זהות מגדרית

עדי ביטנר - פסיכולוגית קלינית M.A | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 28.8.21 | עודכן: 18.7.22

זהות מגדרית- מי אני בכלל?

כשמבקשים מאדם לספר על עצמו בכמה משפטים, הוא בדרך כלל יגדיר עצמו על-פי הזהות המגדרית שלו. למשל, “אני גבר… או אני אישה…” ואז ימשיך את תיאורו. לחלקנו זהו משפט טבעי שאינו נושא בחובו בעיה כלשהי. אולם ישנם אנשים המתמודדים עם שאלה של זהות מגדרית, שעבורם משפט כזה הוא תמצית הדבר המורכב עמו הם מתמודדים בהצגת זהותם בחיי היומיום.

למשל, כשאנשים חדשים שמכירים מבקשים מאתנו להגדיר את עצמנו ואנחנו מרגישים את עצמנו יותר על הרצף המגדרי: גם גבר וגם אישה או, לא גבר ולא אישה. אחת החוויות הקשות ביותר שאדם יכול להתמודד איתן היא כאשר זהותו המגדרית נמצאת בקונפליקט עם הגוף שנולד בו.

הפרעת זהות מגדרית

בשנים האחרונות קיימת פתיחות גוברת והולכת לנושא הזהות והנטייה המינית. שינויים מהירים אלה חורגים מהנורמה החברתית שהייתה מוכרת ומקובלת. החברה פתוחה יותר ויותר לוואריאציות מגוונות של זהות מגדרית.

נציין כי לעומת העניין ביצירת הזהות המגדרית שלנו, שמעסיקה כל אדם- מי שמזדהה עם המין עמו נולד ומי שלא, הפרעת זהות מגדרית היא אחת ההפרעות הקשות יותר לחיות בצילן.

הפרעת זהות מגדרית אינה מאפיינת חוויה של כל אדם המתמודד עם שאלת זהות מגדרית. יצירת זהות מגדרית היא חלק מיצירת הזהות הכללית שלנו כאדם בעולם. יחד עם זאת, למען ההבנה וההבחנה, בהמשך הכתבה נעסוק בהפרעת זהות מגדרית.

  אנחנו כאן בשבילכם

  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  מהי זהות מגדרית?

  זהות מגדרית היא הגדרתו של אדם אם הוא גבר, אישה, א-בינארי, או ג’נדר פלואיד. כשאדם מתמודד עם שאלות לגבי הזהות המגדרית שלו הוא חש אי-נוחות ומצוקה. מצוקות אלה נגרמות כתוצאה ממצב שבו הוא חש שונה מהמין עמו נולד.

  במרבית המקרים, הזהות המגדרית מתפתחת בגילאי שנתיים-שלוש ולרוב תואמת את מינו הביולוגי של האדם (שהיא זהותו המינית). זהותו המגדרית של הילד מתפתחת בהתאם למינו הביולוגי כשלחברה משקל רב בהתפתחותה. דבר זה בא לידיי ביטוי בדרך שבה אנחנו פונים לילד הקטן בלשון זכר. כך, הסביבה שלנו מספרת לנו מי אנחנו, או מי נכון שנרגיש שאנחנו.

  כשיש הפרעה בזהות המינית, האדם חי בתחושה שהוא למעשה בן המין השני ולא בן המין הביולוגי שעמו נולד. לדוגמה: זכר החש שהוא כלוא בגוף של אישה.

  זהות מגדרית אינה משיכה מינית

  בהקשר זה חשוב להדגיש שזהותו המגדרית של האדם אינה קשורה באוריינטציה המינית שלו: ברוב המקרים הומוסקסואלים ולסביות חווים עצמם כגברים או כנשים בהתאם למינם הביולוגי, אולם נמשכים לבן או בת אותו המין.

  הפרעת זהות מגדרית

  זהות מגדרית בילדות ובהתגברות

  הזהות המגדרית מתחילה להיווצר בגיל צעיר סביב גיל שנתיים, שאז מתחילה להתפתח מודעותו של הילד או הילדה לאב או לאם. המין מהווה חלק חשוב מהזהות האישית, כשחשיבותו הולכת וגדלה ככל שהילד מתבגר. עם ההתבגרות, הילד לומד את משמעות הזהות המינית והמגדרית ומתמודד עם ציפיות החברה ממנו.

  יחד עם הגדרת המין, לומד הילד את תפקידי המגדר בעולם החברתי. ביניהם, את התפקידים והפעילויות החברתיים והתרבותיים המבחינים בין נשים לגברים וכן נעשה מודע לציפיית החברה, שהתנהגותו המגדרית ואף בחירתו המקצועית תהיה תואמת למינו.

  קריטריונים להפרעת זהות מגדרית

  • קיומה של הזדהות חזקה וממושכת עם המגדר האחר המתבטאת ברצון מוצהר ועקבי להשתייך למין האחר. בנוסף, העדפה וחיקוי של לבוש נשי אצל בנים והתעקשות על לבוש גברי סטריאוטיפי אצל בנות.
  • רצון עז במשחקים סטריאוטיפים או בתחביבים המזוהים עם המין האחר.
  • העדפה מתמדת למין הנגדי במשחקי דמיון ורצון לשחק עם בני/ בנות המין האחר.
  • אצל מתבגרים ומבוגרים ההפרעה מתבטאת ברצון מוצהר להיות בן/בת המין האחר. בכך האדם יכול לקבל התייחסות בחברה בהתאם לתחושתו את עצמו.
  • שכנוע עצמי וכן שכנוע החברה שמסביב בתחושות ותגובות אותנטיות שלו האופייניות למין השני.
  • חוסר נוחות עם המין המולד ועם אברי המין האופייניים לו – התייחסות לאברי המין כדוחים, הבעת משאלה שייעלמו. בנות למשל אינן רוצות שיגדלו להן שדיים או לקבל מחזור וכן עלולות לסרב לעשות צרכים בישיבה.
  • מתבגרים ומבוגרים מאמינים שנולדו עם המין הלא נכון וינסו להיפטר מסימני מין ראשוניים או משניים, על-ידי טיפולים הורמונליים, הסרת שדיים או ניתוחים לשינוי מין.
  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

  גורמים

  גורמים ביולוגיים

  ההסבר הביולוגי נשען על השפעתם של הורמוני המין על התנהגות האדם. טסטוסטרון, ההורמון הגברי, מגביר מיניות ותוקפנות, ואילו ההורמון אסטרוגן מפחית אותן. חוסר איזון בהורמוני המין יכול לעורר התנהגויות נשיות או גבריות.

  אולם ברור, שהתנהגותו של האדם מעוצבת על-ידי גורמים נוספים, מעבר להשפעת ההורמונים.

  גורמים פסיכו-סוציאליים

  הגורמים הפסיכולוגיים המשמעותיים בהיווצרות הזהות המינית של הילד, הם: תכונות האופי של ההורים, אופן גידול הילד, אישיות הילד ואופיו ואיכות הקשר אם-ילד בשנות החיים הראשונות.

  חוסר הערכה מצד ההורים ויחסים לא מאוזנים בין הילד להוריו עלולים לפגום בהתפתחות הזהות המינית. כמו כן גם היעדרות ממושכת של אחד ההורים, דחייה או התעללות.

  הפרעת זהות מגדרית – השלכות חברתיות

  כשלילד קיים מתח רב לגבי המין הביולוגי שלו לצד הזדהות עם המין השני ורצון להשתייך אליו – הוא חשוף להערות מצד הסביבה המקיפה אותו.

  הרצון ללבוש את בגדי המין השני והעדפת משחקים ופעילויות עם המין הנגדי מתקבלים בדרך כלל בפליאה, הגוררת אחריה התנגדות ולעג אצל בני גילם. כך למשל, בן שיתלבש בבגדי בנות, או יתנהג באופן נשי או בת שתעדיף את בגדי הבנים ואת משחקיהם, עלולים לספוג תגובות פוגעניות ואף התעלמות של ממש.

  לצפייה בסרט מאלף על אודות חוויות אישיות

  התייחסות חברתית שונה

  התעסקות בזהות המינית אצל בנות יכולה להיות קצת פחות בולטת מאשר אצל בנים. זאת משום שבתקופת טרום ההתבגרות קיימת אצל חלק מהבנות, שאינן מתמודדות עם הפרעה בהגדרתן המינית.

  תופעה הנקראת “הילדה הנערית” (tom boy) שנחשבת כתקופת מעבר בהתפתחות. התנהגות נשית אצל ילדים ונערים הינה נדירה יותר ומושכת יותר תשומת לב מהסביבה.

  מיניות בין נשים

  יחס הסביבה “סלחני” יותר כלפי מיניות נשית

  ילדים עם הפרעה זו עלולים להיתקל בקשיים חברתיים ובהתנכלויות חוזרות ונשנות מצד בני גילם. הבעיה קיימת גם בקבוצת המבוגרים, כמו הורים או מורים, שגם להם יכולים להיות קשיים לקבל את רצון הילד או הילדה להתנהג שונה מהמצופה מהם.

  הדחייה החברתית גורמת לסובלים מהפרעה זו להימנע מלשהות בחברת בני גילם ולהיעדר פעמים רבות מבית הספר. דיכאון והתנהגויות אנטי חברתית הינם שכיחים, בקרב בעלי הפרעת זהות מגדרית. עובדה זו קשורה לכך שהם לרוב חווים קושי רב שהם נאלצים להתמודד עם דחייה חברתית.

  מאמר בנושא דיכאון אצל ילדים ונוערלחצו כאן.

  טיפול פסיכולוגי בזהות מגדרית

  אנשים עם העדפות מיניות שונות מהמקובל נאלצו בעבר להסתיר את האמת הפנימית שלהם או לשלם מחיר נפשי כבד, אם העזו להוציא את האמת החוצה ולגלותה.

  היום קיימת תפיסת עולם פתוחה וגמישה יותר, שתורמת רבות להתמודדות עם ההתלבטות בזהות המגדרית. בכל מקרה, הפרעת זהות מגדרית מלווה במצוקה רבה ובחרדה קשה המתלווה אליה. טיפול נפשי במקרים של הפרעה בזהות המגדרית יכול לסייע רבות לילד/ה, נער/ה, גבר או אישה המתמודדים עימה.

  קבלה עצמית

  הטיפול באנשים טרנסג’נדרים אינו מתמקד בשאלה של שינוי המין, אלא בשאיפה שהאדם ירגיש טוב כלפי עצמו כדי שיוכל לקבל החלטות נכונות שיתרמו לחייו באופן חיובי. אחת המטרות העיקריות בטיפול היא לעזור לו/לה לקבל את עצמו ולהרגיש בנוח לבטא את הזהות המגדרית שלו, עזרה ותמיכה בקבלת החלטות בנוגע לאופציות הטיפול הרפואי.

  חושב להבין את מידת המוטיבציה של המטופל לקיום הטיפול וכן לברר אתו מהי מטרת הטיפול עבורו. ההגעה לטיפול היא לרוב בעקבות דיכאון או חרדה הנובעים מההתמודדות האישית והחברתית לאורך שנים.

  מטרת הטיפול הפסיכולוגי היא לעזור לאדם לחוש בנוח עם זהותו המינית-מגדרית ולעזור לו בהתמודדותו האישית והחברתית. להרגיש יותר בנוח עם ביטוי הזהות המגדרית שלו ולאפשר לו להצליח במערכות יחסים, בלימודים ובעבודה.

  טיפול בהורות

  אצל ילדים או מתבגרים חשוב להסביר להורים שהילד זקוק לתמיכה ולהבנה וחשוב שלא יקבל מהם ביקורת, שרק תגביר את קשייו. כמו כן חשוב לציין להורים, שהתערבות מוקדמת ככל האפשר חשובה לרווחתו הנפשית של הילד/ה או הנער/ה! יש לעודד אותו להתמיד בטיפול למען רווחתו הנפשית ואיכות חיים טובה ככל האפשר.

  נציין כי ישנה חשיבות גדולה בתמיכה של ההורים את ילדיהם בתהליך. חשוב לציין כי לצערנו במקרים רבים בהם לאדם המתמודד אין תמיכה מסביבתו, ישנה אובדנות ברמות גבוהות ביותר- כ-40% מכלל הטרנסג’נדרים ינסו להתאבד, לרוב, כתוצאה מדיכאון, חרדה וחוסר קבלה של הסביבה.

  צריכים סיוע פרטני או משפחתי בהתמודדות עם זהות מינית? פנו למטפלים המומחים של מכון סול כאן.

  הפניות

  Pecora, L. A., Hancock, G. I., Hooley, M., Demmer, D. H., Attwood, T., Mesibov, G. B., & Stokes, M. A. (2020). Gender identity, sexual orientation and adverse sexual experiences in autistic females. Molecular autism11(1), 1-16.

  הפניות לאתרים חיצוניים

  1. על סוגים של זהות מגדרית באתר Medical News Today.
  2. הבנה של זהויות מגדריות, באתר Women’sHealth, נכתב על-ידי Perri O. BLUMBERG, מאי 2021.