מדוע CBT יעיל?

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 20.10.20 | עודכן: 16.2.21

CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הינו טיפול בדיבור שמסייע לאנשים בשינוי דרכי החשיבה וההתנהגות, באמצעים יעילים ומוכחים מחקרית. טיפול זה משמש לרוב לטיפול בחרדה ודיכאון, אך יכול להתאים גם לעבודה על הפרעות נפשיות אחרות.

CBT מתמקד בשינוי עמדת המטופל והתנהגותו, דרך התמקדות במחשבות, דימויים, אמונות ועמדות מופנמות. טיפול זה מנסה להבין כיצד תהליכים אלו קשורים לאופן שבו אדם מתנהג ופועל בעולם. זאת, במטרה להבין כיצד האדם מתמודד עם קשיים רגשיים.

מי מתאים ל-CBT?

מטופל שיסכים

יותר מכל הסיבות, מטופל שמסכים להיות בטיפול פסיכולוגי ומטופל שמאמין שטיפול זה יכול לסייע לו עם בעיותיו, הוא מטופל כזה שאפשר לצאת איתו לדרך טיפולית.

אמנם נקודה זו נשמעת אולי סתמית ומובנית מאליה, אך חשוב להבין כי בטיפול CBT זהו הבסיס. אנחנו זקוקים למטופלים אשר יכולים להיות מגויסים מאד למטרות הטיפוליות ולרצות בשיפור חייהם והטבה בסימפטומים עמם מתמודדים, כמו למשל, התמודדות עם, PTSD, חרדה חברתית או התקף פאניקה.

מטופל למשל שפונה לטיפול מתוקף צו בית משפט, או ילד אשר הוריו נורא רוצים שיהיה בטיפול, אך הוא לא מאמין שטיפול יכול לסייע לו, יוכל להרוויח מעט מאד מטיפול.

בטיפול CBT אנחנו מעודדים את המטופל לאתגר את עצמו ולהבין אם מה שגורם לתחושות השליליות שחש, או הדברים מהם סובל, קשור אליו או לסביבה אליה שייך. מטופל אשר מאמין כי חלק מהדברים שקורים לו קשורים לגורמים פנימיים, יוכל לקחת יותר אחריות ויגלה יותר אמונה כי אם הוא זה שגורם לדיכאון או החרדה שלו, הוא גם זה שיכול להביא להטבה במצבו.

מיקוד שליטה פנימי– האמונה כי הפתרון נמצא בתוכו, מגייס אצל מטופלים אלו את המשאבים הפנימיים, הכוחות הנפשיים שלהם, להאמין בתהליך, לצלוח אותו ולהראות שיפור בסימפטומים: למשל, התקפי חרדה או דיכאון פחותים ודיווח על שיפור.

מטופל שיש לו תמיכה מערכתית

בטיפול CBT, לעומת טיפולים אחרים, כמו טיפול דינמי, המבנה/המסגרת של הטיפול היא שונה. אם בטיפול דינמי לא נאפשר לאנשים שאינם המטופל להיכנס למפגשים (כמו לבת הזוג של המטופל למשל), בטיפול CBT, דווקא נרצה לשלב את האנשים סביב המטופל שתומכים בו, נמצאים לידו לעיתים תכופות ויכולים לסייע בטיפול בו.

בטיפול זה, אם יש אפשרות לרתום את המשפחה של המטופל, אנחנו נעשה זאת. באותה המידה, אנחנו בטיפול זה יותר חופשיים: עם מטופל חרד, נצא אל מחוץ לקליניקה על מנת להתמודד ו”לפגוש” את החוויה שלו.

CBT מתאים כמעט לכולם

CBT הוא שם גדול למטרייה רחבה מאד של טיפולים, שמעט מנגזרותיו: CBTI, CBT, מיינדפולנס, הגל השלישי ועוד. CBT נמצא כיעיל במחקרים להפרעות מגוונות ובכך קשה לומר שמטופל לא יכול להיתרם משיטת טיפול כזו או אחרת, הקשורה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי.

עם זאת, ישנן ההפרעות הקלאסיות שבהן CBT מטפל: פוביה ספציפית, פאניקה, GAD, OCD, הפרעות אכילה, התמכרויות, הפרעות שינה ועוד.

  אנחנו כאן בשבילכם

  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה





  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  הפרעות אישיות ו-CBT

  בעבר האמונה הרווחת בקרב הקהילה המקצועית היתה כי CBT לא מטפל בהפרעות אישיות. עם זאת, היום יש לנו לא מעט גישות בתוך העולם הרחב של הCBT- שנותנות גם לכך מענה, כמו למשל שיטת טיפול מסוג DBT וסכמה תרפיה אשר בנויות על-מנת לתת מענה להפרעת אישיות גבולית.

  הסכמה תרפיה, לעומת שיטות טיפול “קלאסיות” ב-CBT, לוקחת עקרונות מהעולם הדינמי, למשל קוהוט ופסיכולוגיית העצמי, אותם היא משלבת עם טכניקות קוגניטיביות והתנהגויות, עם העולם הרחב של המיינדפולנס. בכך, שיטה זו יוצרת מבנה שהופך את הטיפול בהפרעות אישיות ליעיל ביותר וממוקד יותר משיטות טיפול אחרות. סכמה תרפיה נמצאה כשיטת טיפול יעילה בהפרעת אישיות נרקסיסטית, הפרעת אישיות תלותית והפרעת אישיות נמנעת.

  פסיכוזה ו-CBT

  בעבר, כמו ביחס להפרעות אישיות, הפסיכותרפיה בפסיכוטיים היתה מצומצמת ביותר. האמונה היתה ש-CBT עוד פחות יעיל, כיוון שהאמינו כי “כלים” או “טכניקות” אינם יכולים לתת מענה לאדם המתמודד עם פסיכוזה.

  עם זאת, כניסתו של הגל השלישי בפסיכותרפיה, שבר את המוסכמות והאמונות הידועות והציע טיפול ב-CBT גם לחולים המאובחנים כסכיזופרניים.

  נדגיש, כי כפי שתארנו לעיל, שיתוף הפעולה הוא המרכזי ביותר: המטופל רוצה לעבוד על בעיה מסוימת, לנו כמטפלים יש את הכוחות ואת הידע המקצועי להעביר לו ולכן אנחנו שני אנשים שמתגייסים לעבוד יחד עם בעיה של המטופל.

  הסכמה על יעדים

  הסכמה על יעדים, כמו גם הסכמה על הדברים שיביאו אותנו להשיג את היעדים, היא חשובה מאין כמותה. הסכמה על יעדים הינה חשוב ב-CBT אבל גם בטיפול דינמי. מטופלים בעלי תובנה טובה, שמוכנים ומסוגלים להתבונן ולדווח על החוויות הפנימיות שלהם, הם אלו שירוויחו יותר מטיפול CBT.

  כשאנחנו מדברים על ארגון אישיות של מטופלים אלו, אנחנו מדברים בעיקר על אנשים רציונליים, בעלי מנגנוני הגנה גבוהים, בעלי רמת אינטיליגנציה גבוהה ושכלתנים. מטופלים אלו מגיעים לרוב עם יותר מוטיבציה לטיפול, דבר שהינו מהותי, חשוב ובסיס בטיפול CBT.

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

  מטפל אינטגרטיבי

  מעבר לכל גישת טיפול, חשוב שהפסיכולוג המטפל ידע לטפל במקרים מורכבים ולשלב מגוון של שיטות טיפול. עבודה זו היא מלאכה מורכבת ולא פשוטה, כיוון שהאתגר המרכזי של המטפל הוא “לדבר” באמת ולעבוד באמת דרך כל מיני שפות ולשלב אותם גם יחד.

  כך למשל, מטפל שלמד את רזי הפסיכואנליזה הקלאסית, יאלץ “לצאת” מאזור הנוחות שלו כמקשיב, מתבונן ומפרש, לתגובות טיפוליות יותר אקטיביות והדרכתיות.