טיפול בדיכאון אצל ילדים ונוער

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 24.2.20 | עודכן: 27.2.21

טיפול בדיכאון אצל ילדים ונוער – הגדרה

דיכאון הוא מצב נפשי המאופיין בחוסר חשק וייאוש. התחושות הנלוות לכך מתאפיינות בירידה בערך העצמי ופגיעה בתפקוד היומיומי. דיכאון בילדות דומה במאפיינים התוך-נפשיים לדיכאון בגיל בוגר, אך ישנם מספר הבדלים בסימפטומים ההתנהגותיים (כלומר בביטויים החיצוניים).

סימפטומים של דיכאון בילדים ונוער

 • אצל פעוטותדיכאון אנקליטי (הוגדר על-ידי ספיץ ב-1946) מופיע אצל פעוטות שהתנסו בפרידה ממושכת מהדמויות המטפלות ופיתחו תסמינים של בכיינות, חוסר תנועה ואדישות.
 • בילדים צעירים, סימפטומים של דיכאון עלולים לכלול עצבות, עצבנות, דאגה, סימפטומים גופניים כמו עקצוצים או כאבים בגוף, סרוב ליציאה לבית הספר ושינויים במשקל הגוף.
 • במתבגרים הסימפטומים כוללים עצבות, עצבנות, תחושת ערך שלילי, תחושה של חוסר מובנות על ידי הסביבה ורגישות יתר, שימוש בסמים או באלכוהול, אכילה או שינה רבה, פגיעה עצמית, עניין מצומצם בפעילויות יומיומיות והימנעות מאינטראקציות בינאישיות.

לא כל הסימפטומים שתוארו צריכים להופיע, אלא חלקם. נציין כי אבחון של דיכאון בילדות נעשה באופן דומה לאבחון של דיכאון בבגרות (כלומר שהמצב הדיכאוני יתקיים לפחות שבועיים ברציפות), בהתייחס לסימפטומים הייחודיים לגיל זה אשר תוארו לעיל.

  אנחנו כאן בשבילכם

  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  מהם הגורמים בדיכאון אצל ילדים ונוער?

  ביולוגים

  מחקרים מצאו כי ילדים להורים המאובחנים עם דיכאון קשה נמצאים בקבוצת סיכון. בנוסף, הורים עם הפרעות אפקטיביות (כמו דיכאון או מאניה דיפרסיה למשל) עלולים לראות תגובות רגשיות דומות בילדיהם. יש לציין כי מחקרים מראים קשר ביולוגי, אך כמובן שלא ניתן להתעלם מהגורמים הסביבתיים הקשורים לגידול ילד בסביבה של הורה עם דיכאון קשה. הורה עם דיכאון קשה יתקשה לתפקד ביומיום וכפועל יוצא, יתקשה למלא את תפקידי אחריותו כמו הזנה, ארגון וכיוצא בזאת.

  סביבתיים

  ילדים הנחשפים להתנהגות של הורה דכאוני עלולים לפתח בעצמם סימפטומים התנהגותיים ורגשיים דומים. הורה אשר יוצר קשר באופן חסר חיות וחסר כוחות ישפיע באופן ישיר על מצב הרוח של ילדו. סיבות רבות לדיכאון בקרב הורים: דיכאון כרוני רב-שנים, דיכאון לאחר הלידה, מצבי חיים המובילים למצוקה (כגון גירושין או פיטורין), קשיים כלכליים ועוד.

  קוגניטיביים

  הורה אשר מלמד את הילד לאמץ דפוסי ייחוס פנימיים לאירועים שליליים. מה הכוונה? ילד אשר סופג את התחושה כי אירועי חיים שליליים שקרו לו קשורים להתנהגויותיו ואילו אירועי חיים חיוביים שקרו לו קשורים לגורמים חיצוניים. מצב זה מוביל לחוסר אונים נרכש ולמוטיבציה מוגבלת.

  מצבים רפואיים כרוניים

  ילדים אשר אובחנו עם מחלה כרונית אשר פוגמת באופן מיידי בתפקוד היומיומי שלהם עלולה להוביל למצב של דיכאון. הסיבה לכך היא שבהתמודדות עם מחלות מסוימות הילד יצא פחות מהבית וכך מעגל החברים והתפקוד הלימודי שלו ייפגם, שאלו למעשה המעגלים החברתיים של הילד.

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

   

   

  מהו הטיפול היעיל בדיכאון בילדים ונוער?

  איתור נכון ומהיר של הפרעת דיכאון בילדות ונוער יכולה להיות מצילת חיים. מחקרים מוכיחים את יעילותה של פסיכותרפיה בשינוי התפקודים המוחיים, כפי שנצפו במחקרי MRI.

  פסיכותרפיה דינאמית בשילוב פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) הוא הטיפול הראשון לילדים ונוער. בגילאים צעירים יותר נשתמש בפסיכותרפיה דינאמית במשחק: באמצעות המשחק המטפל והמטופל יתמודדו עם המורכבות הרגשית אותה חווה הילד ויטפלו בגורמים אשר הובילו למצב זה, בשילוב מפגשי הורים. אצל ילדים בוגרים יותר, נאתר את דפוסי החשיבה השלילית המאפיינים את החוויה במצב זה ונעזר בהורים לשינוי דפוסי החשיבה וחזרה לשגרה תפקודית.

  במצבים חמורים יותר, בהתייעצות עם פסיכיאטר יומלץ טיפול תרופתי בדרך כלל ממשפחת ה-SSRI.

   

  אם מצאתם את הסימפטומים המתוארים קשורים לחוויה של ילדיכם אל תתלבטו- פנו לטיפול. ניתן למנוע דיכאון בילדים ונוער.

  צוות מכון סול מורכב ממגוון מטפלים מומחים ומנוסים בתחומם, אשר יוכלו לסייע בכל קושי עימו אתם מתמודדים לרבות טיפול בדיכאון אצל ילדים ונוער. במכון סול מטפלים בילדים, נוער ומבוגרים.