טיפול בחרדה כללית (GAD)

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 21.2.20 | עודכן: 17.10.20

הפרעת חרדה כללית (GAD= generalized anxiety disorder) מאופיינת בדאגה רבה, עקבית ולא רציונלית, שאינה קשורה באובייקט או מצב מסוים, לעומת הפרעות חרדה ייחודיות (למשל חרדת טיסות או חרדת בית-ספר) או חרדה חברתית.

אנשים המתמודדים עם חרדה כללית יתאפיינו בדאגה ואי נוחות לא מוגדרת וחשש מאי שליטה, עוררות יתר ורמות גבוהות של רגשות שליליים לגבי דברים שליליים שהעתיד מזמן.

רוב תחומי “המוטרדות” המעסיקים את המתמודד עם חרדה כללית הינם דאגות כלכליות, משפחה, מחלות וכו’.

הפרעת חרדה כללית תלווה ברוב המקרים עם הפרעות חרדה ספציפיות או/ודיכאון. אין זה מפליא, שכן תפיסת העולם השלילית מביאה לרוב לתחושות של חוסר חשק, חוסר הנאה, ייאוש ותחושות נוספות המאפיינות את האדם המתמודד עם דיכאון.

תגובות שכיחות

התחושות שיתוארו להלן מאפיינות חרדה כללית, כאשר התגובות נמשכות מעל ל- 6 חודשים

 1. התעייפות – יטו להשקיע מאמץ רב ודריכות בסיטואציות יומיומיות כגון ישיבת צוות במקום העבודה. בעקבות המאמץ הרב המושקע ידווחו על התעייפות בקלות, נדודי שינה וסיוטים.
 2. חוסר מנוחה או תחושה שהאדם “על הקצה”– תחושה שהאדם נמצא על סף של צוק ובקרוב הכל יתפוצץ. האדם עלול לחוש למשל כי בריאותו אינה יציבה וכי הוא עומד למות. תגובות פיזיולוגיות הקשורות לחרדה, למשל רעידות בידיים, רעידות וגמגום יפורשו כמצב בריאותי מסכן חיים אותו יש לבדוק.
 3. מתח בשרירי הגוף – כיוון שמתמודדים יחושו דריכות ברמות גבוהות, התנהגותם תתבטא במאמץ ומתח לאור גירויים בלתי צפויים. כאבים מדווחים בעיקר באזור הצוואר והכתפיים. בנוסף יכולים להופיע גם תחושות פיזיולוגיות כגון שלשול, לחיים סמוקות, חסימה בדיבור ועוד.
 4. הפרעות בשינה – ישנה מושקעות פיזית רבה בעקבות הדריכות אותה חש האדם. כיוון שהחרדה עוצמתית, בזמן מנוחה המחשבות השליליות “פולשות” דרך חלומות סיוטיים וגורמות לקטיעה בשינה.
 5. קושי בריכוז ובקבלת החלטות – תחושה שמא ישגו בתהליך קבלת החלטות ולכן ימנעו מלקיחת החלטות ופחד כי אם ייקחו החלטה כלשהי, הם ודאי שוגים.
 6. רגזנות – באופן טבעי ולאור הסימפטומים המתוארים לעיל, כיוון שיש מתח שרירי משמעותי, מחשבות שליליות שקשה לווסתן, ציפייה אל עתיד שלילי ונורא, מתמודדים עם הפרעת חרדה כללית יטו לחוש כי אין מפלט מדאגותיהם וכי תחושות אלה לעולם לא יחלפו.

מדוע אנשים המתמודדים עם הפרעת חרדה כללית יטו פחות לפנות לטיפול?

 • סך הכל אנשים המתמודדים עם חרדה כללית הינם אנשים מתפקדים. אמנם כמובן שתפקודם בבית ובמקום העבודה ניזוק, מצטמצם ומלווה בתחושות של חוסר אונים וחוסר יכולת לקבל החלטות, אך החוויה הכללית היא של אדם מתפקד.
 • אמונה כי התחושות הכול כך קשות אינן יחלפו.
 • האדם יטה לחוש כי הסימפטומים אותם חווה הינם רפואיים ולא רגשיים-נפשיים.

מה הטיפול המומלץ בהפרעת חרדה כללית?

 בהפרעת חרדה כללית לרוב הינה עקבית לאורך רוב החיים ולעיתים נראה כי הינה חלק מהאישיות של האדם.

בעקבות כך, מומלץ לפנות לפסיכותרפיה דינאמית ארוכת-טווח עם מרכיבים של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT).

 • פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT). ראשית נמפה ונבין מהן התפיסות השליליות של האדם לגבי עצמו ולגבי העתיד. שנית, נברר מנין הופיעו כל אותן תפישות, באיזה “אקלים” רגשי גדל האדם, כיצד החרדה הזאת משפיעה על חייו ונבין האם היא נוכחת בעוצמות כל-כך גבוהות עד כדי כך שמשתלטת על כל אספקט בחיים.
 • פסיכותרפיה דינאמית. נזכיר כי אנשים המתמודדים עם חרדה כללית פשוט דואגים ומתקשים לומר מדוע או להרגיע את עצמם.הדאגה המוגזמת עלולה לפגום במערכות יחסים של האדם עם סביבתו ופעילויותיו היומיומיות. מתוך כך, האלמנט הדינאמי בטיפול יחקור מהו הדבר חסר השם אשר כל כך מעורר את התפקודים הנפשיים והדריכות של האדם, עד כדי פגיעה בתפקודו.

צוות מכון סול מורכב ממגוון מטפלים מומחים ומנוסים בתחומם, אשר יוכלו לסייע בכל קושי עימו אתם מתמודדים. במכון סול מטפלים בילדים, נוער ומבוגרים.