אבחון פסיכיאטרי לילדים

ד"ר כנעאן סמיח | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 12.12.21 | עודכן: 01.1.22

במכון סול מתקיימים אבחונים פסיכיאטרים לילדים מהגיל הרך ועד גיל 18. אבחונים אלו מתבצעים על-ידי רופא המומחה בפסיכיאטריה של ילדים ונוער.

זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

אבחון פסיכיאטרי במכון פרטי

אבחון פסיכיאטרי לילדים נעשה על ידי פסיכיאטר ילדים. פסיכיאטר לו מומחיות בתחום בריאות הנפש. אבחונים שכיחים בפסיכיאטריה של הילד הינם אבחון אוטיזם, אבחון מוגבלות שכלית התפתחותית, אבחון הפרעות קשב וריכוז ועוד.

אצלנו במכון, האבחון הפסיכיאטרי הינו חלק אחד בתוך המערך אבחוני. בעוד שבקליניקה פרטית פוגש הפסיכיאטר את הילד לבדו, במכוננו, האבחון הפסיכיאטרי פעמים רבות יוביל לאבחון פסיכולוגי או לטיפול פסיכולוגי.

לעניין זה חשיבות רבה, שכן לעומת פסיכיאטר העובד לבדו, היתרון הוא כי במכון ישנם גורמים מאבחנים וטיפוליים מגוונים. דבר זה חשוב ביותר בבואנו לערוך אבחון אוטיזם לטובת הכרה בביטוח לאומי.

הפסיכיאטר, יחד עם צוות מקצועי רחב, לעסוק בהמשך בטיפול הבעיות שאובחנו. טיפול הכולל מניעה של עיכובים התפתחותיים והתמודדות עם הקשיים ההתנהגותיים, הנפשיים והרגשיים של הילד שאובחן.

למה בדיוק מיועד אבחון פסיכיאטרי לילדים?

האבחון הפסיכיאטרי נועד ליצור הערכה רחבה ומקיפה של המאובחן. הערכה המתייחסת לקשייו הרגשיים, הנפשיים וההתנהגותיים. אותה הערכה תתייחס לשאלה כיצד אותם קשיים מקבלים ביטוי בחיי היומיום של הילדים.

הערכת הקשיים הנפשיים והרגשיים אינם מדדים שניתן לכמתם במדויק. על כן, אותו אבחון מסתמך על ידע ומחקר מתחומי רפואה שונים. אלו כוללים תחומים כמו נוירולוגיה ופסיכולוגיה ולצידם התייחסות לנושאי חינוך שונים. אלו נוגעים להשפעת המסגרת החינוכית על הילד ועד נושאים הנוגעים לתחום ההורות.

אבחון פסיכיאטרי לפני ה-DSM-5

הכשרתו של פסיכיאטר ילדים רחבה. הכשרה זו מאפשרת לו לבצע אבחון אודות קשת רחבה של קשיים. אלו כוללים, כאמור, קשיים התנהגותיים, נפשיים ורגשיים.

לצידם, יכול הפסיכיאטר לאבחן גם עיכובים התפתחותיים ואף להעמיק בגורמים שונים המשפיעים על מצבו של הילד. אלו כוללים גורמים סביבתיים (משפחה, מסגרת חינוך, אזור מגורים) ואף גורמים פיזיים שונים.

חשיבות וייחודיות האבחון הפסיכיאטרי היא העובדה כי אבחון זה מתבסס על ספר האבחנות האמריקאי: DSM במהדורה החמישית, שיצאה בשנת 2013.

אבחון פסיכיאטרי המתבסס על ספר האבחנות DSM הוא האבחון היחיד המשמש להכרה בוועדות של ביטוח לאומי המאשרות נכות של ילד. עניין זה חשוב ומהותי בשאלון של אוטיזם, הפרעות קשב וריכוז, מש”ה (מוגבלות שכלית התפתחותית) ועוד.

חשוב כמובן להדגיש כי אין באבחון כל התערבות רפואית פולשנית. ברוב המקרים, מדובר על אבחון הכולל ריאיון קליני מעמיק עם הילד והוריו. במקרים ובהם הילד צעיר יותר, כך יתבסס אותו אבחון בשיחה מול ההורים. אלו יוכלו להעניק למאבחן תמונה רחבה וברורה יותר אודות הקשיים של ילדיהם.

  אנחנו כאן בשבילכם
  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם
  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  אופן ביצוע אבחון פסיכיאטרי לילדים

  בישראל, חלק מהילדים מגיעים לאבחון פסיכיאטרי באמצעות שאלונים מקדימים. שאלונים הנשלחים להורים ולמסגרות חינוכיות שונות. באותן מסגרות חינוך השאלונים שחולקו נענים על ידי המורים והגננות של הילדים. שאלונים אלו מהווים, לא פעם, אינדיקציה ראשונה לילדים שיש וזקוקים לאבחון פסיכיאטרי.

  אצלנו במכון, טרם הגיעכם לפגישת אינטייק (מפגש אבחון), תקבלו סט של שאלונים אשר מטרתם לבצע סקירה ראשונית של מצבו של הילד. מטרה נוספת היא מיפוי ראשוני של הקשיים, במטרה לחשוב על התאמת טיפול.

  השלב הראשון: איסוף רקע

  ילד הנמצא מיועד לאבחון פסיכיאטרי יוביל את המסגרת המאבחנת לפעול עוד בטרם ביצוע האבחון. אותה מסגרת תחל באיסוף של מידע מקדים אודותיו, כשאותו מידע יכול להגיע מאבחונים קודמים אותם עבר. רקע נוסף ורלוונטי יכול להגיע מקופת החולים. מידע רפואי מקופת החולים יכול להתייחס למדדים שנבחנו במסגרתן לאחרונה. למשל, מידע הנוגע לבדיקות דם, בדיקות נוירולוגיות ואף מידע הנוגע לתרופות אותם צורך הילד.

  שלב מקדים נוסף בטרם האבחון נעשה מול ההורים עצמם. הריאיון הנעשה מולם הכרחי על מנת שאותו פסיכיאטר יוכל לקבל תמונה רחבה. תמונה הנוגעת לתפקוד של ילדם, ההיסטוריה ההתפתחותיות שלו לאורך השנים, יכולותיו ומסוגלותו, קשייו וחוזקותיו. לצד אלו, ינסה המאבחן לבחון עם ההורים האם התרחשו אירועים בחייו שיש בהם להשפיע על מצבו.

  השלב השני: מפגש פרונטלי

  המפגש האבחוני עם הילד ייעשה גם כן באמצעות ריאיון מולו. לאחר ביצוע האבחון ישוב הפסיכיאטר לשוחח עם ההורים. אלו יקבלו ממנו את ממצאי האבחון. ממצאים הכוללים מסקנות וכמובן המלצות ליישום. המלצות שיש בהן להוביל לשיפור איכות חייו של ילדם במספר רחב של מישורים.

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

  השלב השלישי: דו”ח אבחוני

  לצד שיחת הסיכום של המאבחן עם ההורים, אלו אף יקבלו דו”ח סיכום מקיף. דו”ח שיכלול בפירוט את הסיכום שנעשה מולם בע”פ ובו גם הפנייה לגורמי טיפול שונים. בחלק מהמסגרות המבצעות את האבחון, יוכלו הילדים לקבל וליהנות באותה המסגרת מתוכנית טיפול. הדבר, לא פעם, משמעותי ומניב הצלחות בטווח הזמן הקצר והארוך.

  פסיכיאטר ילדים במכון סול

  אנשי מקצוע רבים עוסקים כיום בטיפול בילדים ובני נוער. אלו כוללים פסיכולוגים, פסיכיאטרים, מרפאים בעיסוק, אנשי חינוך ועוד. ההכרה והלגיטימציה שקיימת כיום, מביאה הורים רבים לאפשר לילדיהם להסתייע באנשי מקצוע. בתוך כך, חלק מאותו סיוע מתחיל, לרוב, באבחון פסיכיאטרי לילדים.

  היתרון הגדול בפנייה לפסיכיאטר במכון סול הינה מקצועיות וזמינות- במכוננו פסיכיאטרים מומחים בלבד! יתרה מכך, תורים פנויים אצל הפסיכיאטרים שלנו בטווח של כשבועיים מרגע הפנייה הראשונית. 

  צרו קשר והתחילו לעשות שינוי בחיי ילדיכם – אבחון פסיכיאטרי לילדים

  מה עלות פגישה עבור אבחון פסיכיאטרי לילדים?

  אנשים הפונים לפסיכיאטר מקופת החולים משלמים השתתפות קטנה מאוד ואף אפסית. עם זאת, לצערנו הרב לקופות החולים תורים ארוכים (כשנה המתנה) לפסיכיאטר. זאת ועוד, לפסיכיאטר ילדים התורים הינם ארוכים אף יותר!

  פסיכיאטר ילדים פרטי הינו פסיכיאטר בעל ניסיון רב שנים בתחום ולכך יש מחיר. עלות פסיכיאטר פרטי לילדים נעה בין 1,500 ל-3,000 ש”ח, תלוי בהכשרה, בזמינות ובהיקף האבחון.

  חשוב לדעת! יש מעט פסיכיאטרים בישראל ועוד פחות פסיכיאטרים המתמחים בילדים ונוער. התמחות זו מצריכה שנים של עבודה, למידה והתנסות ולכן עלות פסיכיאטר פרטי הינה גבוהה.

  אבחון פסיכיאטרי הוא אבחון רפואי?

  כמובן! פסיכיאטר אמנם לא בודק את גופכם, אלא את נפשכם, באמצעות שיחה ודיווח עצמי.

  עם זאת, פסיכיאטר הוא רופא לכל דבר, הרשום בפנקס הרופאים של משרד הבריאות!

  כל פסיכיאטר מאבחן ילדים על הספקטרום האוטיסטי?

  התשובה לשאלה זו אינה חד משמעית.

  ככלל, לא כל הפסיכיאטרים מרגישים בנוח לאבחן ילד על הספקטרום האוטיסטי. לעניין זה חשיבות רבה, שכן משרד הבריאות דורש מרופא פסיכיאטר להיות מסוגל לאבחן הפרעות (ובייחוד הפרעות התפתחותיות), אשר הפסיכיאטר הוכשר לכך במהלך התמחותו, או לאחר מכן.

  מכאן שלא כל הפסיכיאטרים הוכשרו באבחון אוטיזם.

  נציין כי עד לגיל 5 לערך, פסיכיאטר או נוירולוג התפתחותי יכולים לאבחן אוטיזם. פסיכיאטרים של ילדים ונוער עם הכשרה בגיל הרך, יכולים גם כן לאבחן אוטיזם, כבר מגיל 3 חודשים!

  אבחון אוטיזם בגיל הרך הינו חשוב מאין כמותו, כיוון שאבחון מוקדם יותר מאפשר טיפול מוקדם יותר ושיפור התקשורת הבינאישית שהינה פגועה בהפרעה זו.