שאלון ADI-R לאבחון תסמיני אוטיזם

חן אור יונגרוירט - פסיכולוגית קלינית M.A | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 09.9.22

מבחן ADI-R הינו כלי אבחוני לאבחון תסמיני אוטיזם. אצלנו במכון סול מתקיימים אבחוני אוטיזם מגיל שנה ומעלה כולל אבחונים למבוגרים. האבחון מתקיים באמצעות מבחני ADI-R, מבחן אדוס וכלי אבחון נוספים.  על פי דרישת חוזר מנכ”ל משרד הבריאות לאבחון אוטיזם.

ריאיון ADI-R לאבחון תסמיני אוטיזם

ראיון ADI-R

מבחן ADI-R

מבחן ADI-R, או בשמו המלא Autism Diagnostic Interview, הוא ריאיון פסיכולוגי מעמיק שמעריך את הבסיס להפרעות תקשורת/אוטיזם. המאבחן מעביר את הריאיון לדמות משמעותית המכירה את הנבדק מגיל צעיר ויכולה לספק מידע על ההתפתחות והילדות שלו. רצוי שהדמות המשמעותית תהיה אחד ההורים.

המבחן בוחן את ההיסטוריה של הנבדק, כמו כן את התפקוד התקשורתי, הרגשי והחברתי של הנבדק לאורך חייו. בנוסף, ההורים/הדמויות המשמעותיות נשאלים/ות על תחומי העניין של הנבדק ועל הרגישויות שלו.

מבחן ADI-R מועבר על ידי פסיכולוגים מאבחנים בהתאם לגיל ובכפוף לדרישות משרד הבריאות לאבחון אוטיזם. זהו כלי חשוב מאוד שתוצאותיו מספקות תמיכה לאבחנה של אוטיזם. חשוב לציין כי זהו רק אחד מכלי האבחון. אבחנה של הפרעת תקשורת מתבססת על אינטגרציה בין מספר כלים אבחוניים ומבחנים.

מה בודק מבחן ADI-R?

מבחן ADI-R הוא ריאיון שמטרתו איסוף מידע על הנבדק עם חשד לאוטיזם. הריאיון מועבר להורים/דמויות משמעותיות שמכירות את ההיסטוריה של הנבדק. הריאיון בודק תחומי חיים שונים, כגון ההתפתחות המוקדמת, רכישת השפה, תפקוד בחיים, התפתחות חברתית והתנהגויות.

המידע נאסף מהמרואיינים על פי התחומים הבאים:

  • התפתחות מוקדמת – ישנם סימנים רבים שיכולים להעיד על התפתחות לא תקינה של מיומנויות תקשורתיות אצל הנבדק בגיל צעיר. מיומנויות כגון היעדר קשר עין, חוסר תגובתיות, התנגדות לאכילה, פעילויות יתר כמו חוסר רוגע, תנועתיות יתר ותנועות שחוזרות על עצמן.
  • שפה ותקשורת – האם קיים איחור בדיבור? ואצל אדם בוגר, מתי התחיל לדבר? מידת התקשורת המילולית והלא מילולית. האם קיימים קשיים בדיבור ו/או ביכולת ליזום/לקיים שיחות עם אחרים. האם ישנו דיבור חזרתי או דיבור תבניתי.
  • אינטראקציה חברתית – האינטראקציה החברתית עם התינוק מתחילה מהרגע שבו מתקיימת האינטראקציה הראשונית בין התינוק וההורה. הרגע הזה כולל מבט משותף, התמקדות של התינוק בהורה באמצעות קשר עין, מיקוד הקשב והמבט. ילדים עם אוטיזם מתקשים להפגין את המיומנויות האלה והמיעוט באינטראקציות חברתיות יכול ללוות אותם גם בגיל בוגר.
  • משחק – הסטריאוטיפ כלפי ילדים עם אוטיזם הוא שאינם יכולים לשחק במשחק משמעותי, אך ורק במשחק חזרתי שבו הם מסדרים באופן חזרתי חפצים בשורות או ממוקדים בחלקי משחק ללא משמעות. אך היום כבר ידוע כי גם ילדים עם אוטיזם משחקים משחקים משמעותיים, ספונטניים, לא מתוכננים מראש ובעלי עולם דמיון.

ובכל זאת, קשה להם יותר לפתח דמיון. לכן, צריך לעזור להם ולעודד אותם לפתח רעיונות, להביע יצירתיות, ספונטניות ולפתח דמיון.

  • התנהגויות סטריאוטיפיות ותחומי עניין מוגבלים – תנועות מוטוריות סטריאוטיפיות כמו נפנוף יד, התמקדות ועיסוק בחלקי חפצים כמצוין קודם, תחומי עניין מצומצמים, התנהגויות טקסיות כמו סידור חפצים ועוד.
  • התנהגויות אחרות

כיצד בנוי מבחן ADI-R?

הריאיון מורכב מ-93 שאלות בהם ההורים נשאלים על התפקוד של הילד מינקות ועד זמן האבחון.

השאלונים בודקים תפקוד רגשי, תפקוד תקשורתי, תפקוד התנהגותי ותפקוד פסיכולוגי כללי.

השאלות הראשונות נוגעות להתפתחות המוקדמת, בהמשך השאלות עוסקות בהתנהגויות החזרתיות ותחומי העניין של המאובחן, בסוף השאלות עוסקות בזיכרון ורמת הפעילות של הילד.

למאבחן יש הכשרות מתאימות וניסיון בתחום, ולכן יכול להפעיל שיקול בדעת בהוספה או השמטה של שאלות כאלה ואחרות בהתאם לתשובות ההורים.

הריאיון כולל 93 שאלות שמעריכים שלושה תחומים כלליים: ליקויי תקשורת, ליקויי אינטראקציה חברתית ודפוסי התנהגות.

הריאיון מעמיק מאוד ומרכב מרקע המטופל (משפחה, אבחונים קודמים, טיפולים למיניהם), סקירת ההתנהגות, ההתפתחות המוקדמת, רכישת או אובדן שפה וכישורים אחרים, יכולת עכשווית של שפה ותקשורת, התפתחות חברתית, תחומי עניין והתנהגות ומצבים קליניים רלוונטיים כגון פגיעה עצמית, אגרסיות ועוד.

הריאיון יועבר על ידי פסיכולוג בלבד!

מה מהווים הממצאים של מבחן ADI-R?

לעומת מבחני אוטיזם אחרים, מבחן ADI-R הוא ריאיון פסיכולוגי מעמיק. הוא לא שאלון שמקיפים את התשובה המדויקת ביותר, אלו שאלות פתוחות עם תשובות פתוחות של המרואיינים. לא מדובר בסיכום של נקודות ולא מדובר בציון כמותי שמתקבל בסוף.

מדובר בהערכה איכותנית של הפסיכולוג המאבחן על פי התחומים שבדק בריאיון. המאבחן אוסף את התשובות שקיבל ולאחר הפעלת שיקול דעת והתחשבות בתשובות השונות, מגיע להערכה איכותית בתחומי החיים השונים אותם בדק.

ממצאי הריאיון לא מעידים על קיומו של הפרעת אוטיזם – כן או לא. ממצאי הריאיון, מהם עולה הערכה ברורה של המאבחן, יכולים להתווסף למבחני אוטיזם נוספים על מנת לקבל נקודת מבט נוספת וחשובה מאוד. נקודת מבט שיכולה ללמד הרבה על המאובחן מצד הקרובים לו, על פי ההיסטוריה ההתפתחותית שלו ועל פי האופן בו הסביבה חווה אותו.