טיפול בפיקה

חן אור יונגרוירט - פסיכולוגית קלינית M.A | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 24.2.20 | עודכן: 8.8.21

טיפול בפיקה – רקע

תינוקות צעירים לעיתים מסתקרנים ושמים דברים שאינם אכילים בפיהם (למשל צעצועים או חפצים אחרים בבית) בשנתם הראשונה לחיים. בדרך זו, תינוקות פוגשים (או “טועמים”) את העולם ומתנסים בחוויה של היכרות עם הסביבה החיצונית. לעומת התנסות טבעית ונורמטיבית זו בשנת החיים הראשונה, פיקה היא הפרעת אכילה המופיעה בדרך כלל בילדות, בה הילד אוכל דברים אשר אינם מיועדים לאכילה. יש לציין כי הפרעה זו אינה מופיעה רק בילדות, אלא מתרחשת גם בקרב נשים בהריון.

הסיבה להופעת פיקה בנשים בהריון לא ברורה לגמרי, אך מחקרים מסוימים מצביעים על הקשר לחוסרים של ברזל ואבץ בתזונה הנמצאים ב”לכלוך”. פיקה אמנם משתפרת ככל שהילד גדל, אך ברוב המקרים נדרשת התערבות טיפולית על מנת שיופיע שינוי. ילדים עם פיקה נבדלים מילדים אשר מכניסים לפיהם חפצים בשנת החיים הראשונה שלהם במספר היבטים.

מהם ההבדלים בין הכנסת אובייקטים לפה בינקות לבין הפרעת פיקה בילדות?

 • ילד עם פיקה יתקשה לווסת את הדחף ואת הצורך להכניס לפיו אובייקטים מן החוץ. גם אם סביבתו תאמר לו “את זה לא”. וגם כאשר הוא מכניס לפיו דבר מה אשר עשוי להזיק לבריאותו.
 • יכניס לפיו חומרים מגוונים שהוא יודע כי עלולים להזיק לו וכי הם אינם מיועדים לאכילה, כגון: חימר, זבל, אבנים, שיער וכיוצא באלה.

בעקבות הכנסת החומרים (לעיתים רעילים) הללו לגופו, עלול הילד לפגוע בגופו בדרכים שונות: דלקות מעיים בעקבות בליעת תולעים, עצירות או שלשול בתגובה לדברים שהגוף לא מצליח לעכל, חסימת מעיים, חוסר בוויטמינים (ברזל; אנמיה), הרעלת עופרת ופציעות בפה או בשיניים.

  אנחנו כאן בשבילכם

  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  גורמים

  נציג את הגורמים האפשריים לפיקה. יש לציין כי חלק מהגורמים יכולים להשפיע על התפתחותה של פיקה, אך לא כולם חייבים להופיע.

  הפרעות התפתחותיות ונפשיות

  למשל, נראה פעמים רבות פיקה אצל ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי, אצל ילדים עם אינטליגנציה נמוכה, או אצל ילדים המאובחנים עם פסיכוזה של הילדות. נוסף לכך, פיקה (כמו הפרעת אכילה זללנית BDD) מאפיינת ילדים אשר מאובחנים עם OCD (הפרעה אובססיבית טורדנית), שכן ילדים אלה חווים מחשבות בלתי פוסקות על גירוי אורלי. באופן בלתי מודע, הילד חש כי אם יכניס אל פיו חפצים מן החוץ, התחושה הפנימית הסוערת (המצוקה) תירגע ותשכח.

  דחק ומצוקה רגשית

  פעמים רבות נראה את הפרעת הפיקה אצל ילדים אשר נזנחו או חוו התעללות כלשהי בילדותם, חוו תקופה של חוסר אונים וחוסר תפקוד מצד הדמות המטפלת בהם, או כאלה אשר חשים עצמם חסרי אונים וחווים מצוקה רגשית משמעותית. הכנסת חפצים לפה מרגיעה תחושות רגשיות אלה בכך שהיא מחלה את הגוף. באופן זה, ניתן להסיק כי הכאב הרגשי הופך רפואי וממשי (המרה של הכאב מנפשי לגופני).

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

   

  מהו הטיפול המומלץ בפיקה?

  פסיכותרפיה הורית/משפחתית

  טיפול בפיקה היא התגייסות משפחתית. כיוון שהפרעה זו מופיעה בדרך כלל בקרב ילדים צעירים, או ילדים צעירים עם מוגבלות, נמליץ על עבודה אינטנסיבית עם ההורים סביב הבנת ההפרעה והילד הלוקה בה. בטיפול נבין מה המרכיבים האישיותיים של הילד, נבין מה משרת מנגנון זה של אכילה ועל איזה צורך/חסך רגשי הוא עונה עבור הילד ונדריך את ההורים ואת המשפחה בהתאם.

  פסיכותרפיה דינאמית בשילוב אלמנטים קוגניטיביים התנהגותיים (CBT

  אם סווגה הפיקה כחלק מהפרעה נפשית, או כקיומה של הפרעה חרדתית מסוג הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), נטפל בוויסות הצורך העז לגירוי אורלי וננסה להחליף את השימוש בחפצים רעילים ומסכני חיים בחומרים אחרים.

  טיפול תרופתי

  באם יש הרעלת עופרת או רמות נמוכות של ברזל, יינתן טיפול תרופתי למאזן גופני.

   

  אם בעקבות הקריאה עלה בכם החשד שיש לכם או לילדכם פיקה- פנו אלינו לפגישת ייעוץ ואבחון.

  צוות מכון סול מורכב ממגוון מטפלים מומחים ומנוסים בתחומם, אשר יוכלו לסייע בכל קושי עימו אתם מתמודדים. במכון סול מטפלים בילדים, נוער ומבוגרים.