מה הייחוד של טיפול פסיכולוגי על פני שיטות טיפול אחרות?

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 13.1.21 | עודכן: 16.2.21

הייחודיות של טיפול פסיכולוגי

לפני שניכנס לעובי הקורה, נציין כי ההכשרה הבסיסית של פסיכולוג בעל מומחיות קלינית/התפחותית/שיקומית או חינוכית היא בת 10 שנים בממוצע.

קיימים תחומי התמחויות שונים בפסיכולוגיה. אך פסיכולוג קליני, הפסיכולוג שלרוב מזוהה עם מתן פסיכותרפיה פרטנית (טיפול רגשי), הוא אדם אשר עבר הכשרה ארוגת שנים במוסדות בריאות הנפש השונים.

אם הגעתם לכאן, סימן שהבנתם שטיפול נפשי הוא הכרחי לאיכות חייכם וכבר מזמן הוא לא עניין של מותרות או נחלתם רק של אוכלוסיית בריאות הנפש.

כולנו מתמודדים עם תקופות לא פשוטות, משברים או קשיים, אשר אנו מתקשים לפתור לבד פעמים רבות, וכאלה המצריכים עזרה וסיוע מקצועיים. במידה ואתם, או ממישהו מקרוביכם מתעניינים בפניה לטיפול, ראינו חשיבות לארגן את הנושא ולעשות מעט סדר שיעזור להבחין בין סוגים שונים של מטפלים, שיטות טיפול שונות ומשמעות הבחירה במטפל כזה או אחר או בסוג טיפול מסוים על פני משנהו.

החיפוש אחר טיפול נפשי ראוי אינו פשוט כלל. אחת הסיבות לכך היא כי קיים מגוון כה רחב של מטפלים ושיטות טיפול. לאחרונה אף שמענו מחיפוש קצר בגוגל על שיטת טיפול אשר מבטיחה להעביר לפונים את החרדה או הבעיה הנפשית שבגינה פנו לעזרה, בארבעה מפגשים קצרים.

כמובן שקיימות הבטחות נועזות אף יותר, אשר מציעות לפונים ‘פתרון קסם’ ומזור לסבלם תוך שיחת טלפון אחת או מפגש ייעוצי בודד. הבטחות מעין אלו עשויות להישמע אטרקטיביות מאוד ולהפיח תקוות וציפיות רבות, ובמצבים מסוימים אנשים אף נזקקים לפתרון קסם, מעין הרגעה מיידית ומהירה שתאפשר להם לנשום שוב.

פתרונות כאלה אנו יכולים לראות גם בדרך של נטילת תרופות פסיכיאטריות (כדור נגד חרדה) או דרך שתיית כוס יין כאשר אין בנמצא מרשם לכדורים שיוכלו לספק מזור והרגעה.

בהקשר זה ראוי לציין, כי טיפול מקצועי הוא במקרים רבים תהליך ממושך ומעמיק, או לכל הפחות תהליך מובנה ומוגדר אשר בו נקבעת מטרה טיפולית ממוקדת והוא מצריך התגייסות אקטיבית והשקעה הן מצד המטופל והן מצד המטפל, אך יתרונותיו ותוצאותיו של טיפול מעין זה משמעותיים ובלעדיים לאין שיעור. (לקריאה על ההבדל בין טיפול תרופתי לטיפול נפשי-לחצו כאן).

  אנחנו כאן בשבילכם

  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  מדוע יש כל כך הרבה מטפלים רגשיים בשוק?

  אחת מהבעיות המהותיות של תחום הטיפול שאינה ייחודית רק לתחום זה, היא רף הכניסה הנמוך. העובדה כי כמעט כל אדם אשר בחר בכך, עשה קורס קצר בשיטת טיפול מסוימת או חש כי הוא בעל היכולת, הרצון או האינטואיציות המתאימות לכך, או במקרים בעייתיים יותר, קרא מספר ספרים פסיכולוגיים בחייו, יכול להגדיר את עצמו “מטפל איקס” ולהתחיל להציע את שירותיו.

  יש לא מעט מטפלים חסרי הכשרה מעמיקה וניסיון ב’שוק הטיפול’, אשר מציעים טיפולים שלרוב אינם מקצועיים דים, בין אם הם מבינים את ההשלכות של מעשיהם ובין אם לאו.

  פעמים רבות המשוועים לעזרה, אשר מגיעים אל מטפלים אלה עם ציפיות רבות ותקוות גדולות, עשויים לחוש תסכול וייאוש, בשל העובדה שהם חשים כי אינם מובנים באופן מלא ומעמיק דיו. כתוצאה מכך, הם עשויים להתייאש ולאבד את האמונה שמישהו אי פעם יוכל להבין אותם ולעזור להם באמת. פעמים רבות לאחר מספר ניסיונות כושלים, אנשים רבים מפנים עורף לאפשרות שלהם לחוות טיפול איכותי ומקצועי ומתייאשים מלחפש מענה ראוי.

  לפיכך, ראינו חשיבות מכרעת לכתיבת מאמר זה, שכן העיסוק בנפש חשוב לא פחות מהעיסוק בגוף ואף שזור בו במקרים רבים ומגוונים, ולפיכך מצריך שנות הכשרה ארוכות וניסיון מעמיק, רב ונרחב.

  ניתן לכם דוגמא, כמו שלא תפקידו את חייכם בפני מנתח מתחיל וחסר ניסיון, או חמור מכך בפני אדם אשר לא עבר הכשרה מעמיקה בתחום הרפואה הכללית ולאחר מכן בתחום הכירורגיה באופן ספציפי- כך רצוי שלא תפקידו את נפשכם בפני מטפלים לא מוכרים ע”י הרשויות.

  בהקשר זה חשוב לציין, כי ההכשרה של פסיכולוגים קליניים הינה הכשרה מעמיקה ורחבת היקף של אלפי שעות טיפול ואבחון לאורך שנות התמחותם, וכל זאת תחת הדרכה של פסיכולוגים בכירים ותחת הפיקוח המתמיד של מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות. במסגרת הכשרה זו, הפסיכולוגים נחשפים למקרי קצה מגוונים ולומדים לעומק את הספקטרום הרחב של הקשיים האנושיים במסגרות אשפוזיות ואמבולטוריות מגוונות.

  הכשרה מעמיקה בטיפול נפשי הינה הכשרה אשר מגובה במחקר מעמיק של מאות שנים. מחקר השואב מהמדע ומהקליניקה ואשר ממנו נולדו והתפתחו גישות ושיטות טיפול רבות שעודן בתהליכי פיתוח והתחדשות מתמדת.

  אנשי מקצוע נמצאים כל זמן הכשרתם וגם לאחריה בכנסים והדרכות שוטפות, המאפשרים להם להישאר מעודכנים כל העת בחידושים בתחום הטיפול והמחקר וליישמם עם מטופליהם בקליניקה.

  אנו ממליצים לכם, בעת פניה לטיפול נפשי, לוודא שהאדם בו אתם מפקידים את אמונכם ושמים את מבטחכם, או מפקידים בידיו את חיי הקרובים לכם מכל, עבר הכשרה מקצועית ומעמיקה. חשוב לוודא שהמטפל שבו תבחרו הוא כזה אשר ראוי ללוות אתכם במסע הרגשי שאתם עומדים לעבור באופן מקצועי.

  נשמח לייעץ ולעזור לכם לבחור מטפל מקצועי ומתאים עבור הבעיה או הקושי שבשמם אתם פונים.

  אצלנו, במכון סול לפסיכותרפיה, המטפלים כולם הם אנשי מקצוע מנוסים אשר עברו הכשרה קלינית רחבת היקף ובעלי ניסיון רב באבחון פסיכולוגי ובטיפול פסיכולוגי בקשיים רבים ומגוונים.

  מגוון המטפלים העובדים עמנו, יאפשר לנו להתאים לכם את הטיפול הנכון והמקצועי ביותר, בעבור הקושי או הבעיה שעמה אתם מתמודדים.

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757