אבחון פרטי לאוטיזם

עדי ביטנר | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 11.11.21 | עודכן: 05.5.22

אבחון של אוטיזם הינו אבחון פסיכולוגי הנקרא אבחון תקשורת. אבחון זה כולל את מבחן ה-ADOS, המוכר לצורכי ביטוח לאומי, ועדת אפיון וזכאות ומשרד הבריאות. תאום אבחון במכון פרטי הינו יעיל ומקצועי יותר. נוסף לכך, התורים לאבחון הינם קצרים יותר.

זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

אבחון אוטיזם פרטי

אבחון אוטיזם פרטי- יתרונות וחסרונות

כיום, אף אחת מקופות החולים לא מבצעת או משתתפת באבחוני אוטיזם, אחרי גיל 18! לכן, אבחוני אוטיזם ככלל הינם פרטיים.

לאבחון אוטיזם במכון פרטי יש חיסרון אחד ויחיד: עלות האבחון.

לאבחון אוטיזם במכון פרטי יש יתרונות רבים:

 • מקצועיות האבחון– באבחון  אוטיזם פרטי המאבחנים הינם פסיכולוגים מנוסים, המנוסים באבחון אוטיזם. לעומת מכונים אחרים אשר מעסיקים גם מתמחים, תורים לאבחון במכון שלנו זמינים כבר לעוד 3 שבועות! זאת, מפאת יעילות העבודה והמקצועיות.
 • אבחון התקף לצורכי ביטוח לאומי– אבחון תקשורת אצלנו כולל את המבחן ADOS, התקף לצורכי ביטוח לאומי. חשוב לשים לב- אבחון תקשורת בנוי ממבחנים קוגניטיביים, מבחנים הבודקים תקשורת בינאישית ומבחנים פסיכולוגים (השלכתיים נוספים). אבחון זה הינו שונה מבחינה הכלים האבחוניים, לעומת אבחון פסיכודיאגנוסטי. אבחונים אלה מתבצעים על-ידי פסיכולוגים מנוסים בלבד, בעלי הכשרה מקצועית מתאימה.
 • קשר עם פסיכיאטרים מאבחנים– במדינת ישראל, ילד/אדם מוכר כאוטיסט, רק אם קיבל שתי אבחנות: פסיכולוג קליני או התפתחותי (תלוי בגיל המאובחן) ופסיכיאטר. ראשית יש להתחיל באבחון פסיכולוגי ולאחר מכן, באם מצאנו שאכן אוטיזם היא האבחנה המתאימה, נמליץ על פנייה לפסיכיאטר מומלץ בתחום.
 • טיפול נכון בזמן הנכון– פעמים רבות אנשים מחכים תקופה ארוכה לאבחון אוטיזם. יש להבין כי אבחון שנעשה מוקדם יותר, כרוך בטיפול מוקדם יותר ובהכרה מוקדמת יותר בביטוח לאומי. לדבר זה ישנה משמעות רבה: ככל שהילד יטופל מוקדם יותר, הוא עשוי לצלוח את קשייו הבינאישיים מוקדם יותר.

  אנחנו כאן בשבילכם
  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם
  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  חשיבות האבחנה

  במקרים רבים, ביצוע האבחון מהווה את החותמת המאשרת להורים ילדם נמצא על הרצף האוטיסטי. אותה חותמת רשמית מאפשרת להוריו להתחיל ולקדם את שילובו במסגרת המתאימה והנכונה לו. אז יוכלו ההורים לקבל ממסגרות המדינה השונות את מלא הזכויות המגיעות לילד לצד זכויות נוספות המגיעות למשפחתו.

  עיכוב ביכולתם של הורים לפנות לאבחון בקופות החולים באופן מידי, לאחר שעלה אצלם החשש כי ילדם נמצא על הרצף האוטיסטי, מונע מהם בעצם לקדם ולהכיל את האפשרויות והזכויות השמורות לילדם ולהם.

  במקרים בהם ההמתנה לאבחון אורכת זמן רב מידי. אז מוצאים עצמם ההורים בסיטואציה בה הם אינם יכולים לשלב את ילדם באחת ממסגרות החינוך המיוחד. במיוחד במקרים בהם ההמתנה הארוכה לאבחון הובילה לתוך שנת הלימודים. אז מסגרות המתאימות לילד אינן ערוכות לצרף תלמידים נוספים.

  כאן נוצר מצב בו הילד אינו משולב בשום מסגרת חינוכית. מקרים אלו עלולים להוביל למצב בו הילד נשאר בביתו. הוריו המתוסכלים נאלצים להישאר איתו בכל יום בבית. לא פעם מדובר על המתנה של חודשים. המתנה בה ניתן יהיה לשלב את הילד בתחילת שנת הלימודים הבאה בלבד.

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

   

  אבחון פרטי לאוטיזם לילדים

  אבחון פרטי לאוטיזם לילדים – חשוב מאוד שיתבצע כמה שיותר מוקדם

  בחירת המסגרת הפרטית לאבחון אוטיזם

  כפי שידוע לנו, כל אזרח בישראל נמצא באחת מקופות החולים. שייכותו לאחת מאותן קופות מבוססת, לרוב, על אותה קופת חולים בה הוריו היו. קופות החולים, מציעות למבוטחיהם מספר מקומות בהם יוכלו לבצע את האבחון לילדם.

  על פניו, קיימות עבור ההורים מספר אפשרויות לבחירה. אז גם יוכלו להתרשם מהצוות הטיפולי בכל מקום.

  עם זאת, חשוב להדגיש כי אותן אפשרויות בחירה, המוצעות על ידי קופות החולים, עדיין מצומצמות. הן בשל העובדה כי בחלק ממסגרות האבחון נמצאות במרחק נסיעה רב. בחלק אחר הזמינות לביצוע אבחון בטווח הזמן הקרוב רחוק מלהיות אפשרי.

  כאשר מדובר על אבחון פרטי לאוטיזם נהנים הוריי הילדים מחופש מוחלט בבחירת המסגרת שתבצע האבחון. מדובר ביתרון מובהק לעומת אותן מסגרות ציבוריות.

  להורים האפשרות לבחון לעומק איזו מסגרת מאבחנת תוכל לבצע את האבחון על הצד המדויק והמקצועי. ההורים יכולים להתרשם מצוות רחב של אנשי מקצוע ואף להצליח ולמצוא מסגרת שנמצאת במרחק נסיעה קצר. מדובר בעצם על סיטואציה בה כל חסרון של אבחון ציבורי הופך ליתרון של זה הפרטי.

  בנוסף, אבחון פרטי לאוטיזם כרוך פעמים רבות בהמשך קבלת טיפול במכון. לעניין זה יתרון רב, שכן הפונה/מאובחן, מקבל מעטפת רחבה לצרכיו. כך, ניתן במכון האבחון הפרטי להתרשם מהתוכנית הטיפולית המוצעת להם. כך יוכלו ההורים לדייק עוד יותר את צרכיו של ילדם. בן באבחון עצמו והן בבניית תוכניות להמשך.

  אבחון אוטיזם פרטי או בקופ”ח?

  בגיל הרך (עד גיל 5), הליך האבחון יכלול לרוב מספר ביקורים. אלו יכללו פגישה של אנשי מקצוע עם הילדים, ביצוע שיחות עם ההורים, עריכה של מבחנים תקשורתיים, מבחני חשיבה ומבחנים התנהגותיים.

  יש פעמים שנדרשות בדיקות ובחינות נוספות. זאת בהתאם לרצון לוודא או לשלול אבחנות נוספות.

  בגיל בוגר יותר ובמכונים מנוסים יותר, אבחון אוטיזם פרטי מסתכם בפגישות פחותות. זאת, כאשר על ההורים להביא עמם ליום האבחון אבחונים קודמים, שאלונים שהועברו אליהם מבעוד מועד ועוד.

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

  אבחון לאוטיזם במסגרות ציבוריות

  במקרים רבים קיים חשד כי הילד נמצא על הרצף האוטיסטי. חשד שמגיע מההורים או אנשי חינוך. אותו חשש חל מתוך האינטראקציה עם הילד. אינטראקציה שיש בה חוסר ביכולת הילד לתקשר עם סביבתו. אז מתאפשר לאותם הורים בביצוע אבחון במסגרת ציבורית.

  האפשרות בביצוע אבחון לאוטיזם מקבל ביטוי בחוק ביטוח בריאות ממלכתי. אבחון לאוטיזם לילדים בלבד (!) נכלל בסל הבריאות ונמצא תחת האחריות של קופות החולים. האבחון במסגרות הציבוריות נעשה בהתאם לכללים המובאים בחוזר מנכ”ל משרד הבריאות. אותם כללים מתבססים על ההגדרות העדכניות של ה-DSM-5.

  אבחון במסגרות ציבוריות קבילים ומקובלים על ידי מוסדות המדינה. זאת לצורך קבלת מלוא הזכויות למי שהוגדר על הרצף האוטיסטי.

  באותו האופן, גם אבחוני אוטיזם הנערכים באופן פרטי הינם מוכרים על-ידי המדינה.

  הבחירה באבחון לאוטיזם במסגרת פרטית

  רבים מההורים בוחרים דווקא בביצוע אבחון לאוטיזם באחת מהקליניקות הפרטיות שקיימות במקומות רבים בישראל. כמו בתחומים אחרים לבחירה במסגרת פרטית מספר יתרונות בולטים.

  זאת למול האפשרויות המצומצמות וזמן האבחון הרב שיש בבחירה במסגרת ציבורית. גם כאן נמצא פערים הקיימים באבחון לאוטיזם.

  מקצועיות האבחון

  מסגרות פרטיות, נהנות מצוות רחב, מנוסה ומיומן של אנשי מקצוע. צוות מקצועי המאפשר, במסגרת עבודתו, להעניק למטופליו ולבני משפחתו שירות מקצועי ומדויק. מדובר בהיבט חשוב ומשמעותי להורים רבים.

  חשוב להדגיש ולומר כי אין הדבר בא להצביע על כך שבאותן מסגרות ציבוריות לא נמצאים אנשי מקצוע ברמה גבוהה. עם זאת, מגבלות רבות מונעות מקופות החולים להעמיד בכל מרפאה צוות מקצועי ומיומן מספיק.

  מנגד, הדבר בהחלט מתאפשר באותן מסגרות פרטיות. מסגרות שלהן היכולת והיעדר מגבלות להעמיד צוות מקצועי ומיומן בעל סטנדרטים גבוהים.

  תנאי סף מקצועיים גבוהים

  מסגרות פרטיות רבות מקפידות אודות תנאי סף מחייבים. תנאי סף הנוגעים לצוותי האבחון. הדבר מקבל ביטוי, למשל, בדרישה לאנשי מקצוע להם מינימום שנות ניסיון בתחום הטיפול והאבחון, מסגרות לימוד והכשרה מחייבות וקריטריונים נוספים. אלו מהווים סף מחייב בכדי שיוכלו להימנות כחלק מהצוות המטפל והמאבחן.

  יש לקחת בחשבון שבקופות החולים, לעומת הקליניקות הפרטיות, יש לא מעט מתמחים המשתלבים בעבודת האבחון. הדבר מוביל, לא פעם, לביצוע אבחון בסטנדרטים מוגבלים ואבחון הדורש זמן עבודה רב. זאת, כיוון שמתמחה זקוקה לליווי של הדרכה בזמן ביצוע האבחון.

  בסופו של דבר, עניין זה עלול לפגוע, בסופו של התהליך, באופן האבחון של הילד עצמו. אבחון שכזה, יוביל לטיפול לקוי של הילד בהמשך.

  זמינות התורים

  זמינות התורים הינם עניין משמעותי! אצל הורים רבים, האפשרות לקבוע אבחון בקופת החולים קיימת וזמינה. אך זו תוביל להמתנה ארוכה, עד שיוכלו להגיע לילדם על מנת לבצע את אותו אבחון. כך נוצר מצב של זמינות נמוכה עבור אותם משפחות.

  ההמתנה הארוכה יחסית הקיימת באותן מסגרות ציבוריות, מבטאת את הקושי הרב שיש לקופות החולים בישראל. קושי להכיל את כמות הבקשות לביצוע אבחון של ילדים. זאת לצד העובדה כי הורים ואנשי חינוך רבים ערים ומודעים יותר מבעבר לסימנים מקדימים. סימנים שיש בהם להעיד כי ילד נמצא על הרצף האוטיסטי.

  קביעת תור לאבחון אוטיזם פרטי

  קביעת תור מוקדם ככל האפשר לאבחון אוטיזם פרטי יכולה לעשות הבדל עצום בטיפול בילד

   אנחנו כאן בשבילכם
   השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם
   שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

   שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

   אבחון לאוטיזם הינו אבחון מורכב!

   ביצוע אבחון אוטיזם לילד במסגרת הציבורית מהווה הליך ארוך ומורכב. בדרך-כלל במסגרת ציבורית מתמחים יבצעו את האבחון. מפאת חוסר ההתנסות, האבחון יערוך מספר מפגשים.

   דבר זה יוצר הדבר לחץ רחב על המסגרות הציבוריות. מכאן שהזמינות לתורים מובילה הורים רבים להמתין מספר רב של חודשים, עד ביצוע הליך האבחון לילדם. באם אתם פונים לאבחון עבורכם- אבחון אוטיזם/אספרגר למבוגרים– יש לקחת בחשבון שאין מכונים פרטיים רבים העוסקים בנושא. אצלנו במכון מתקיימים אבחוני אוטיזם למבוגרים, הנערכים על-ידי פסיכולוגים מנוסים בלבד!

   זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

   אבחון אוטיזם פרטי במכון סול

   ניתן לסכם ולומר כי בנקודות שהועלו במאמר זה, ניכר כי הבחירה במסגרות פרטיות חשובה. זאת, למען איתור ואבחון נכון, מקצועי, יעיל וזריז!

   אבחון ילדים על הרצף האוטיסטי מהווה נקודת התחלה משמעותית, הן עבור ההורים ולבטח לילד עצמו. אנשי מקצוע ומטפלים בתחום, יודעים לומר ולהדגיש עד כמה משמעותי אותו אבחון לכל ילד הנמצא על הרצף האוטיסטי.

   אבחון מדויק ומקצועי, יהיה ניתן למצוא אצלנו במכון סול. יש בו להיות אבן היסוד ליצירת מסגרות מטיבות יותר בהמשך. כאלו המותאמות יותר ומכילות יותר עבור כל ילד. כך יוכל כל ילד לממש את פוטנציאל יכולותיו. זאת בזכות אותו אבחון מדויק שנערך לו.

   אבחון מהיר יותר, משמעו טיפול מהיר יותר.