תסמינים של חרדה

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 19.1.21 | עודכן: 17.10.21

חרדה – תסמינים וסוגים

החרדה היא רגש ייחודי לבני האדם, שנוצר בעקבות המודעות שלנו לגופנו ולרגשותינו.

כמו בני האדם, בעלי החיים בהחלט יכולים לחוות תחושות חזקות של פחד: אם, למשל, אריה רודף אחרי זברה, הזברה חווה פחד שגורם לה להמשיך לברוח מהאריה. במובן זה אין שום הבדל בין בני האדם לבין בעלי חיים אחרים. ההבדל הוא ניכר במובן הזה שבני האדם יכולים לחשוב על אירועים מפחידים גם כשהם רחוקים מרגע ההווה – לפני שאירוע מסוים קרה או אחרי שאירוע מסוים התרחש.

אדם שעובר חוויה מפחידה עלול לשחזר אותה, לחוות אותה שוב ושוב במוחו, דבר שישפיע באופן דרמטי על היבטים שונים בחיים שלו: החוויה הפיזית שלו, המחשבות שלו, הרגשות שלו, וגם היומיום שלו והאופן שבו הוא בוחר לעצב את ההתנהגות שלו. במובן זה, לחרדה יש משמעות רבה בחיינו כבני אדם.

תסמינים סומאטיים של חרדה

לעיתים מטופלים נכנסים לחדר הטיפולים והגוף שלהם הוא תעלומה מבחינתם.

כך, למשל, הם לא מבינים מדוע הם חווים כל כך הרבה כאבי ראש או כאבי בטן. אין לתחושות הפיזיות שלהם, שהן ממשיות ואמיתיות, בסיס רפואי ברור. במקרים מסוימים החרדה יכולה להיות קשורה לתחושות שהם חווים.

מעניין לחשוב בהקשר הזה, למשל, על תופעת המעי הרגיז שאותה חווים רבים מהאוכלוסייה: מדובר בכאבי בטן חוזרים ונשנים שאין להם הסבר רפואי ברור (האבחנה ניתנת רק לאחר שמתברר שאין בעיות מוכרות אחרות במערכת העיכול). אחת האפשרויות היא, שלפעמים כאבי הבטן קשורים להפרעות חרדה. מערכת העיכול קשורה באופן ישיר לתהליכים שקורים במוח. מסיבה זו, אם יש תופעה של מעי רגיז, אחת ההמלצות היא לבדוק את ההיבטים הרגשיים אצל מטפל, ולא רק לטפל בדברים בדרך תזונתית. מובן, שבמקרים רבים, מצב זה רלוונטי גם ביחס לתופעות רפואיות אחרות (מיגרנות, פיברומיאלגיה ועוד).

  אנחנו כאן בשבילכם

  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  תסמינים פוביים של חרדה

  במקרים מסוימים אנחנו נוטים לפתח חרדות ביחס לאובייקטים ספציפיים.

  חשבו למשל עליכם או על האנשים הקרובים אליכם, על פחדים נפוצים שקיימים בסביבתכם הקרובה.

  במקרים רבים אנחנו נוטים לפחד מבעלי חיים מסוימים: חולדות, עכבישים, חרקים ועכברים עלולים להפחיד אותנו בגלל החשש שנידבק במחלות שונות בגללם, בעוד סוגים מסוימים של כלבים או נחשים עלולים לעורר פחד בגלל שהם עצמם עלולים להוות איום עבור האדם. פחד ממקומות סגורים, למשל ממעליות, נפוץ אצל אנשים רבים, ויש בו היגיון משום שהוא קשור לפחד להיות במרחב שאין בו מספיק אוויר; פחד גבהים קשור לכך שאין לאדם יכולת לשרוד אם ייפול מגובה רב.

  במילים אחרות, טבעי שאובייקטים מסוימים יעוררו בנו פחד מהיותנו בני אדם, ואין בכך כל פסול. הבעיה היא משמעותית יותר כאשר החרדה פוגמת בחיי היומיום שלנו: למשל, כאשר יש נטייה להימנע משימוש במעלית בכל מקרה שהוא, או כאשר אין אפשרות להימצא בגובה גבוה, או כאשר כל היתקלות בכלב מעוררת תחושה חזקה של פחד. במקרים מהסוג הזה, טיפול יכול לעזור ולהפוך את החרדה לנשלטת ולמוכרת הרבה יותר.

  תסמינים פיזיולוגיים של חרדה

  במקרים מסוימים, החרדה באה לידי ביטוי בסדרה של התקפי חרדה, במסגרתם הגוף מאותת לאדם שהוא נמצא במצב חירום. בחוויה של תסמיני התקף החרדה, לאדם יש הרגשה שהגוף שלו נמצא במצב קיצון (למשל – קצב לב גבוה, סחרחורת, תחושת חנק) וגם המחשבות הנלוות הן מלאות חרדה (האדם מפחד, למשל, שהוא עומד למות או להשתגע – גם אם אין למחשבה הזאת בסיס פיזיולוגי ברור).

