טיפול בטראומה אצל ילדים

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 4.4.20 | עודכן: 16.2.21

מהי טראומה פסיכולוגית?

טראומה היא תגובה רגשית לאירוע בלתי רגיל, קשה ובלתי נסבל, אשר מייצר תחושות של חוסר אונים, הלם, בהלה וחוסר יכולת להתמודד ולשלוט במצב או לשנותו. כלומר בזמן התרחשותה של הטראומה, הנפגע ממנה עומד חסר ישע, לנוכח כח החזק ממנו.

מדובר באירועים אשר פוגעים בחוויית השליטה של החווה אותם, וגורמים לאובדן של משמעות במצבים רבים, שכן אם לא ניתן לפעול ולשנות משהו, והדברים פשוט קורים, אז מה הטעם לפעול ולחיות?

מהו אירוע טראומטי בילדות?

אירוע טראומתי הוא אירוע אשר מלווה באיום על החיים, על שלמות הגוף, או כזה אשר מפגיש את החווה עם אלימות ומוות באופנים קשים.

טראומה יכולה להתרחש כתוצאה מחשיפה לאירועים שונים כגון: אלימות פיזית או מילולית קשה, פגיעות מיניות, חשיפה לאירועים מסוכנים: שריפות, תאונות דרכים, אסונות טבע, מוות, מחלות של אנשים קרובים ומצבים נוספים.

ילדים קטנים הם בעלי פגיעות רבה יותר לפיתוח תגובות טראומתיות שכן הם טרם פיתחו תפיסה מציאותית ועקבית על עצמם ועל העולם. הם חסרים תחושה של זהות יציבה, ובשל כך, איומים נתפסים בחווייתם כקשים ומפחידים יותר מאצל מבוגרים. לפיכך, ילדים יתקשו יותר להתמודד עם אירועים מלחיצים, כאלה אשר מפגישים אותם עם לחץ מאסיבי ומשמעותי ושינויים גדולים. מחקרים מראים שילדים נוטים יותר לפתח תסמונת דחק פוסט טראומתית לאחר אסון מאשר מבוגרים.

  אנחנו כאן בשבילכם

  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  סימפטומים של טראומה אצל ילדים

  לאחר אסונות שונים כגון, תאונות דרכים, אובדן של בן משפחה קרוב וכדומה, ילדים יראו עליה בתסמינים ומצוקות שונות שלא נצפו קודם לכן, כגון:

  1. נטיה תלותית מוגברת אצל הילד-בתקופה שלאחר האסון או הטראומה הקשה שאיתה נאלץ הילד להתמודד, הוא יטה לצרוך יותר מבעבר את קרבת המבוגרים, ויתקשה להיפרד מהוריו או מהדמויות הקרובות לו יותר מבעבר. לעיתים נראה  חרדת נטישה או חרדת בית ספר.
  2. רגזנות ותסמינים של אי שקט- ואף במצבים רבים אלימות והפרעות התנהגות
  3. קשיי שינה
  4. הרטבה לילית

  ילדים לרוב יראו מצוקה רבה ומשמעותית יותר נוכח מצבים מסכני חיים, התמודדות עם מוות ואובדן או התמודדות עם מחלה או פציעה של בן משפחה קרוב. בנוסף, ילדים רבים יפתחו קשיים נפשיים ארוכי טווח בעקבות התמודדויות אלו. למשל ילדים שונים יפתחו חרדה, דיכאון ובעיות נוספות. נמצא כי בנות פגיעות יותר לפיתוח תסמינים פוסט טראומתיים לעומת בנים.

  התמודדויות אלו מחייבות הערכה מקצועית וקפדנית של המצב כמה שיותר קרוב למועד התרחשותו וטיפול מקצועי בבעיה, על מנת למנוע בעיות וקשיים ארוכי טווח.

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

   

  מהו הטיפול היעיל בטראומה בילדים?

  התכוננו לאירוע מבעוד מועד

  כאשר ניתן, מומלץ להתכונן לאסון מבעוד מועד. התכוננות לקראתו ופיתוח כלים ורשת תמיכה להתמודדות הינה קריטית במצבים רבים. ההתכוננות המקדימה מאפשרת תחושה של שליטה ומפחיתה את חוויית חוסר הוודאות וההפתעה אשר עשויה להיות קשה מנשוא כאשר לא מתאפשרת לילד. למשל, במצבים של מחלה של אדם קרוב, חשוב להסביר לילד, להכינו ולאפשר לו לעבד את החוויה הקשה, טרם תהפך לטראומתית בעבורו.

  חזרה לשגרה

  קיימת חשיבות לעזור לילד לשוב כמה שיותר מהר לחזור לחיי השיגרה שלו. הסיבה לכך היא שהאסון או האירוע הטראומתי, קוטע את הרצף ואת השיגרה בחיי הילד, ומכאן חשוב להשיב לו רצף זה על ידי השבתו ההדרגתית אל חייו הקודמים.

  התערבות טיפולית מהירה

  קיימת חשיבות מכרעת להתערבות וטיפול מהיר וקרוב ככל האפשר להתרחשות האירוע. התערבות מקצועית תסייע לילד לעבד את תחושות הבלבול אשר חש, את החרדה העוצמתית ובניית תוכנית טיפולית מתאימה בהתאם למצב הנצפה וטיפולו באופן מהיר ומיידי.

  קיימת חשיבות מכרעת לטיפול ארוך טווח ומעמיק, כזה אשר יאפשר לילד לעבד את האסון בקצב ובאופן אשר הכי נכון בעבורו, תוך הכוונה וליווי של פסיכולוג, אשר מומחה בטיפול בטראומה ובאופן ספציפי בטיפול בטראומה אצל ילדים.

  לסיכום

  כפי שציינו, לילד נקודת מבט בלתי מאורגנת ואף מוגבלת במובנים רבים והוא אף חסר יכולות קוגניטיביות רבות אשר טרם התפתחו אצלו, מה שעשוי להוביל אותו לביצוע מעשים שלהם השלכות חמורות. כך למשל, ילד אשר חווה אובדן של הורה, אח וכיוצא באלה, עשוי לנסות לשים קץ לחייו על מנת להיפגש עם אותו אדם אהוב מבלי להיות מודע להשלכות של מעשה זה ולסופיות שלו-כלומר שהמוות הוא סופי ולא ניתן לשינוי.

  לפיכך, במצבי לחץ קשים ובמצבים טראומתיים, שנראה כי הילד חסר את המנגנונים הנפשיים ואת הכלים להתמודד לבדו, ואתם חסרים את הכלים המקצועיים לעזור לו, מוטב לפנות לטיפול פסיכולוגי מקצועי בהקדם האפשרי.

  אנו במכון סול נשמח לכוון אתכם ולסייע לכם לבחור את המטפל המקצועי והמיומן ביותר, לטיפול בבעיה שלשמה פניתם אלינו. צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.