טיפול בחרדת נהיגה

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 4.4.20 | עודכן: 6.10.20

הגדרה

חרדת נהיגה הינה פוביה ספציפית. החשש הוא מחוויה של התקף פאניקה במהלך נסיעה, כלומר שיקרה דבר מה נורא במהלך נסיעה.

בדרך כלל אנשים החוששים מהתקף פאניקה במהלך נסיעה חווה בעבר חוויה דומה, אם קשורה לנסיעה הנוכחית עצמה או לאו, אבל שאכן התרחשה בזמן הנהיגה.

התקף פאניקה, לעומת התקף חרדה מופיע בחוויית האדם כמו יש מאין. מכאן שחוויית ההפתעה יוצרת תחושה של איבוד שליטה, שאינני יכול לסמוך על עצמי.

אם התקף הפאניקה התרחש במהלך נהיגה, האדם חש כי ייתכן והפאניקה תתקוף אותי שוב כשלא יהיה מוכן ולכן אנשים חשים כי הפתרון הוא הימנעות מנהיגה.

טיפול בחרדת נהיגה

הגורמים להתקף פאניקה במהלך נהיגה

  • היסטוריה של התקפי פאניקה.
  • גורמי דחק או שינויים בחיים.
  • תאונה שהתרחשה לאחרונה או טראומה, אפילו שאינה קשורה לנהיגה.

אם האדם חווה פוביה, הוא נמצא בקבוצת סיכון גבוהה יותר לחוות התקף פאניקה.

יש להדגיש כי חרדת נהיגה אינה עומדת בפני עצמה כסוג של חרדה, אלא היא סוג ספציפי של פוביה המאופיינת בחשש מהתקף פאניקה במהלך נהיגה.

בדרך כלל נראה שחרדת נהיגה מופיעה אצל אנשים החווים הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), דיכאון או הפרעות דחק אחרות.

כיוון שהתקף פאניקה במהלך נסיעה מופיע יש מאין, חשוב כי אדם המזהה עצמו או אובחן עם חרדה או פוביה ספציפית יכין עצמו מראש להופעה של התקף פאניקה במהלך נהיגה. כיצד?

  1. זיהוי הסימפטומים– סימפטומים פיזיולוגים כמו בלבול, סחרחורת, איבוד אוריינטציה וכו’. חשוב שהאדם ימשיג לעצמו כי כעת נמצא בהתקף פאניקה בנהיגה.
  2. עצירה בצד הדרך ותרגול שיטות הרגעה.

מהו הטיפול המומלץ בחרדת נהיגה?

  • פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית (CBT). טיפול זה יתמקד בחשיפות. בשלבים הראשונים בטיפול המטפל והמטופל ימפו יחד את גורמי הדחק בנוגע לנהיגה ויינתן הסבר פסיכולוגי לתופעה ולסימפטומים אותם המטופל חווה (פסיכו-חינוך). לאחר מכן נערוך מדרג של חשיפות מהקל ביותר (למשל לחשוב על האפשרות שאנהג) ועד הקשה ביותר (נהיגה לבד).
  • פסיכותרפיה דינאמית. אמנם מחקרים מוכיחים את היעילות של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בהימנעות, אך לאחר תקופה בה האדם תפקד בצורה טובה אנחנו נראה הישנות רבה וחזרה לסימפטומים הישנים. לשם כך ומתוך הבנה כי נפש האדם מורכבת, טיפול דינאמי יוכל להתמקד בהבנה הרחבה והמורכבת יותר של המניעים הנפשיים אשר גרמו לחרדה ובאופן ספציפי, לחרדה מפני נהיגה. בטיפול זה נבין את חרדת הנהיגה כפחד מאיבוד שליטה. נעשה עבודת מודעות יחד עם המטופל מה איבוד שליטה אומר עבורו. עבודת המודעות תוביל לירידה בהישנות הסימפטומים.

צוות מכון סול מורכב ממגוון מטפלים מומחים ומנוסים בתחומם, אשר יוכלו לסייע בכל קושי עימו אתם מתמודדים. במכון סול מטפלים בילדים, נוער ומבוגרים.