טיפול נפשי

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 28.1.21 | עודכן: 11.4.21

הבחירה להגיע לטיפול נפשי יכולה להגיע ממגוון סיבות ובכל מיני מצבים.

לעיתים הצורך בטיפול עולה בעקבות משבר ברור שהחיים מציבים, כמו התמודדות עם פרידה או עם טראומה כלשהי. במקרים אחרים הטיפול הוא מענה לתחושה גופנית או נפשית שאין לה פתרון – כמו בעיות פסיכוסומטיות או חוויה של דכדוך. לפעמים בוחרים להגיע לטיפול מתוך התכווננות אישית לכך ולעיתים יש מישהו אחר, כמו בן או בת זוג, שמעודד אותנו לעשות כן.

חשוב לציין, שאין צורך בהצדקה של ממש להגיע לטיפול. במקרים מסוימים אפשר להגיע לטיפול והמטרה הטיפולית תתברר תוך כדי ההיכרות והשיח עם המטפל. עצם הבחירה להגיע לטיפול היא משמעותית בפני עצמה, משום שהיא מעידה על הנכונות להקדיש זמן ואנרגיה לשינוי.

איך בוחרים בטיפול נפשי מתאים?

הבחירה הראשונה היא בסוג הטיפול. כדאי שנבדוק עם עצמנו איזה סוג של עזרה אנו למעשה רוצים לקבל במסגרת הטיפול.

האם המטרה היא לפתור בעיה ממוקדת וספציפית יחסית? במקרה כזה, טיפול קצר טווח, עם דגש קוגניטיבי התנהגותי (cbt) יוכל להתאים יותר. בטיפול מהסוג הזה המטפל והמטופל מקיימים רצף של מפגשים שמטרתם לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות לא יעילים של המטופל, בהתאם לפרוטוקולים ולתרגילים מסוימים שאותם המטפל מלמד. לעומת זאת, במקרים אחרים יש תחושה שהבעיות קשורות זו לזו, שיש מרכיב במצוקה שקשה לכם לשים עליו את האצבע, שאולי יש חוויות מהעבר שלא דיברתם עליהן או עסקתם בהן מספיק. במקרה כזה כדאי לשקול להגיע לטיפול פסיכודינמי. ישנם סוגים שונים של טיפולים פסיכודינמיים, אבל העיקרון הבסיסי הוא שהיכרות של המטופל עם עולמו הפנימי יכולה לאפשר לו חיים מלאים וטובים יותר. טיפול פסיכודינמי, על פי רוב, יהיה ממושך יותר.

מרכיב אחר הוא בחירת המסגרת הטיפולית עצמה, דבר שמושפע גם מהיבטים כלכליים. במקרים מסוימים אפשר להגיע לטיפול מוזל דרך קופת חולים או דרך האוניברסיטאות, שחלקן מפעילות קליניקות לשירות הציבור בשטחן. בנוסף, קיימים גם מטפלים פרטיים שמציעים טיפולים במחירים מוזלים.

איך בוחרים במטפל המתאים?

הבחירה במטפל המתאים היא עוד שלב שכדאי לתת עליו את הדעת, בפרופורציות הנכונות.

חשוב שיתבצע תהליך של בחירה מודעת במטפל: כדאי, למשל, לקבל המלצות על המטפל לפני שמגיעים אליו. בקווים כלליים כדאי גם להבין לפי איזו גישה הוא מטפל (טיפול פסיכודינמי? טיפול קוגניטיבי-התנהגותי?). השאלות הגדולות האלו חשובות משום שהן יבטיחו כניסה בטוחה יותר לחדר הטיפולים. לצד זאת, חשוב שהעיסוק בנושא לא יהפוך להיות אובססיבי. במקרים מסוימים עיסוק יתר בזהות המטפל עלול לעכב את תחילת הטיפול. אם זה המצב, הרי שכדאי פשוט להתחיל.

  אנחנו כאן בשבילכם

  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  איך מתחיל הטיפול?

  על פי רוב, גם בגישות שונות וגם אצל מטפלים שונים, הפגישות הראשונות הן למעשה פגישות אינטייק, שבהן המטפל שואל את המטופל סדרה של שאלות, גם על מצבו בהווה ועל הסיבה שבגללה בא לטיפול, וגם על העבר שלו – הרקע המשפחתי, הילדות, הנעורים, ותחנות חיים משמעותיות אחרות.

  פגישות מהסוג הזה הן פגישות מובנות יחסית; המטרה של המטפל היא לאסוף מידע רלוונטי על המטופל כדי שיוכל לעזור לו, ולכן במידה רבה, הוא מוביל את הפגישה ואת הרצף שלה. חשוב לזכור שפגישת ההיכרות היא רק נקודת התחלה. אם מטופל אומר משהו על המשפחה שנולד אליה בפגישה הראשונה, זה לא מחייב אותו לפגישות הבאות (ברוב המקרים, אמירות על המשפחה, על הזוגיות או על כל דבר אחר צפויות להתעדכן במהלך הטיפול – וטוב שכך).

  המטרה של פגישות אלו היא רק להכיר בקווים כלליים את חיי המטופל כדי שניתן יהיה להתחיל בתהליך טיפולי משמעותי.

  חששות נפוצים ביחס לטיפול

  למרות הרצון והמוטיבציה להגיע לטיפול נפשי, במקרים רבים אין בכלל רצון להתחיל טיפול, בגלל שורה של קשיים וחששות לגיטימיים. למעשה, גם כשאדם רוצה להתחיל טיפול, יש בו קול פנימי שמעודד אותו לפתור את הבעיות לבד.

  הגעה לטיפול פסיכולוגי היא הכרה בכך שיש לנו חולשות ושאנחנו זקוקים לעזרה, דבר שהוא לא תמיד פשוט. המסגרת הטיפולית היא מאתגרת גם במובן הזה שבמקרים רבים היא מציפה תכנים רבים שאולי היינו מעדיפים לא לעסוק בהם – בין אם מדובר באירועים קשים מהילדות או בהתבוננות מורכבת יותר על חיי המשפחה או התעסוקה שלנו. חשוב לציין, שטיפול אכן גורם בדרך כלל להעלאה של חומרים קשים יותר אל המודעות, אך הדבר בכל זאת נעשה במסגרת מקצועית ובאופן מבוקר.

  בנוסף, הטיפול הוא אתגר גם מבחינת הקשר המשמעותי שיש בו, בין המטופל לבין המטפל. המטפל נהפך לדמות משמעותית בחייו של המטופל, לעיתים במהירות ולעיתים כעבור זמן רב. במקרים רבים הקשיים שיש למטופל בחייו עלולים לעלות גם בקשר עם המטפל – למשל, אדם שיש לו קושי לקיים קשרים אינטימיים עלול לחוות את אותה חוויה גם עם המטפל. מישהו אחר שיש לו צורך חזק בשליטה עלול להרגיש שהטיפול מציב אותו בעמדה שהוא תלוי באחרים. בקצרה, הקשר הטיפולי מציב את המטופל בעמדה של פגיעות, וזה אף פעם לא דבר קל במערכת יחסים. הדבר החשוב הוא להעלות בפני המטפל את הספקות או את הביקורת שיש סביב הטיפול, ולא לשמור אותם בפנים.

  יש לכך משמעות גם לצורך ההצלחה של הטיפול וגם בשביל להבין מערכות יחסים אחרות בחייו של המטופל. חשוב לציין, שבמקרים רבים תחילת הטיפול היא קשה במיוחד, משום שעוד אין אמון או היכרות ביחס למטפל. למרות הקושי, כדאי לנסות להתמיד בפגישות הראשונות ולבדוק מה יש למטפל להציע והאם זה רלוונטי.

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

  מה טיפול נפשי מאפשר (ולא מאפשר)?

  טיפולים נפשיים יכולים להיות מאוד שונים אחד מהשני, אך ניתן לומר בתמצות שכמעט כל טיפול מאפשר למטופל היכרות משמעותית יותר עם עולמו הפנימי (מחשבות, רגשות ולעיתים גם זיכרונות). ההיכרות הזאת יכולה לאפשר, בסופו של דבר, בנייה של חיים נוחים יותר ומתאימים יותר עבור המטופל, מול המציאות החיצונית שאותה הוא חווה.

  במילים אחרות, טיפול נפשי לא פותר את כל הקשיים ולא הופך את החיים למושלמים, אך הוא בהחלט מייצר סביבה שבה אפשר להכיל יותר את הקשיים. במקרים רבים, טיפול נפשי גורם לגמישות גדולה יותר בדפוסי החשיבה והופך רגשות מסוימים לפחות קיצוניים.

  במקרים רבים, אנשים נרתעים מהגעה לטיפול גם משום שהם לא מבינים במה טיפול שונה מהגעה לשיחה עם חבר. קשרים חברתיים הם אכן חשובים בפני עצמם, ובמקרים מסוימים אנחנו אכן יכולים להבין את עצמנו טוב יותר דרך תקשורת עם אדם קרוב, אך טיפול הוא שונה במהות ממערכת יחסים חברתית. בטיפול יש התמסרות מוחלטת לצרכי המטופל, במידת-מה הדבר דומה לקשר בין הורה לבין תינוקו. מצב זה שונה
  משיחה חברתית, שבה יש במקרים רבים ציפייה מוצדקת לסימטריה (אם חבר אחד דיבר על עצמו, כעת תורו של השני…).

  בנוסף, למטפלים יכולים להיות כלים רלוונטיים שאין לחברים או לבני משפחה. בדרך כלל, כשאנחנו מעלים קושי בפני חבר או בן משפחה הם עשויים להגיב לדברים דרך הקשר שלהם לדברים; חלקם גם יתקשו להקשיב ויפריזו במתן עצות. לעומת זאת, מטפלים רבים יכולים ליצור סביבה בטוחה ונוחה שבה יש מקום לרגשות שליליים או לקושי.

  טיפול נפשי הוא אתגר משמעותי, אך גם הזדמנות. מדובר במפגש משמעותי עם אדם אחר, שיכול להוביל לשינוי משמעותי באיכות החיים.

  בכל שאלה בנוגע לטיפולים נפשיים, ניתן להיוועץ עם צוות המומחים של מכון סול