אבחון אוטיזם למבוגרים

עדי ביטנר | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 10.10.21 | עודכן: 05.5.22

אבחון אוטיזם למבוגרים הינו אבחון תקשורת, הכולל את מבחני תקשורת, מבחני אינטליגנציה ומבחנים תפקודיים. כשמבוגר פונה לראשונה בחייו לאבחון, הסיבה היא בדרך-כלל שתפקודו התקשורתי הינו גבוה. כלומר, שמדובר בהפרעת תקשורת חברתית מסוג אספרגר.

זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

אבחון-אוטיזם-מבוגרים

מהו אבחון אוטיזם למבוגרים?

יותר משנדמה לנו, אבחון אוטיזם במבוגרים הינו עניין שכיח ויומיומי. בשנים האחרונות ישנה מודעות גוברת ועולה אודות הספקטרום האוטיסטי. אם בעבר כל ילד עם הפרעת תקשורת סווג ללקוי למידה/מפגר/ילד עם הפרעות התנהגות, כיום אנשי המקצוע (פסיכולוגים ופסיכיאטרים) מבינים שאלו הם אינם פני הדברים.

אבחון אוטיזם במבוגרים מטרתו לאבחן אנשים בוגרים, שלא אובחנו כהלכה בילדותם. אנשים אלה סבלו לרוב מחוסר הבנה של החברה אותם, דבר שלעיתים פגע בתפקודם היומיומי, ובחוויה הרגשית שהסתובבו איתה לאורך שנות התבגרותם, כילדים וכבוגרים.

אנשים מבוגרים רבים פונים אלינו בבקשה לערוך עבורם אבחון אוטיזם כשהם בני 30, 40, 50 ויותר.

חשוב לזכור כי פנייה זו אינה משונה. להיפך- היא חשובה מאין כמותה, לאדם שהסתובב כל חייו עם תחושה שהוא שונה ואחר מקבוצת השווים שלו.

בין אם מדובר בשונות שהורגשה בשנות הגן ובית הספר, שונות במקום העבודה, או תחושה שפשוט העולם החברתי אינו מובן דיו, ולכך התלוו השלכות רבות ומגוונות.

במכוננו, אבחון אוטיזם במבוגרים נעשה על-ידי פסיכולוגים קליניים מומחים בלבד! האבחון כולל את מבחן האדוס (ADOS), המוכר על-ידי ביטוח לאומי להכרה באבחנה על הספקטרום האוטיסטי.

  אנחנו כאן בשבילכם
  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם
  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  אבחון אספרגר מבוגרים

  אספרגר היא הגדרה לאדם המתפקד ברמה גבוהה יחסית על הספקטרום האוטיסטי. מאפיינים שכיחים של הספקטרום הינם קשיים ברכישת השפה, קשיים בתקשורת הבינאישית, קשיים בהבנת מחוות בינאישיות ועוד.

  אנשים אשר מאובחנים כגבוהים על הרצף האוטיסטי, בדרך-כלל סובלים פחות מהסימפטומים השכיחים שציינו לעיל. לעומת אנשים בינוניים או נמוכים על הרצף, אנשים אלה מצליחים לתפקד לרוב בחברה: הם נמצאים ביחסים זוגיים, יש להם מעט חברים והם לרוב גם מחזיקים במשרה קבועה.

  בדיוק בגלל זה הסבל של כל אותם אנשים הוא רב! אנשים המאובחנים כאספרגר הם נראים ולא נראים: רואים את השוני שלהם, אבל הם מצליחים להסתדר ולכן לרוב לא מאבחנים או מאתרים אותם בגיל צעיר. מכאן שאבחון מבוגרים, הינו לרוב אבחון אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה.

  אבחון-אוטיזם-מבוגרים ובדידות

  אוטיזם לא מאובחן ומטופל יכול להביא לתופעה של בדידות בגילאים מאוחרים

  איך מזהים ומאבחנים אוטיזם אצל מבוגרים?

  יש מקרים בהם אבחון אוטיזם נערך בגיל מבוגר יותר. זאת, בדרך-כלל בעקבות קושי בתחום מסוים בחיים וניסיונות חוזרים ונשנים להתגבר עליו. כאשר הסימפטומים מתגברים ומכשילים את תפקודו של המבוגר, נמליץ על אבחון אוטיזם.

  אצל ילדים, בדרך-כלל ההורים הם אלו שמזהים את הסימפטומים של האוטיזם. ההורים הם אלו שיוזמים את האבחון.

