אבחון אדוס ADOS/אבחון תקשורת

חן אור יונגרוירט | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 12.12.21

אבחון אדוס (ADOS) הינו כלי אבחוני לבדיקת אוטיזם. אצלנו במכון סול מתקיימים אבחוני אוטיזם לכל הגילאים באמצעות מבחן אדוס וכלי אבחון נוספים.

זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

אדוס ככלי לאבחון תקשורת/אוטיזם

אצלנו במכון סול, מבחן אדוס הינו מבחן המועבר על-ידי פסיכולוגים קליניים/התפתחותיים בלבד (בהתאם לגיל) ובכפוף לדרישות משרד הבריאות לאבחון אוטיזם.

אבחון של אוטיזם נעשה כיום באמצעות מספר מבחנים. אחד מהמבחנים המהימנים בהם עושים שימור הוא מבחן אדוס. מבחן הבוחן התנהגות תקשורתית וחברתית של המאובחן. זאת בכדי לקבוע האם המאובחן נמצא על הרצף האוטיסטי.

אבחון אדוס הינו אבחון אוטיזם ומשמש כיום מסגרות רבות. הן במגזר הפרטי והן הציבורי. רבים מהמאבחנים בישראל עושים שימוש בכלי זה הנחשב למהימן ותקף ביכולת האבחון שלו.

למי מיועד בדיוק אבחון אדוס?

מבחן אדוס (ADOS – Autism Diagnostic Observation Schedule) הינו כלי אבחון עבור ילדים בני שנה ומעלה. המבחן בודק הפרעות תקשורת מכל הרצף: הפרעה קשה ועד לאבחון אספרגר.

המבחן הינו בעצם כלי המבוסס על תצפיות התנהגויות שאורכות 30-45 דקות. בזמן זה נדרשים המאובחנים למספר משימות סטנדרטיות. משימות חצי מובנות (שילוב בין משימות קבועות ובין משימות אותן בוחר המאבחן בזמן האבחון), הבוחנות מספר היבטים משמעותיים.

אלו כוללים היבטים תקשורתיים, התנהגות חברתית, חזרתיות ומשחק ואף בחינה של האינטראקציה בין הילד למאבחן. המשימות במבחן אדוס בנויות באופן שאמור להדגיש את הקשיים הנלווים לאוטיזם.

משימות הכוללות אתגרים הנוגעים למשחק סימבולי, שימוש בקשר עין, ביצוע מחוות שאינן מילוליות ועוד.

  אנחנו כאן בשבילכם
  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם
  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  כיצד בנוי אבחון אדוס?

  מבחן אדוס כולל חמש מודולות. חמש המודולות נבדלות בהתאם לגילו ויכולותיו השפתיות של הילד המאובחן. המאבחן עצמו הוא זה שבוחר את המודולה המתאימה, בהתאם למאפייניו של המאובחן.

  • מודלת Toddler מיועדת לילדים מגיל שנה ועד גיל שנה וחצי שאינם מדברים כלל, או אלו להם אוצר מילים מצומצם.
  • מודולה מספר 1 מיועדת לילדים מגיל שנה ושבעה חודשים שאינם מדברים כלל או אלו להם אוצר מילים מצומצם.
  • מודלה מספר 2 מיועדת לילדים שכן מדברים אך לא בצורה שוטפת.
  • מודולה מספר 3 מיועדת לילדים המדברים באופן שוטף.
  • מודולה מספר 4 מיועדת למבוגרים.
  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

  ציון CSS באבחון אדוס

  עבור כל מודולה מופק ציון השוואה, אשר נקרא CSS – Calibrated Severity Score. ציון המשקף את חומרת הסימפטומים של כל ההפרעה.

  ציון ההשוואה נע בטווח של 1-10 ובו מגולמים מאפיינים שונים. מאפיינים הנוגעים, בין היתר, לגיל המאובחן ורמת השפה שלו.

  הציונים המתקבלים מאפשרים למאבחנים להשוות את חומרת הסימפטומים בין המודולות השונות.

  מהימנות אבחון אדוס

  המהימנות של מבחן אדוס נחשבת לגבוהה, זאת לצד תוקף גבוה של ניבוי. לאורך שנים נערכו השוואות מהימנות בין מבחן אדוס למבחנים אחרים.

  בתוך אותן השוואות גילו כי מדובר על מבחן המושפע באופן הכי נמוך ממספר גורמים משמעותיים. אלו כוללים גורמים דמוגרפיים ויכולות שפתיות. מכאן, שמהימנות המבחן גבוהה וביכולתו לבדוק באופן הכי מדויק האם המאובחן נמצא על הרצף האוטיסטי.

  אדוס 2 – מהדורה משודרגת

  הצלחתו של מבחן אדוס הוביל תוך שנים ליצירת מהדורה נוספת. המהדורה המשודרגת – אדוס 2 כוללת בתוכה פרוטוקולים מעודכנים.

  לצד אותם פרוטוקולים נהנים המאבחנים מאלגוריתמים משודרגים, טווח ציוני השוואה חדשים ואף מודל המיועד לפעוטות (מודל Toddler אותו הזכרנו קודם).

  חלק מהרעיון בפיתוח אדוס 2 היה בקבלת תמונה מדויקת יותר של הסימפטומים אצל כל מאובחן. גם כאן מקבל המאבחן הערכה הנוגעת ליכולת תקשורתית, אינטראקציה חברתית, משחק והתנהגויות חזרתיות ומוגבלות.

  המהדורה המשודרגת מסייעת לא רק לאבחון עצמו. מדובר על מהדורה שתוצאותיה אף מסייעות לתהליכים עתידים. אלו נוגעים לתהליכים של התערבות ושילוב במערכות החינוך ובניית תוכניות טיפול שונות.

  אבחון אדוס- סביבה חיובית למאובחן

  אבחון אדוס מהווה עבור הילדים המאובחנים סביבת אבחון נעימה. משום כך, פעילות האבחון נעשית באמצעות משימות המועברות לילדים על ידי משחקים. אלו הופכים את האבחון לחוויה נעימה ולא מאיימת.

  חוויה שיש בה לאפשר לאותם מאובחנים להביע את התנהגותם הטבעית והיומיומית.

  מסגרות פרטיות שעורכות אבחון זה, רואות חשיבות רבה ביצירת סביבה נוחה ונעימה לילדים. הדבר בהחלט משמעותי עבור הורים וילדיהם בהגיעם לבחון באיזו מסגרת כדאי לבצע האבחון.

   אנחנו כאן בשבילכם
   השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם
   שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

   שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה