אבחון פסיכיאטרי לילדים וכיצד הוא מתבצע

חן אור יונגרוירט - פסיכולוגית קלינית M.A | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 01.1.22 | עודכן: 09.9.22

אצלנו במכון סול עובדים פסיכיאטרים ונוירולוגים המומחים באבחון ילדים ונוער במגוון אבחנות: אוטיזם, הפרעות התנהגות, הפרעות קשב וריכוז, אובדנות, הפרעות אכילה ועוד.

מי עורך אבחון פסיכיאטרי לילדים?

אנשי מקצוע רבים עוסקים כיום בטיפול בילדים ובני נוער. אלו כוללים פסיכולוגים, פסיכיאטרים, מרפאים בעיסוק, אנשי חינוך ועוד. ההכרה והלגיטימציה שקיימת כיום, מביאה הורים רבים לאפשר לילדיהם להסתייע באנשי מקצוע. בתוך כך, חלק מאותו סיוע מתחיל, לרוב, באבחון פסיכיאטרי לילדים.

אבחון פסיכיאטרי לילדים נעשה על ידי פסיכיאטר ילדים. פסיכיאטר לו מומחיות בתחום בריאות הנפש. לצד ביצוע האבחון, אמור אותו פסיכיאטר, יחד עם צוות מקצועי רחב, לעסוק בהמשך בטיפול הבעיות שאובחנו. טיפול הכולל מניעה של עיכובים התפתחותיים והתמודדות עם הקשיים ההתנהגותיים, הנפשיים והרגשיים של הילד שאובחן.

למה מיועד אבחון פסיכיאטרי לילדים?

בדומה לאבחונים רבים, גם אבחון פסיכיאטרי לילדים נועד ליצור הערכה רחבה ומקיפה של המאובחן. הערכה המתייחסת לקשייו הרגשיים, הנפשיים וההתנהגותיים. אותה הערכה תתייחס לשאלה כיצד אותם קשיים מקבלים ביטוי בחיי היומיום של הילדים.

הערכת הקשיים הנפשיים והרגשיים אינם מדדים שניתן לכמתם במדויק. על כן, אותו אבחון מסתמך על ידע ומחקר מתחומי רפואה שונים. אלו כוללים תחומים כמו נוירולוגיה ופסיכולוגיה ולצידם התייחסות לנושאי חינוך שונים. אלו נוגעים להשפעת המסגרת החינוכית על הילד ועד נושאים הנוגעים לתחום ההורות.

מה ההכשרה של פסיכיאטר המאבחן ילדים?

הכשרתו של פסיכיאטר ילדים רחבה. הכשרה זו מאפשרת לו לבצע אבחון אודות קשת רחבה של קשיים. אלו כוללים, כאמור, קשיים התנהגותיים, נפשיים ורגשיים. לצידם, יכול הפסיכיאטר לאבחן גם עיכובים התפתחותיים ואף להעמיק בגורמים שונים המשפיעים על מצבו של הילד. אלו כוללים גורמים סביבתיים (משפחה, מסגרת חינוך, אזור מגורים) ואף גורמים פיזיים שונים.

חשוב כמובן להדגיש כי אין באבחון כל התערבות רפואית פולשנית. ברוב המקרים, מדובר על אבחון הכולל ריאיון קליני מעמיק עם הילד והוריו. במקרים ובהם הילד צעיר יותר, כך יתבסס אותו אבחון בשיחה מול ההורים. אלו יוכלו להעניק למאבחן תמונה רחבה וברורה יותר אודות הקשיים של ילדיהם.

אתם זקוקים לפסיכיאטר פרטי ולתורים זמינים ומיידיים? הנכם מוזמנים ליצור קשר עימנו. נשמח לסייע!

אבחון פסיכיאטרי לילדים

איך מתבצע אבחון פסיכיאטרי לילדים?

שאלוני אבחון מקדימים

בישראל, חלק מהילדים מגיעים לאבחון פסיכיאטרי באמצעות שאלונים מקדימים. שאלונים הנשלחים להורים ולמסגרות חינוכיות שונות. באותן מסגרות חינוך השאלונים שחולקו נענים על ידי המורים והגננות של הילדים. שאלונים אלו מהווים, לא פעם, אינדיקציה ראשונה לילדים שיש וזקוקים לאבחון פסיכיאטרי.

אבחון מקדים

ילד הנמצא מיועד לאבחון פסיכיאטרי יוביל את המסגרת המאבחנת לפעול עוד בטרם ביצוע האבחון. אותה מסגרת תחל באיסוף של מידע מקדים אודותיו, כשאותו מידע יכול להגיע מאבחונים קודמים אותם עבר. מידע נוסף ורלוונטי יכול להגיע מקופת החולים. מידע רפואי מקופת החולים יכול להתייחס למדדים שנבחנו במסגרתן לאחרונה. מידע הנוגע לבדיקות דם, בדיקות נוירולוגיות ואף מידע הנוגע לתרופות אותם צורך הילד.

ראיון הורים

שלב מקדים נוסף בטרם האבחון נעשה מול ההורים עצמם. הריאיון הנעשה מולם הכרחי על מנת שאותו פסיכיאטר יוכל לקבל תמונה רחבה. תמונה הנוגעת לתפקוד של ילדם, ההיסטוריה ההתפתחותיות שלו לאורך השנים, יכולותיו ומסוגלותו, קשייו וחוזקותיו. לצד אלו, ינסה המאבחן לבחון עם ההורים האם התרחשו אירועים בחייו שיש בהם להשפיע על מצבו.

מפגש אבחוני לילד

המפגש האבחוני עם הילד ייעשה גם כן באמצעות ריאיון מולו. לאחר ביצוע האבחון ישוב הפסיכיאטר לשוחח עם ההורים. אלו יקבלו ממנו את ממצאי האבחון. ממצאים הכוללים מסקנות וכמובן המלצות ליישום. המלצות שיש בהן להוביל לשיפור איכות חייו של ילדם במספר רחב של מישורים.

סיכום והמלצות

לצד שיחת הסיכום של המאבחן עם ההורים, אלו אף יקבלו דו”ח סיכום מקיף. דו”ח שיכלול בפירוט את הסיכום שנעשה מולם בע”פ ובו גם הפנייה לגורמי טיפול שונים. בחלק מהמסגרות המבצעות את האבחון, יוכלו הילדים לקבל וליהנות באותה המסגרת מתוכנית טיפול. הדבר, לא פעם, משמעותי ומניב הצלחות בטווח הזמן הקצר והארוך.

שיחת הורים במהלך אבחון פסיכיאטרי לילדים

ראיון הורים – אחד השלבים המקדימים באבחון פסיכיאטרי לילדים

אתם זקוקים לפסיכיאטר פרטי ולתורים זמינים ומיידיים? הנכם מוזמנים ליצור קשר עימנו. נשמח לסייע!