  התקף החרדה הוא חוויה קשה בפני עצמו, אך חלק מהקושי שבו נעוץ גם בחשש לחוות אותו בעתיד. אדם שחווה התקף חרדה עשוי לעשות מאמץ גדול כדי להימנע מהתקף חרדה חוזר. אם בהתקפי חרדה קודמים הוא הרגיש שהוא מזיע ושיש לו סחרחורת, הרי שכל סימן קטן לזיעה או לסחרחורת עלול לעורר בו בהמשך את התחושה שהוא נכנס שוב להתקף חרדה חוזר. אם אדם חווה התקף חרדה במהלך נסיעה לעיר אחרת, הוא עלול להימנע מנסיעות למקומות מרוחקים.

  במובן זה, חשוב להכיר את החרדה, גם דרך טיפול, ולהצליח להתמודד איתה. חשוב לזכור שהחרדה היא לא אינסופית. גם התקפי החרדה הקשים ביותר נגמרים בסופו של דבר, גם החרדה הקשה ביותר דועכת.

  תסמינים בינאישיים של חרדה

  חרדה נוספת שמתפתחת במקרים מסוימים היא חרדה חברתית. במובן מסוים אפשר להגיד שאנחנו “מתוכנתים” לפחד מבני אדם אחרים. כשהתינוק מתחיל לזהות את הוריו ולהבחין ביניהם לבין בני אדם אחרים, הוא עלול להרגיש פחד מאנשים זרים שאותם הוא לא מכיר.

  גם כאנשים מבוגרים חוויה של חרדה חברתית היא חוויה מוכרת. לעיתים סיטואציות חברתיות עלולות לעורר מבוכה, לעיתים קשה לאכול או להתבטא בפני אנשים אחרים, לעיתים השיפוט של אחרים נראה כגזר דין שממנו קשה להתאושש.

  אחת החרדות הנפוצות ביותר היא החרדה של עמידה מול קהל: גם אנשים כריזמטיים ומצליחים עלולים לחוות פחד מהסיטואציה שבה הם נאלצים לעמוד לבדם מול קהל של אנשים ולהרשים אותו.

  במילים אחרות, גם חרדה חברתית במידה מסוימת היא טבעית, והיא חלק מחוויית החיים שלנו כבני אדם, אך במקרים מסוימים כדאי לטפל בה אם יש תחושה שהיא מקשה על הרגש ומשבשת את חיי היומיום. ניתן לטפל בחרדה חברתית במגוון טיפולים, גם דרך טיפול קבוצתי.

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

  תסמינים רגשיים של חרדה

  במקרים מסוימים הפחד הכי גדול הוא להינטש על ידי אדם קרוב שקשורים אליו ולהישאר לבד. לפיכך, תסמיני החרדה עשויים להתבטא גם בדרך של חרדת נטישה.

  החרדה ממצב הנטישה יכולה לבוא לידי ביטוי בכל מיני מובנים ודרכים. לפעמים האדם שמפחד להינטש עלול להימנע מכניסה למערכות יחסים מחייבות, שהרי מי שלא נמצא במערכת יחסים לא יכול בכלל להינטש. במקרים אחרים, חרדת הנטישה גורמת למריבות וקונפליקטים עם האדם שנמצאים איתו במערכת יחסים: כדרך לייצר שליטה ולבדוק  אם הוא באמת אוהב ובאמת רוצה את הקרבה ומבטאים חשש קבוע מהתרחקות באופן שעלול לייצר את ההתרחקות הזאת בסופו של דבר.

  חרדת נטישה היא חרדה עמוקה, שקשורה במקרים רבים לקונפליקטים העמוקים ביותר שאנחנו “סוחבים” איתנו מילדות. לעיתים, בקשר עם האנשים הקרובים אלינו ביותר, ההורים שלנו, הייתה חווית נטישה, דבר שמשפיע על האופן בו אנחנו תופסים יחסים בהמשך. טיפול נפשי יכול להתחקות אחר הדפוסים האלה ולראות איך מתמודדים עמם בצורה יעילה יותר.

  כיצד מטפלים בתסמינים של חרדה?

  טיפול פסיכולוגי עשוי לסייע רבות בהתמודדות עם תסמינים של חרדה. אמנם טכניקות של הרגעה עצמית הינן חשובות, אך לרוב לא ניתן להתמודד לבד עם האספקטים הרבים של החרדה ונדרשת הכוונה מקצועית.

  טיפול בתסמיני חרדה במכון סול לפסיכותרפיה

  אם אתם מתמודדים באופן ממושך עם תסמינים של חרדה, או מצאתם מכנה משותף עם חלק מהסימפטומים שתוארו, צוות המומחים של מכון סול ישמח לסייע ולהכווין אתכם לטיפול המתאים ביותר עבורכם. במכוננו פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים מקצועיים, המתמחים בטיפולים קצרי מועד לצד ארוכי טווח, לחרדה, ובשיטות טיפול שונות ומגוונות בהתאם לצורכי הפונים

  השאירו פנייה, ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.