טיפול בחרדה טיסות (אירופוביה)

הגדרה

חרדת טיסות הינה פוביה ספציפית ומתאפיינת בחששות ודאגות רבות הקשורות למצב הטיסה.

החרדה מופיעה לפני הטיסה ובמהלכה ולה ביטויים מגוונים. הפחדים השכיחים הם התרסקות המטוס, כשלים טכניים אפשריים, אירוע טרור וכדומה.

באופן טבעי, חוסר הידיעה וההתנסות של רוב הנוסעים במטוס היא שגורמת לאנשים החווים חרדת טיסות לחשוש מהסיטואציה.

חוויית הטיסה מפגישה אותנו עם סיטואציה בה אנחנו תלויים באדם אחר השולט בסיטואציה, הטייס. במובן זה, אי הבהירות בנוגע לטיסה היא כה גדולה עד שנחווית כבלתי נסבלת עבור חלק מהאנשים.

מיותר לציין ש”כיסי אוויר” גורמים לתחושת חוסר הנוחות ואף המצוקה להתעצם.

מהם הביטויים לחרדת טיסות?

  • ידיים קרות.
  • בחילה.
  • קוצר נשימה.
  • תחושת היחנקות.

הביטויים לחרדת טיסות מופיעים לפני ובמהלך הטיסה והינם פיזיולוגים, כגון סחרחורות, חשיבה לא בהירה, קושי בריכוז, הקאות וכו’.

ביטויים פסיכולוגים מתאפיינים בעיקר בתפיסה שגויה וטשטוש בוחן המציאות.

הכוונה היא שהאדם החווה חרדת טיסה יפרש סיטואציות נורמטיביות ויומיומיות כסיטואציות אשר עלולות לנבא את הסכנה הקרבה.

כך למשל אדם הדובר שפה אחרת מהשפה שבה מדברים רוב הנוסעים עלול להחשיד ככזה העומד לבצע פיגוע טרור במטוס. דוגמא נוספת היא החשש שהטיסה אינה בטוחה כי מדובר באישה טייסת ולא טייס.

אנשים המתמודדים בעצמם עם חרדת טיסות, ללא עזרה מקצועית ימצאו עצמם חשים חוסר אונים מול הסביבה אשר לא מבינה אותם, לעיתים ימנעו כליל מעלייה לטיסה, גם במצבים אקוטיים והתנהגותם בנוגע לטיסות תתאפיין ביצירת טקסים מרגיעים.

כך למשל, אדם החווה חרדת טיסות יקפיד ללבוש את אותן התחתונים בכל טיסה כי יאמין שעובדה זו תמנע את האפשרות לקריסת המטוס.

מהו הטיפול המומלץ בחרדת בחינות?

  • טיפול תרופתי. בהתייעצות עם רופא, נמליץ על נטילת כדורים נוגדי חרדה עוד טרם העלייה למטוס, ואף מספר ימים לפני הטיסה על מנת להבין את התגובה הרגשית והפיזיולוגית לתרופה. עם זאת, תרופה יכולה להפחית את רמות החרדה במהלך הטיסה, אך לא לסייע לעבודה פנימית משמעותית, לכן פסיכותרפיה יעילה יותר באירופוביה.
  • פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT). כמו טיפולים בפוביות ספציפיות אחרות, נתמקד בטיפול בחשיפות. בשלבים הראשונים בטיפול המטפל והמטופל ימפו יחד את גורמי הדחק בנוגע לטיסות ויינתן הסבר פסיכולוגי לתופעה ולסימפטומים אותם המטופל חווה. לאחר מכן נערוך מדרג של חשיפות מהקל ביותר (למשל לחשוב על האפשרות שאטוס) ועד הקשה ביותר (טיסה לבד).
  • פסיכותרפיה שתתמקד בפסיכו-חינוך. כיוון שאנשים רבים החווים חרדת טיסות מניחים הנחות לגבי טיסות שאינן נכונות, נעבוד בטיפול על לימוד ממשי של מה קורה במצב של טיסה.
  • נפרוט מצבים תקינים של טיסות, נעלה סטטיסטיקות וממצאים מחקריים ונחקור יחד בטיפול מה עלול לקרות במצבים מסכני חיים.

צוות מכון סול מורכב ממגוון מטפלים מומחים ומנוסים בתחומם, אשר יוכלו לסייע בכל קושי עימו אתם מתמודדים. במכון סול מטפלים בילדים, נוער ומבוגרים.