  בעוד שאצל מבוגרים, המבוגר או בן/בת משפחתו, יהיו אלו שיזמו את האבחון. זאת, כדי להבין את הסימפטומים שאנו רואים ולדעת האם הם יכולים להיות מוסברים ומנוסחים על-ידי הפרעת תקשורת.

  אוטיזם בגיל המבוגר יותר קשה לאבחון, כיוון שאת רוב הסימנים אנו רואים בילדות. לכן, כשאנו מאבחנים אוטיזם בגיל מבוגר, ננסה לאתר ולהבין את הסימפטומים הבאים:

  1. עם אילו קשיים האדם התמודד בילדות?
  2. מה מספרים בני משפחתו על עברו?
  3. איך קשריו הבינאישיים כיום?
  4. במה הוא עובד (האם בעבודה המצריכה הישענות על תקשורת בינאישית או לא)?
  5. האם האדם יוצר קשר עין?

  פרט לסימפטומים הללו, נעביר מבחני תקשורת מתוקפים ומוכרים על-ידי המוסד לביטוח לאומי, כמו אבחון אדוס.

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

  קריטריונים לאבחון אוטיזם מבוגרים

  • התנהגויות אופייניות– הפסיכולוגים מאבחנים אוטיזם דרך שרשרת של אפיונים והתנהגויות. כמו, שלילת מחלות או מגבלות גופניות שיכולות לגרום או להסביר  התנהגויות אלה. ההתנהגויות האופייניות הינן, קושי ביצירת קשר עין, צמצום בקשרים בינאישיים, תחומי עניין ייחודיים ועוד.
  • תקשורת בינאישית– בזמן האבחון אנחנו נתמקד במיוחד בקשיים תקשורתיים המתבטאים בדפוסי התנהגות. הקשיים התקשורתיים יתבטאו דרך קושי ביכולת בזיהוי והבעת רגשות, צמצום תחומי עניין ועוד.
  • תפקוד לאורך החיים- נביט על תפקודו של האדם לאורך החיים ונמפה היכן היו קשייו. לעיתים נעזר בבני המשפחה, לצורך השלמת התמונה.
  פנייה לאבחון אוטיזם למבוגרים

  ישנם לבטים רבים לפני פנייה לאבחון

  יתרונות אבחון אוטיזם למבוגרים

  שינוי ושיפור איכות החיים בתחומים שונים- הוא היתרון העיקרי באבחון אוטיזם. בעקבות אבחון אוטיזם למבוגרים, נוכל לראות עלייה בשביעות רצון, תחושת יכולת, קידום ועצמאות. בנוסף, במקרים רבים נראה את תחושת השייכות החברתית עולה ועוד.

  יש להבין- אבחון אוטיזם למבוגרים משפר את ההבנה של האדם את עצמו. בנוסף, האבחון משפר את ההבנה והתאמה של הסביבה אל האדם. כאשר אנשים מבינים אותך יותר טוב, הם ידעו איך לגשת לתקשורת מתאימה איתך.

  יתרונות נוספים וחשובים:

  • התאמת טיפול מתאים– עניין זה הינו מהותי והכרחי. ברגע שנמפה את הקושי, נדע איך להתמודד איתו בצורה הטובה ביותר.
  • התאמת שיקום וסביבת חיים– במקרים רבים נלמד שאנשים מבוגרים שאינם מתפקדים זקוקים לסביבת חיים אינטימית ומתאימה לצרכיהם.
  • הימנעות מאבחנה שגויה– כפי שהסברנו קודם לכן, אבחון בגיל המבוגר הינו הכרחי ומהותי לא פחות מאבחון בגיל הצעיר! חשבו על כל אותם אנשים שלא אובחנו כהלכה בגיל צעיר- הם הסתובבו עם הידיעה שהם תלמידים לא חכמים, חברים לא טובים וכו’.
  • שיפור הערך העצמי– ההבנה כי אני לא טיפש או מוזר, אלא מתמודד עם קושי ספציפי ביחסים בינאישיים.
  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

  מי מאבחן אוטיזם למבוגרים?

  על פי דרישות משרד הבריאות, על מנת לאבחן אדם על הספקטרום האוטיסטי וכדי לממש את זכויותיו בביטוח לאומי, יש לקבל 2 חוות דעת נפרדות וזהות:

  1. פסיכולוג קליני מומחה, או פסיכולוג בתחום התמחות אחר אשר עבר הכשרה מוסדרת לאבחון אוטיזם.
  2. חוות דעת רופא פסיכיאטר או נוירולוג מומחה.

  במדינת ישראל, רק באופן זה אדם יוכר על-ידי הרשויות כמאובחן על הספקטרום האוטיסטי.

   אנחנו כאן בשבילכם
   השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם
   שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

   שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

   אוטיזם מבוגרים אבחון עצמי

   איך תדעו לאבחן את עצמכם? כמה קריטריונים מהותיים, לפני שתפנו לתאום אבחון בעבורכם.

   • אתה סובל מאוטיזם מגיל צעיר, אך, שיטות הטיפול השונות שקיבל לא הצליחו להפחית מהסימפטומים, ולפתח דרכי התמודדות עד גיל מבוגר.
   • ודאי אתה מתמודד עם רמת תפקוד גבוהה מגיל הצעיר, מה שגרם לאי הופעת הסימפטומים המובהקים בגיל המוקדם, אך הופיעו בצורה ברורה יותר בשלב מתקדם.
   • אתה סובל מסימפטומים קלים, דבר שהשפיע על מהימנות האבחנה. במקרים רבים הסימפטומים מופיעים בצורה של קשיי קשב וריכוז, היפראקטיביות או קשיי ויסות תחושתי ורגשי.

   האם כדאי בכלל לאבחן אוטיזם במבוגרים?

   פעמים רבות פונים אלינו אנשים מבוגרים, או בני זוג של אנשים שתוהים האם בכלל כדאי לפנות לאבחון בגיל המבוגר. לרוב, אנשים שואלים את אותן השאלות ופוחדים מאותם הדברים.

   נציג את המחשבות השכיחות, אך נקדים ונאמר כי הפחדים הללו לא מהווים סיבה, כזו שבגינה לא כדאי לפנות לאבחון אוטיזם. אבחון אוטיזם במבוגרים הינו חשוב להבנה של האדם את עצמו ואת היחסים שהוא מצליח או לא מצליח לייצר עם סביבתו. אם לא נאבחן נכון, לא נוכל לטפל נכון. אם לא נטפל נכון, אדם עשוי לחוות מצוקה הולכת וגוברת לאורך שנות התבגרותו: למשל, שהקשרים  החברתיים שלו הולכים ומידלדלים, סיטואציות שאין הוא מצליח לפרשן נכון ועוד. 

   הפחדים הנפוצים באבחון אוטיזם במבוגרים:

   • עוצמת הסימפטומים האוטיסטיים: ככל שהסימפטומים חזקים יותר, האדם מגיע לאבחון מוקדם יותר. הצלחה חלקית בקיום קשרים חברתיים, ויכולת הבנה של סיטואציות חברתיות, עלולה לא להביא מבוגר לאבחון.
   • הטמפרמנט/ אישיות: היכולת והמסוגלות לקבל סמכות, התייחסות אובססיבית לדברים. מה שגורם להיראות כצייתניים טובים בעיני המערכת החינוכית.
   • אסטרטגיות פיצוי: יכולות דידקטיות גבוהות מדי, ורמת אינטליגנציה גבוהה.
   • תחלואה נפשית נלווית: כמו דיכאון, חרדה, הפרעות נפשיות, חרדה חברתית, הפרעות קשב או לקויות למידה ספציפיות, יכולים לטשטש את האבחנה של האוטיזם.
   • הימנעות מתיוג: להימנע מהאבחון כדי לא להיות מתויגים, ובנוסף עניין ההכחשה של ההורים.

   תסמונת אספרגר מבוגרים

   אספרגר הינה הפרעה על הקשת האוטיסטית, הגבוהה בספקטרום האוטיסטי.

   אספרגר אוטיסטית היא הפרעה שמשפיעה על התנהגות האדם ועל הדרך בה יוצר קשרים עם אחרים.

   אוטיזם זוהי קבוצה של הפרעות נוירולוגיות והתנהגותיות, המשפיעות על האנשים השונים (המאובחנים) בצורה ודרגה שונה.

   מבוגרים המתמודדים עם אספרגר מתפקדים כמו רוב המבוגרים “הרגילים”.

   יחד עם זאת, הם עדיין מתמודדים עם אתגרים חברתיים והתנהגותיים למיניהם.

   ההתנהגויות השונות קשורות לרמת התפקוד השונה בין האנשים.

   אדם בוגר המתפקד, עובד ומחזיק חיי משפחה הינו אדם בעל תפקוד גבוה. מה שבעבר היינו מכנים אספרגר.

   זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

   הפרעת תקשורת חברתית

   בדרך-כלל כשחושבים על אוטיזם, חושבים על ילדים. הסיבות לכך הן מגוונות וכעת נמנה את חלקן:

   • אבחון הנערך בילדותאבחון אוטיזם נערך לרוב בילדות. זאת כיוון שזה הזמן המתאים ביותר להתערבויות, טיפול פסיכולוגי ומימוש זכויות בביטוח לאומי. תפיסה זו נובעת מהמחשבה שעתיד הילדים הינו פתוח יותר, כך שהדברים יכולים להשתנות. זאת, אם רק נטפל בילד מספיק טוב. פעמים רבות ילדים המאובחנים על הספקטרום נדרשים לטיפול בחרדות וכדומה.
   • אוטיזם אצל מבוגרים– אוטיזם בקרב מבוגרים נפוץ פחות, כיוון שנחקר פחות. זאת, כיוון שאבחון אוטיזם לא היה נפוץ בעבר. לכן, אנשים אלו נפלו בין הכיסאות. בגיל מבוגר אנשים רבים מרגישים שכבר אין טעם לאבחן, כי שרדו כך כבר כל-כך הרבה שנים. אמיתה זו אינה נכונה, שכן חשוב ומהותי עבור אדם לדעת מהי אבחנתו ומדוע מתמודד עם קשיים מסוימים. כיום ישנה הבנה שאוטיזם הוא ספקטרום רחב, הכולל בתוכו גם אנשים שמצליחים לתפקד בצורה די טובה ביומיום.
   • אנשים בוגרים שנחשבו כילדים למשונים/מוזרים/אחרים– בעבר פסיכולוגים ופסיכיאטרים התקשו לאבחן נכון ילדים ומבוגרים. כשלילד היה קשה בכיתה, הוא פשוט היה ה”חריג” או ה”מוזר”. כיום ישנה הבנה כי ילדים שהינם מבוגרים, נפגעו באופן משמעותי בעבר כתוצאה מאבחנה שגויה! בנוסף, לקבוצה זו יש עוד קבוצה פחות נחקרת, והיא קבוצת האנשים שמגיעים לאבחון לראשונה כשהם מבוגרים.

   תסמינים של אוטיזם קל מבוגרים

   אנשים מבוגרים שונים המאובחנים על הרצף האוטיסטי, סובלים מקשיים פחות מילדים צעירים. אולם, זהו אינו כלל! כלומר, אין אחידות בדרך הופעת הסימפטומים אצל האנשים המאובחנים. היות והסימפטומים השונים מופיעים על ספקטרום רחב, וישנם סוגי תפקודים שונים.

   אוטיזם קל תסמינים מבוגרים מופיע בשלושה תחומים עיקריים:

   1. תקשורת חברתית.
   2. תקשורת מילולית ולא מילולית.
   3. התנהגויות חוזרות ונשנות על עצמן.

    אנחנו כאן בשבילכם
    השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם
    שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

    שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

    השפעות של אוטיזם קל מבוגרים

    אוטיזם מבוגרים: הפרעות בניהול ובתפיסת הסביבה

    • קשיים בוויסות רגשי וניהול תגובות.
    • אדם הנמצא על הרצף האוטיסטי, רגיל ואובססיבי באופן מובהק לארגון דברים. סדר היום אצל אדם זה הינו מובנה באופן שגרתי ונוקשה. התקפים רגשיים, שינוי בשגרה או מקרה בלי נצפה, משפיעים עליו בצורה קריטית.
    • יצירת רעש, במקומות בהם מצופה שקט.

    אוטיזם מבוגרים: פרשנות חברתית לקויה

    הקשיים והמאפיינים השכיחים הינם

    • הבנת סיטואציות חברתיות, הבנת קודים חברתיים והבנת הבעות פנים ושפת גוף.
    • הבנת רגשות של אחרים.
    • ניהול שיחות עם אחרים, ואי יכולת לעמוד בשיחה ארוכה.
    • שימוש בדיבור סדרתי (ישר ולעניין), שאין בו מקום לרגשות.
    • דיבור מתמיד בנושא או שניים שחשובים ומועדפים בשבילו, כמו שקשה לו ביצירת קשרי חברות ושימורם.

    אוטיזם מבוגרים: שגרה קשיחה וטקסים

    • טקסים חוזרים ונשנים שיכולים להשפיע על מעורבות חברתית ואורח חיים.
    • השתתפות מוגבלת בפעילויות שונות.
    • ידע מעמיק בתחום מסוים, כמו תחום מדעי למשל.
    אבחון-אוטיזם-מבוגרים עוזר מאוד לטיפול בהמשך

    אבחון-אוטיזם-מבוגרים עוזר מאוד לטיפול בהמשך

    שלילת אוטיזם מבוגרים דרך אבחון

    פעמים רבות אנשים פונים אלינו לאבחון אוטיזם, בבקשה לשלול את האבחנה שקיבלו בגיל צעיר יותר. לעיתים, ניתן לעשות זאת, אך אלו מקרים חריגים. לרוב, ניתן לראות כי אדם בבגרותו כמעט ולא נראה בעל תסמינים אוטיסטים. זאת כיוון שמראש ייתכן ואותו אדם היה גבוה על הספקטרום, או שלמד ממש טוב לאורך השנים איך להתנהג בחברה.

    במקרה כזה נמליץ לאותו מבוגר לפנות לאבחון תקשורת מסוג אבחון אספרגר. זהו אבחון תקשורת הכולל את המבחן אדוס, התקף לצורכי הכרה/גריעה מביטוח לאומי.

    ככלל נאמר כי קשה מאוד לשלול אוטיזם, כי לרוב האבחנה ניתנת בגיל הצעיר. בגיל הצעיר אנחנו רואים את הלקויות התקשורתיות ביתר שאת. כיוון שאנשים רבים המאובחנים על הרצף הינם אנשים אינטליגנטיים, נראה פעמים רבות שפיתחו מעין מנגנון פיצוי. כך, אותם אנשים סיגלו לעצמם יכולת להחזיק אינטראקציה בינאישית בצורה טובה. באופן כזה, כמעט ולא רואים את הלקות, הודות למנגנוני פיצוי הנשענים על מנת משכל גבוהה.

    קשיים בשלילת אוטיזם

    האוטיזם מופיע בעיקר בגיל צעיר, הסימפטומים משתנים בכל שלב ושלב עם ההתקדמות בגיל. זה קשור בדרגת התפקוד של האדם המאובחן, כמו כן בשיטות הטיפול שקיבל. רוב האנשים עם אוטיזם הלא מאובחנים הם מבוגרים. האנשים המאובחנים בגיל מבוגר, יש להם מאפיינים ייחודיים. זאת כי במובן מסוים הם נמצאים בקצה של הרצף האוטיסטי.

    האוטיזם אינו מופיע אצל מבוגרים, אלא הוא ממשיך איתם מגיל צעיר. דהיינו, אנשים מבוגרים שמגיעים לאבחון לראשונה, תמיד היו על הרצף האוטיסטי מאז ילדותם, אך לא אובחנו קודם מכל מיני סיבות.

    הסביבה וחוסר המודעות, הינן מהסיבות העיקריות לאי אבחון אנשים בגיל צעיר. עם העלייה במודעות, הייתה עלייה בשכיחות האנשים המאובחנים, ולעלייה ברגישות האבחנה לפי DSM-5.

    מעבר למודעות של הסביבה, ולרגישות המאבחנים, זה תלוי גם במאפיינים הייחודיים של האדם. ילדים ובני נוער עשויים לתפקד במערכת החינוך בצורה טובה, כיוון מערכת זו הינה מאוד מובנית וברורה. אדם עם תפקוד גבוה ועם רמה אינטלקטואלית תקינה, יכול להסתדר טוב במערכת החינוך בלי להעלות חשד. ילדים טובים בלימודים, שמקבלים ציונים גבוהים, לא מטרידים ולא מפריעים לאף אחד במערכת, והקושי ביצירת קשרים חברתיים לא בלט. וכך, אדם יכול לגמור שנות מערכת החינוך בלי אבחנה. כמובן, בכל נקודת זמן, כאשר ההורים שמים לב שיש משהו לא תקין, או שיש מצוקה כלשהי אצל הנער, יכולה להתבצע איזושהי הפניה לאבחון.

    אבחון אוטיזם מבוגרים במכון סול

    במכון סול פסיכולוגים קליניים מומחים המבצעים אבחנים פרטיים לאוטיזם במבוגרים. אבחון אוטיזם מבוגרים אינה אבחנה פשוטה ולכן יש להסתמך על איש מקצוע המיומן בתחום בלבד. לא כל פסיכולוג קליני יכול לאבחן אוטיזם, אלא רק פסיכולוג אשר עבר הכשרה ייעודית בתחום. אבחון תקשורת הוא מלאכה מורכבת וסבוכה, בייחוד במבוגרים! אנחנו מאבחנים במרכז הארץ והמקום שלנו הינו נגיש לכל. אתם מוזמנים לפנות אלינו לתאום מועד לאבחון מקצועי ואחראי.

     אנחנו כאן בשבילכם
     השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם
     שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

     שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה