טיפול פסיכולוגי אונליין בארץ ובחו”ל בעברית

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 14.8.23 | עודכן: 9.1.24

כיצד מתנהל טיפול אונליין בשיחת וידאו? האם הוא יעיל כמו טיפול פנים מול פנים? כל התשובות פה!

במכון סול ניתן לקבוע פגישות טיפול בשיחת וידאו ובאופן פרונטלי, בהתאם להעדפתכם. הטיפול ניתן לבני כל הגילאים.

בחורה בפגישת טיפול פסיכולוגית עם מטפל מוסמך.

האם טיפול בשיחת וידאו יעיל כמו טיפול פרונטלי? כיצד אדע אם הוא מתאים לי?

מהו טיפול פסיכולוגי אונליין בשיחת וידאו?

טיפול פסיכולוגי הוא אמצעי יעיל לטיפול בקשיים נפשיים מסוגים שונים, וסיוע בהתמודדות עם קשיי היום-יום.

כל אדם חווה לעתים אתגרים, או נתקל בסיטואציות שמערערות את יציבות חייו. טיפול פסיכולוגי יכול להוות מסגרת מקצועית לפריקת המתחים שהצטברו, לשיתוף במצוקה, וליצירת גרסה טובה יותר של עצמך.

על אף יתרונותיו הרבים של טיפול, עבור חלק מהאנשים הגעה פיזית לשיחה בקליניקה היא מורכבת, ולעיתים לא אפשרית.

הסיבות לכך יכולות להיות שונות:

  • מגורים במקום מרוחק, באזור בו אין מטפלים מתאימים, כאשר אין דרכי הגעה נוחות לאיזור בו יש מטפלים מומלצים.
  • חרדות חמורות, פחדים, דיכאון קשה או קושי נפשי אחר אשר מונע את האפשרות לצאת מהבית.
  • שגרת חיים עמוסה, אשר אינה מאפשרת את הקדשת הזמן להגעה לקליניקה.
  • אנשים בעלי מגבלה פיזית המקשה על התניידותם.

במצבים שכאלה, הפתרון האידיאלי יהיה קיום טיפול פסיכולוגי אונליין, בשיחות וידאו.

טיפול בשיחת וידאו כשמו כן הוא – פגישות טיפול שבועיות, בהן נפגשים המטופל והמטפל באופן וירטואלי, באמצעות פלטפורמה לשיחות וידאו.

מתכונת כזו מאפשרת שיחה בזמן אמת עם מטפל מומלץ, במקום שמתאים למטופל, כאשר הזמן שמקדיש לטיפול מינימלי: נטו זמן הפגישה עצמה.

טיפול בשיחות וידאו זהה במתכונתו לטיפול פסיכולוגי סטנדרטי: בעזרת הדרכה ממטפל מוסמך ומנוסה, המטופל לומד לזהות חוויות עבר אשר השאירו חותם בהווה, לעבוד על קשיים רגשיים מהם סובל, ולנהל קשיים נפשיים, כך שהשפעתם עליו תהיה מינימלית.

כיצד זה עובד?

השיחות הטיפוליות יתקיימו דרך פלטפורמה מאובטחת לשיחות וידאו, כמו Google Meet או Zoom.

המטפל יקבע עם המטופל שעה קבועה באחד מימות השבוע, בה יתקיים הטיפול.

בהגעת שעת הטיפול, יכנס המטופל לקישור ייעודי אשר ישלח אליו. הקישור יפתח את חלון שיחת הוידאו עם המטפל, וכך תתקיים השיחה בכל פעם.

האפשרויות לגבי המכשיר ממנו מתחברים לפגישה הן מגוונות. ניתן להתחבר ממחשב שולחני, ממחשב נייד (לפטופ), מטלפון נייד, או מטאבלט.

אם אתם מתקשים להסתדר עם אמצעים טכנולוגים, וחוששים מכך שתסתבכו עם התחברות לשיחות הוידאו, אל דאגה! המטפל יוכל להדריך אותכם צעד-צעד בהתחברות לפגישה, ולהפוך את התהליך לידידותי עבורכם ככל האפשר.

יתרונות של טיפולים בזום

לטיפול בשיחת וידאו יתרונות משמעותיים, אשר רלוונטים בעיקר למטופלים אשר נמנע מהם להגיע פיזית לקליניקה של המטפל:

  • נגישות מרבית– טיפול פסיכולוגי בשיחת וידאו מאפשר להנות מהטיפול, ללא המחיר של השקעת זמן בהתניידות למקום הטיפול. אם אתם עובדים במשמרות ארוכות, עמוסים עם הילדים, או סתם לא רוצים לבזבז זמן יקר על התניידות לטיפול – טיפול בוידאו הוא אופציה טובה.
  • טיפול בסביבה שנוחה לכם– הפגישות נערכות היכן שתרצו, בסביבה שנוחה לכם. אפילו מהכורסה בסלון! כל מה שצריך הוא חיבור לאינטרנט ומכשיר ממנו ניתן להתחבר לפגישה.  הטיפול במתכונת הזו לרוונטי במיוחד לאנשים שמפאת  קושי נפשי או נכות פיזית, אינם יכולים לצאת מביתם.
  • יותר גמישות מבחינת מועד הפגישות– הגעה לפגישה פרונטלית דורשת מכם השקעת זמן. יתכן שתתקשו למצוא חלון זמן לפגישה, שיהיה לכם נוח להשקיע בו זמן להגעה לטיפול, וגם המטפל יוכל לקיים פגישה בו. מכיוון שבטיפול בשיחת וידאו נמחק גורם הזמן (מעבר לזמן הפגישה), יתכן כי תוכלו למצוא יותר חלונות זמן שנוחים לכם ולמטפל (למשל: בהפסקה באמצע יום עבודה, כשמחכים שהילדים יחזרו מבית הספר, ועוד).

יתכן כי עולה בקרבכם החשש שטיפול בשיחת וידאו אינו שווה באיכותו לטיפול פרונטלי, וכי ה”מחסום” בין המטפל למטופל מגביל את יכולת יצירת קשר משמעותי.

לכל אדם נטיות אישיותיות שונות, ויתכן כי מסיבות כאלה ואחרות הפורמט של טיפול מרחוק אינו מתאים לכם.

עם זאת, חשוב לציין שהניסיון הקליני מראה שטיפול בשיחות ווידאו הוא יעיל בדומה לטיפול פנים מול פנים, ויכול להביא לשיפור ותוצאות משמעותיות באותה המידה.

למי טיפול בשיחת וידאו מתאים?

טיפול פסיכולוגי בשיחת וידאו מתאים למגוון רחב של אנשים, בעלי מאפיינים יחודיים וקשיים נפשיים מסוגים שונים.

בפגישת טיפול מרחוק, ניתן לטפל בקשיים נפשיים ובעיות נפשיות מסוגים שונים, כמו דיכאון, חרדות, מאניה דיפרסיה ועוד.

בנוסף, הטיפול יעיל עבור אנשים המתמודדים עם משברי חיים שונים כמו טראומה, אובדן, החלמה מתאונה וכדומה.

הטיפול בוידאו אידיאלי במיוחד לאלה הסובלים מחרדות ופחדים המקשים עליהם לצאת מהבית, או ליהפגש פרונטלית עם אחרים, כדוגמת אגורפוביה וחרדה חברתית.

מתי טיפול בוידאו פחות רלוונטי?

על אף יתרונותיו הרבים, ישנם מקרים בהם טיפול מרחוק הוא אופציה פחות טובה.

במקרים של הפרעות נפשיות קשות יותר, כמו פוסט טראומה חמורה, אובדנות והפרעות אישיות, נדרשת השגחה “קרובה” יותר על המטופל מצד הגורם המטפל, לשם בטיחותו וטובתו האישית.

זאת ועוד, על אף שפגישות טיפוליות מרחוק אינן נבדלות מהותית מפגישות פרונטליות, יתכן שתעדיפו להפגש עם המטפל פנים מול פנים מסיבות אישיות.

מה חשוב בבחירת מטפל לפגישות טיפול אונליין?

ישנן מספר נקודות שצריך לשים לב בבחירת מטפל פסיכולוגי או רגשי עבורכם, בין אם מדובר בטיפול פרונטלי בקליניקה, או בטיפול בשיחת וידאו.

ראשית, יש לוודא כי המטפל בעל הסמכה טיפולית מתאימה, וניסיון טיפולי. על מנת להיות מטפלים פסיכולוגיים או רגשיים בישראל, יש לעבור הכשרה מקיפה עם תקופת התמחות.

חשוב לבדוק עם המטפל כי אכן עבר הכשרה שכזו, והאם הוא בעל ניסיון רב. זכרו, ככל שמטפל בעל יותר ניסיון, כך הטיפול שמספק טוב יותר.

שנית, חשוב כי המטפל יהיה מקצועי. משמעות הדבר היא שהוא ידע לספק את הטיפול המתאים ביותר עבורך, ליישמו בצורה הטובה ביותר, ולגלות רגישות ואמפתיה מירבית כלפיך.

שלישית, יש לוודא כי יש לך חיבור אישי עם המטפל. לכל מטפל אופי שונה וגישה טיפולית מעט שונה. חשוב למצוא מטפל שתרגיש נוח להפתח מולו ולעבוד איתו על הקשיים שלך.

בבחירת מטפל לטיפול פסיכולוגי בוידאו, רצוי כי למטפל יהיה ניסיון בטיפול בשיחות וידאו. מטפל אשר מבצע טיפול לראשונה בשיחת וידאו עלול לחוות קשיים בהתחברות, ובהחזקת הטיפול באופן יעיל.

טיפול פסיכולוגי מרחוק – במכון סול

במכון סול ניתן להתחיל טיפול פסיכולוגי ורגשי בשיחות וידאו. הטיפול ניתן על ידי פסיכותרפיסטים מוסמכים, מנוסים ומומלצים בלבד, במחיר הוגן.

ניתן ליצור קשר טלפוני עם איתנו כדי לקבל ייעוץ ראשוני לגבי טיפול בשיחת וידאו.

הצוות המקצועי שלנו ימצא עבורכם מטפל אשר יהיה אידיאלי למאפייניכם ולצרכים האישיים שלכם.