טיפול דינמי בחרדה: לעקור את הבעיה מהשורש

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 31.8.23 | עודכן: 5.9.23

חרדה היא קושי נפשי נפוץ המאופיין בתחושת מתח רב, חוסר שקט, דאגה וחוסר וודאות, בתגובה למצבים יומיומיים.

ניתן לסייע לאדם הסובל מחרדה בטיפול נפשי בגישה הפסיכודינמית (או בקיצור – דינמית), בה מזוהה המקור להתפתחות החרדה, ובכך היא מטופלת מהיסוד.

טיפול שכזה יוצר הפחתה משמעותית לטווח ארוך בעוצמת החרדה.

במכון סול ניתן לקבל טיפול בחרדות בגישה הדינמית, מצוות המטפלים המנוסים שלנו.

גבר מטופל בקליניקה במסגרת טיפול פסיכודינמי בחרדה.

מהו טיפול פסיכודינמי בחרדה? מה מייחד את הגישה הפסיכודינמית בטיפול?

מהי הפרעת חרדה?

הפרעת חרדה היא קושי נפשי נפוץ, המאופיין בתחושות של חשש ודאגה מוגזמים, מתכנים והתרחשויות יומיומיים.

החרדה כוללת מחשבות רצות ומאיימות, דאגה מהתממשות התרחישים הגרועים ביותר, ומלווה בתחושות גופניות כמו כאב בטן, בחילה ורעד. הפרעת חרדה יוצרת מצוקה רגשית משמעותית אצל האדם הסובל ממנה, וגורמת לו להמנע מתכנים המעוררים חרדה, דבר שבסופו של דבר מחזק אותה.

הגישה הפסיכו-דינמית רואה הפרעות חרדה (וקשיים נפשיים בכלל) כניסיון של הנפש לגונן עלינו מפני רגשות מאיימים, טראומות, ומחשבות לא רצויות. התכנים המאיימים הללו מתקיימים מחוץ למודעות שלנו, והנפש מנסה להשאירם שם. תסמיני החרדה הם הביטויים של המטענים הללו, אשר מצליחים “לפרוץ מעט” אל המודעות.

הטיפול בחרדות על פי הגישה הדינמית, יהיה באמצעות העלאת המטענים הנפשיים הללו למודעות, והתמודדות מולם.

מדוע כדאי להעדיף טיפול בגישה הפסיכודינמית לחרדה?

גישת טיפול נפוצה נוספת היא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, או CBT. טיפול מסוג זה מתמקד בעבודה על הפחתת תסמיני החרדה בהווה: רגשות, מחשבות והתנהגות בזמן התקף החרדה.

יש לשים לב שטיפול מסוג זה אינו מתאים לכל אחד ולכל מקרה חרדה. במקרים רבים נדרשת התעמקות בגורמים לחרדה ובתשתית עליהם התפתחה – דבר שמתאפשר רק בטיפול דינמי.

התעמקות ברקע לחרדה בטיפול פסיכודימי

הפרעת חרדה לא “מופיעה משום מקום”, ולמעשה נוצרה כתגובה להתרחשות נפשית כלשהי. כל אדם נולד עם נטיות אישיות שונות. חלק נולדים פגיעים נפשית יותר להשפעות חיצוניות, חלק חסינים לאותן ההשפעות. זאת ועוד, אין שני בני אדם אשר מסלול החיים מוביל אותם באותה הדרך. כל אדם נפגש בחייו עם חוויות שונות ואירועים שונים אשר מעצבים אותו.

הפרעות חרדה מתגבשות כתוצאה מהשילוב בין נטיות אישיות ואירועי חיים. שילוב זה מוביל להתפתחות החרדה וקובע את עוצמתה והשפעתה עלינו. טיפול פסיכודינמי לוקח זאת בחשבון, שכן מבוסס על חקירה והבנה של הנטיות הללו, והתרחשויות עבר שעיצבו אותנו.

גישת ה-CBT, אשר מתמקדת בתסמינים השטחיים של החרדה, אינה מתעמקת בהקשרה הנרחב של החרדה ובמקורה. לעומתה, הגישה הפסיכודינמית מזהה את המבנים הנפשיים והגורמים העמוקים ביותר, אשר מהם החרדה “נולדת” ומשתמרת. הטיפול הדינמי הינו עמוק, מטפל בחרדה משורשה, ובכך מאפשר שינוי רחב היקף וארוך טווח אצל המטופל.

זיהוי מקור החרדה בטיפול דינמי

חרדה היא תחושה פנימית שמלווה את האדם. בחלק מהמקרים, ניתן לזהות את הגורמים המעוררים חרדה, ובכך לטפל באופן ממוקד. עם זאת, במקרים רבים אין לחרדה פשר או משמעות ברורה.

החרדה יכולה להופיע במצב של חוסר וודאות ולגרום לתחושת לחץ נפשי וגופני, ללא גורם ברור שניתן להצביע עליו. טיפול CBT, הבונה על ידיעת הטריגר לחרדה, אינו מתאים למקרים שכאלו. לעומת זאת, טיפול דינמי מאפשר לבצע חקירה פנימית עמוקה לזיהוי הטריגרים הספציפיים לחרדה.

הדרך להגעה לשינוי המיוחל בטיפול דינמי אינה בהכרח קצרה, כיוון שנדרשת עבודה טיפולית מאומצת, הן על ידי המטפל הדינמי והן על ידי המטופל. עם זאת, חשוב לזכור כי אין קיצורי דרך להצלחה. המאמץ המתמשך בסופו של דבר משתלם, ומביא לתוצאות מיטביות, גם במסגרת טיפול פסיכולוגי בחרדה.

מהו טיפול פסיכודינמי?

התאוריה הפסיכודינמית, אשר נהגתה על ידי זיגמונד פרויד, היא מהוותיקות והמשפיעות שבגישות בתחום הפסיכולוגיה.

  • על פי הגישה הדינמית, קשרים מוקדמים עם דמויות משמעותיות (הורים, סבא וסתבתא, אחים וכו’), וחוויות מוקדמות בכלל,  הם בעלי השפעה לטווח ארוך. הגורמים הללו מעצבים את אישיותנו ואת הדרך בה אנחנו פועלים בעולם.
  • קשרים וחוויות עבר שלא הטיבו עמנו, משאירים את חותמם בנפש. השפעתם מתבטאת כרגשות שליליים, מחשבות מאיימות וליקויים בהתפתחות הנפשית. התכנים המאיימים הללו מתקיימים מתחת לפני השטח, באופן שאינו מודע לנו. אופן התמודדותה של הנפש עם התכנים הללו הוא באמצעות מנגנוני הגנה נפשיים, אשר פועלים במטרה למנוע את הגעתם של האיומים הללו למודעות.
  • הגישה הדינמית גורסת כי השפעתם המתמשכת של ההתרחשויות הלא-מודעות הללו, בצירוף עם פעולת מנגנוני ההגנה, מכוונים את רגשותינו, את האופן בו אנו מפרשים את העולם, ואת התנהגותינו בהווה. למעשה, על פי ההבנה הפסיכודינמית, הפרעות נפשיות וקשיים נפשיים הן ביטוי של פעולת מנגנוני ההגנה.
  • תהליך טיפולי על פי הגישה הפסיכודינמית מאפשר להעלות למודעות את הקשיים הנפשיים הלא מודעים, ולחשוף מנגנוני הגנה שהתפתחו כתוצאה מאירועי עבר. העלאה למודעות תאפשר לשנות את הדפוסים שמשמרים את קשיינו. כך, יתבצע שינוי עמוק מיסודה של הבעיה.

אדם הסובל מקשיים נפשיים יתקשה להעלות בעצמו את הגורמים הללו לרמת מודעות, ויזדקק לסיוע חיצוני ומקצועי על מנת לבאר אותם. זהו בדיוק תפקידו של מטפל פסיכודינמי.

טיפול נפשי דינמי לחרדה

טיפול פסיכודינמי בחרדות יתבצע בסיוע מטפל/ת דינמי/ת מוסמך/ת, בעל/ת ידע וניסיון נרחבים בטיפול בגישה הדינמית.

בפגישות הטיפול, אשר יתקיימו לפחות פעם בשבוע, יתעמק המטופל בהדרכת המטפל הדינמי, בילדותו, קשריו עם הוריו (או דמויות מטפלות אחרות) ובחוויות עבר משמעותיות. בנוסף, יזהה המטופל מהם המצבים המביאים לחרדה אצלו, מהם הרגשות שמרגיש בזמן החרדה ומהן המחשבות שחושב.

המטפל הדינמי יסייע למטופל להעלות למודעות ולאפיין את הקשיים הנפשיים, שהתעצבו כתגובה לחוויות שליליות מהעבר, עליהם יושבות החרדות. המטפל יסייע למטופל לנטרל את הגורמים הללו ולשנות אותם, ובכך – לעקור את החרדה מהשורש.

טיפול דינמי הינו לרוב ארוך טווח, ולעתים לוקח זמן עד להופעת תוצאות. עם זאת, הדבר מתחבר בדיוק ליתרון שבטיפול זה, על פני סוגי טיפול אחרים.

טיפול דינמי בחרדות במכון סול

חרדות עשויות להקשות על התפקוד היומיומי ולפגוע באיכות חיינו. על מנת להפחית את החרדה בצורה המשמעותית ביותר, יש לבצע שינוי יסודי מהמקור, כזה המתאפשר על ידי טיפול בגישה הדינמית.

על אף העובדה כי עולם הפסיכותרפיה רווי בגישות טיפול רבות ושונות, הגישה הפסיכו-דינמית ממשיכה להיות משמעותית. הניסיון הקליני מראה שבכוחה של גישת הטיפול הדינמית ליצור שינוי עמוק וארוך טווח אצל המטופלים.

במכון סול צוות מקצועי של מטפלים מומלצים בגישה הפסיכודינמית. פגישות הטיפול נערכות בקליניקה שלנו בגבעתיים, במספר נקודות נוספות בארץ, ואפילו בשיחות וידאו!

הטיפול נערך על ידי המטפלים שלנו באמפתיה רבה, קשיבות לצרכי המטופל ובדיסקרטיות מוחלטת.

ניתן ליצור קשר לשיחת ייעוץ מקצועית, לבדיקת התאמה וקביעת תור לטיפול דינמי בחרדה.

זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757