טיפול בדיכאון אחרי לידה

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 24.2.20 | עודכן: 27.2.21

טיפול בדכאון לאחר לידה: הגדרה

לידה של תינוק מעוררת רגשות רבים ומגוונים, כמו שמחה המתחלפת בפחד וחרדה המתחלפת בדיכאון.

השינויים ההורמונליים והתגובות הרגשיות, בייחוד לאחר חווית הלידה הראשונה, הינם טבעיים לרוב ועשויים לגרום לתנודות במצב הרוח.

למשל, לבכי פתאומי, לחרדה ולהפרעות בשינה. מצב זה נקרא עצבות לאחר לידה, והינו טבעי, באם הוא נמשך עד שבועיים לאחר הלידה.

חלק מהאימהות יחוו דיכאון מתמשך יותר הקרוי דיכאון לאחר לידה. כאשר מצב זה הינו קבוע ואינו מטופל, האם עלולה לחוש עצמה בעלת יכולות מצומצמות לטפל בילד ובתגובה לתפקד באופן פחות אפקטיבי ולכן חשוב לעבור טיפול בדכאון לאחר לידה.

במקרים חמורים ונדירים יותר, עשויים להופיע שינויים במצב הרוח ובבוחן המציאות, מצב הקרוי דיכאון פסיכוטי שלאחר לידה.

מהם הסימפטומים של דיכאון לאחר לידה(לסוגיו)?

נפרוט כעת את הסימפטומים בצורת השוואה על מנת לפשט את ההתנהגויות השכיחות ולהדגיש את העוצמות והאינטנסיביות השונה בכל אחד מהמצבים העשויים להתעורר לאחר הלידה :

עד כה תיארנו את הסימפטומים. נדגיש כי אם את מוצאת עצמך או אחד מקרובותייך, מגיבה בצורה המתאימה לאחת החלופות, אין לאבחן את עצמך או את סביבתך באחת מהקטגוריות, אלא בהתייעצות עם איש מקצוע מוסמך (פסיכולוג או פסיכיאטר).

אנחנו כאן בשבילכם
השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם
שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

מהן הסיבות לדיכאון לאחר לידה?

משתנים פיזיולוגים

מחקרים מראים כי ישנם משתנים רבים המשפיעים על דיכאון לאחר הלידה. מחקרים ברפואה מוצאים כי שינויים הורמונליים ("צניחה הורמונלית") מובילים לשינויים הרגשיים. מחקרים נוספים מצביעים על חשיבות בדיקת בלוטת התריס אשר יכולה להשפיע על חוויות של עייפות, איטיות ודיכאון.

משתנים רגשיים

מחקרים בתחומי בריאות הנפש בוחנים את חשיבות התמיכה הסביבתית במהלך ההיריון ובתקופה שלאחר הלידה. המחקר מראה כי נשים עם עבר פסיכיאטרי ובייחוד נשים המתמודדות עם הפרעות במצב הרוח, הינן בקבוצת סיכון. הסטטיסטיקות מראות כי גברים חווים דיכאון לאחר לידה באחוזים זהים לאלו של נשים.

מחקרים מועטים יותר בחנו תופעה זו בקרב גברים, אך מובן שבמצב עניינים זה, סיבות הורמונליות לא יכולות להסביר את תופעת הדיכאון אצל גברים. מכאן שהסיבות לדיכאון לאחר לידה אצל גברים מורכבות בעיקר מגורמים פסיכולוגיים ומהיעדר תמיכה חברתית ומשתנים אישיותיים שונים.

טיפול בדכאון אחרי לידה – טיפול יעיל בדיכאון אחרי לידה ומניעתו?

תמיכה חברתית

אם ואב הקשורים למעטפת משפחתית וחברתית רחבה ועוטפת המתאימה לצרכיהם נמצאים במצב טוב מבחינת מוגנותם לחוות סיכון לדיכאון.

טיפול בדיכאון אחרי לידה באמצעות פסיכותרפיה דינאמית

נמליץ לאם או לאב שחוו בעבר אירועים נפשיים או מכירים את תגובותיהם הרגשיות כקיצוניות לפנות לפסיכותרפיה טרם הלידה ואף טרם הכניסה להריון.

אחוזים משמעותיים פונים לתהליך טיפול בדכאון לאחר לידה טיפול ובמקרים אלה חוויית העיבוד קשה ומורכבת. העבודה הטיפולית כמובן תטיב עם ההורה אך באופן פחות אפקטיבי באם פונה ההורה לעתיד לעיבוד חווויית ההורות הקרבה.

לעבודה רגשית-טיפולית זו ערך עליון במניעת התופעות הרגשיות שתוארו כאן.

זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

 

טיפול תרופתי – טיפול בדכאון אחרי לידה

אמנם בחלק זה לא דיברנו על דיכאון במהלך ההריון אך תופעה זו מוכרת גם כן. נציין כי מחקרים מצאו שטיפול בדיכאון אחרי לידה בפסיכותרפיה בשילוב טיפול תרופתי מסייע. הסירו דאגה מלבכם! מחקרים מצאו שתרופות נוגדות דיכאון (SSRI's) מטיבות עם התחושות הרגשיות של האם ואינם משפיעות על התפתחות הילוד, שכן השפעת התרופה אינה עוברת בשלייה.

צוות מכון סול מורכב ממגוון מטפלים מומחים ומנוסים בתחומם, אשר יוכלו לסייע בכל קושי עימו אתם מתמודדים. במכון סול מטפלים בילדים, נוער ומבוגרים.

צרו קשר

אולי יעניין אתכם גם: