ספציפית בפסיכיאטריה ועמידה בהצלחה במבחן המומחיות של משרד הבריאות.
 • אבחון במכון פרטי– היתרון שבאבחון במכון פרטי היא הרבגוניות בפונקציות המקצועיות; לעומת פסיכיאטר שפוגש אתכם לבד בקליניקה מבודדת, עבודה במכון כוללת צוות רב-מקצועי החושב על המטופל מפרספקטיבות מגוונות- פסיכולוגית, רפואית, סוציאלית ועוד. שילוב של התייעצות בעל המקצוע עם מספר גורמים, מאפשר אבחון מדויק ומקצועי יותר.
 • אבחון מעמיק– מחירו של אבחון פסיכיאטרי קשור גם במידת ההעמקה. לצערנו הרב (!), בשירות הציבורי אין את הפריבילגיה שיש בשירות הפרטי, לשבת כ40-60 דקות לפגישה אבחונית.

אבחון פסיכיאטרי והמלצות

במסגרת האבחון הפסיכיאטרי יבחן הרופא המומחה מאפיינים נוספים של האדם מולו. אלו יכללו התרשמות מהופעתו החיצונית, אופן דיברו, התנהגותו, תהליכים מחשבתיים ועוד. לצד אלו, יידרש המאובחן למספר בדיקות עבור מדדים פיזיים שונים. בדיקות הכוללות בדיקת לחץ דם, קצב נשימה, ספירת דם מלאה, טמפרטורת הגוף ועוד.

בשלב האחרון של האבחון יִידֵּעַ הרופא המומחה את המאובחן בממצאיו. מתוך אותם ממצאים יקבל המאובחן המלצה על המשך טיפול – התערבות טיפולית שלרוב תכלול טיפול רגשי כלשהו בשילוב טיפול תרופתי.

על בסיס מה מתבצע אבחון פסיכיאטרי?

אבחון פסיכיאטרי נקבע על בסיס התאמה של ממצאים קליניים. הכוונה, בעצם, לזיהוי תסמינים המהויים קריטריונים להפרעה נפשית כלשהי. רשימת אותם קריטריונים מבוססת על בסיס תצפיות ממושכות שבוצעו לאורך השנים. כיום, אותם קריטריונים מקובצים לתוך שני מדריכים בולטים המקובלים בישראל ובמדינות רבות אחרות.

המדריך הראשון עליו מתבססים הוא ה-DSM – Diagnostical and Statistical Manual of Mental Disorders. ה-DSM הינו מדריך מטעם איגוד הפסיכיאטריה האמריקאי. איגוד המהווה אינסטנציה מקצועית משמעותית במדינות רבות. מדריך נוסף עליו מסתמכים הוא ה-ICD – International Classifications of Diseases. מדובר על מדריך משמעותי נוסף מטעם ארגון הבריאות העולמי.

ביצוע האבחון הפסיכיאטרי מתבסס, כאמור, על קיומם של מספר קריטריונים. אלו מתקבלים הן מתוך תלונותיו ותחושותיו של המאובחן והן מתוך ממצאים אובייקטים שעולים באבחון. התבססות על אותם קריטריונים, על מנת לאבחן את מצבו של המאובחן, מהווה את הכלי האופטימלי ביותר כיום.

גם היום, אין לאנשי המקצוע וחוקרים מידע מספיק רחב על המנגנונים הפתלוגיים השונים הקיימים אצל כל אדם. מנגנונים שיש בהם להוביל להפרעות כאלו ואחרות. על כן, מתבססים אותם אבחונים על אוסף של קריטריונים ובשאלה מי מאותם קריטריונים קיימים אצל המאובחן. סף מסוים של קריטריונים הקיימים אצל המאובחן – יש בהם להסביר פתלוגיה מסוימת.

DSM - המדריך המוביל לאבחונים פסיכיאטרים

DSM – המדריך המוביל לאבחונים פסיכיאטרים

אבחון פסיכיאטרי נכון

“מטרת העל” של אבחון פסיכיאטרי היא לקבל תמונה לגבי מהות ההפרעה או ההפרעות הקיימות. היכולת להצביע על ההפרעה קיימת מאפשרת, בהמשך, לבנות תוכנית טיפול ממוקדת עבור המאובחן. תוכנית אשר מסתמכת על ידע רב ממחקרים שהצטברו לאורך שנים רבות.

אבחון פסיכאטרי מהווה עבור רבים את “קו פרשת המים”. לאחריו, יוכלו המאובחנים לקבל ממסגרות הטיפול השונות את הכלים והצרכים הטיפוליים המתאימים להם.

 

אתם זקוקים לפסיכיאטר פרטי ולתורים זמינים ומיידיים? הנכם מוזמנים ליצור קשר עימנו. נשמח לסייע!

  אנחנו כאן בשבילכם

  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה