טיפול בהפרעה סכיזואפקטיבית

ליאור להט | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 24.2.20 | עודכן: 7.8.21

הגדרה

הפרעה סכיזואפקטיבית היא מצב רגשי המאופיין בשילוב של סימפטומים פסיכוטיים (הזיות ומחשבות שווא, כלומר דלוזיות והלוצינציות) וסימפטומים של מצבי רוח, כמו דיכאון ומאניה. ישנם אנשים החווים הפרעה סכיזואפקטיבית מסוג דו-קוטבי, כלומר חווים פרקי מאניה ופרקי דיפרסיה (דיכאון). ישנם אנשים החווים הפרעה סכיזואפקטיבית מסוג חד-קוטבי, כלומר חווים רק פרקים של דיכאון.

מהם התסמינים בהפרעה סכיזואפקטיבית?

התסמינים בהפרעה סכיזואפקטיבית משתנים מאדם לאדם, בהתאם לתקופות ולעוצמות בהן חווה סימפטומים פסיכוטיים וסימפטומים רגשיים (אפקטיבים; מאניה או דיכאון). אולם, נצפה לראות לפחות שבועיים של מצבים פסיכוטיים ללא תסמיני מצב רוח בולטים וכן תקופות בהן ישנם מצבי רוח בולטים, בנפרד מתסמינים פסיכוטיים.

 • דלוזית– מחשבות שווא, למשל שאדם הקרוב אלי בונה תוכנית להרע לי.
 • הלוצינציות– קולות, מראות או תחושות אשר מסמלות על דברים שאינם נמצאים במציאות האובייקטיבית.
 • פגיעה בתקשורת בינאישית ובדיבור, כמו התנהגות ביזארית שאינה מותאמת לסיטואציה.
 • תסמינים של דיכאון, כמו תחושת ריקנות, עצבות או ייאוש.
 • מצב פרנואידי או מאני, המאופיין במצב רוח מרומם ואנרגיה גבוהה המאופיינת בצורך מופחת בשינה למשך מספר ימים, והתנהגות משולכת רסן.
 • פגיעה בתפקוד האקדמי, חברתי ובתפקודיים תעסוקתיים.
 • פגיעה בשמירה על הגיינה, כולל ניקיון פיזי של הגוף וניהול הגיינה כללית.

  אנחנו כאן בשבילכם

  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  מהו הטיפול היעיל בהפרעה סכיזואפקטיבית?

  מצב של אדם אשר אינו מטופל, עלול להוביל לקשיים בתפקודי היומיומי ולגורם לבדידות חברתית. טיפול בהפרעה זו יכול לעזור בניהול תסמינים, שיפור התפקוד היומיומי ושיפור איכות החיים. יתרה מכך, מצבים קיצוניים אלה במצב הרוח ובסימפטומים פסיכוטיים שתוארו עלולים להוביל למצוקה משמעותית ואף למחשבות אובדניות.

  במצב של מחשבות אובדניות פעילות, שלך או של אדם הקרוב אלייך יש לגשת בדחיפות למיון הקרוב לביתך, או לחייג לשירותי הצלה (מד”א או משטרה).

  פסיכותרפיה דינאמית

  טיפול זה יתמקד בהבנה מעמיקה של גורמי החוסן הקיימים באדם ובסביבתו על מנת לשקמו ולהחזירו לתפקוד מלא. הטיפול יתמקד בעיבוד החוויות המורכבות שקשורות בחוויה הסכיזואפקטיבית וחקירת הגורמים לה. רציונאל טיפולי זה מבוסס על מחקרים המראים כי מקרים רבים המאובחנים בהפרעה סכיזואפקטיבית מתרחשים סמוך למקרה אבל ואובדן ממשי בחייו של האדם.

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

   

  טיפול תרופתי

  טיפול תרופתי יסייע להורדת הסימפטומים הפסיכוטיים. עם זאת, קיים קושי לטפל תרופתית בהפרעות מצב הרוח. יש לציין כי האדם הסובל מהפרעה סכיזואפקטיבית ידווח על מצוקה עיקרית בעקבות מצבי הרוח.

   

  צוות מכון סול מורכב ממגוון מטפלים מומחים ומנוסים בתחומם, אשר יוכלו לסייע בכל קושי עימו אתם מתמודדים. במכון סול מטפלים בילדים, נוער ומבוגרים.