אבחון פסיכודיאגנוסטי למבוגרים

חן אור יונגרוירט - פסיכולוגית קלינית M.A | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 01.1.23

מה זה אבחון פסיכודיאגנוסטי?

ישנם סוגים רבים של אבחונים פסיכולוגיים, ולכל אחד רמת העמקה שונה והתמקדות אחרת.

אבחון פסיכודיאגנוסטי הוא האבחון הפסיכולוגי המקיף ביותר שניתן להעביר, ובשונה מאבחונים אחרים, אין לו שאלה אבחונית ספציפית.

המטרה שלו יכולה להיות מגוונת, כי הוא בוחן את כלל המנגנונים הרגשיים והמחשבתיים, יכולת האינטליגנציה, ההגנות והחוזקות של הפרט.

השילוב של כל הרכיבים האלו יחד מאפשר הבנה מעמיקה של ההתנהגות הנצפית. ההבנה המעמיקה הזו מסייעת במתן אבחנה במידת הצורך או בהתאמת טיפול לפרט.

אבחון פסיכודיאגנוסטי- דוגמה

האבחון הפסיכודיאגנוסטי כולל שיחה עם פסיכולוג בעל הכשרה ייעודית, העברת מבחנים סטנדרטיים ושאלונים, שמתמקדים בהערכת תהליכי חשיבה, מאפייני אישיות ומצבים רגשיים, מודעים ולא מודעים.

מאחר שבאבחון יש שימוש רחב בכלי אבחון השלכתיים, כאלו שלא דורשים תשובה ישירה לשאלה, אלא מתבססים על הערכה קלינית מעמיקה (לדוגמה, שימוש במבחן כתמי דיו על נייר (רורשך) ושאילת הנבחן מה הוא רואה בתמונה), למאבחן יש אפשרות להביט “פנימה” אל הנבדק, ולבחון את התהליכים אליהם הוא לא מודע, אשר מכוונים את מחשבתו ועשייתו.

כמו כן, העובדה שיש שימוש בכלי אבחון ישירים והשלכתיים מאפשר למאבחן, וביחד עם ניסיונו הקליני, להבדיל בין האמור לאמת, ולהבין מה באמת עומד מאחוריי המעשים.

האבחון יארך מספר שעות לפחות עם המאובחן עצמו, ומעבר לכך המאבחן יעבד את החומר לעומק במטרה להפיק דוח מקיף. העיבוד המעמיק ובניית הדוח הם אלו שיאפשרו למאבחן לעלות על הפרעות בתפקוד, במידה וישנן, ועל הפרעות ספציפיות המתאימות לקריטריונים מקובלים.

אבחנה לפי ה-DSM

אחת למספר שנים, הארגון האמריקאי לפסיכיאטריה (APA) מפרסם ספר אבחנות מקיף, שכולל בתוכו את כל ההפרעות המקובלות בעולם הקליני, נכון לאותה שנת פרסום.

הגרסה המקובלת כיום היא הגרסה החמישית שפורסמה בשנת 2013. פסיכולוג מיומן ובעל הכשרה מתאימה מבצע את האבחון הפסיכודיאגנוסטי ולפיו יכול לאבחן את הפרט על סמך ה-DSM, ואבחנה זו תהיה תקפה עבור כלל הגורמים המעורבים בחיי הפרט (ביטוח לאומי, רופא המשפחה, רווחה וכדומה)

אבחון פסיכודיאגנוסטי על ידי פסיכולוג קליני             

אצלנו במכון סול פסיכולוגים משלל תחומי ההכשרה: התפתחותיים, קליניים, שיקומיים וחינוכיים. עם זאת, במכון מבצעים את האבחונים הפסיכודיאגנוסטיים מהגיל הרך ועד לגיל הבגרות, פסיכולוגים קליניים.

המחשבה היא, שהמומחיות הקלינית הינה מתמקדת יותר מכל מומחיות אחרת בפתולוגיה הפסיכיאטרית ובאבחנה של אבחנות אלו.

  • לעומת פסיכולוגים חינוכיים, שמתמחים בקשיים רגשיים הנובעים/משפיעים ומושפעים על הלמידה.
  • פסיכולוגים התפתחותיים, שמתמחים בהפרעות נוירו-התפתחותיות
  • פסיכולוגים שיקומיים, שמתמחים בהפרעות נוירולוגיות, קוגניטיביות ופגיעות מומחיות,

הפסיכולוג הקליני, מתמחה באבחנה של הפרעות פסיכיאטריות.

אבחון פסיכודיאגנוסטי- מחיר

המחיר לאבחון מגלם בתוכו את ההתעמקות הנדרשת להעברתו, את ההכשרה המעמיקה שדרושה על מנת להעביר את האבחון וגם את שעות העבודה הרבות שעל המאבחן להשקיע בעיבוד החומר, מעבר למפגש עם המאובחן.

לאור זאת, עלות האבחון היא מהגבוהות מבין האבחונים הפסיכולוגיים הקיימים. בעת פניה אל מכון המבצע אבחון זה, יש לוודא כי המאבחן הוא בעל ההכשרה המתאימה, וכי כל המבחנים הרלוונטיים מועברים בו, ביניהם: מבחן אינטליגנציה, מבחנים השלכתיים (רורשך, TAT וכדומה) ומבחני אישיות במידת הצורך.

אפשר לדמות את התהליך האבחוני-טיפולי בשימוש אבחון פסיכודיאגנוסטי לחיפוש אחר אוצר: כדי להתחיל לחפש את האוצר, שהוא השיפור באיכות החיים בעקבות טיפול, צריך שתהיה לנו מפה שתכוון אותנו, והאבחון הפסיכודיאגנוסטי הוא המפה שמובילה את המאבחן.

המיקוד שאבחון זה מאפשר הוא יקר ערך, ועשוי להיות קריטי בטיפול. לאור החשיבות והמשמעויות שיכולות להיגזר מאבחון זה, עלות האבחון היא גבוהה ויש לוודא את איכות האבחון טרם קביעת התור.

אבחון פסיכודיאגנוסטי לצרכים שונים           

כפי שהוסבר, השאלה האבחונית של אבחון זה היא אינה ספציפית, אך המטרה לשמה עושים אותה לרוב ממוקדת. לדוגמה, גורמים טיפוליים יכולים להפנות לבצע את האבחון לטובת חוות דעת לביטוח לאומי, לבחינת מסוגלות הורית לקראת אימוץ, לבחינת בקשה להוצאת ילד/נער מהבית אל מסגרת חוץ-ביתית, וכדומה.

עבור ילדים, במקרים רבים ביה”ס ימליץ על אבחון זה במצב בו ישנה פגיעה בתפקוד אך לא עולה סיבה ברורה להתנהגות הנראית.

עבור מבוגרים, במקרים רבים מומלץ לבצע את האבחון כאשר הפרט סובל מקשיים שונים, אך ללא סיבה ברורה גם כן. האבחון יכול לסייע באיתור הבעיה ובמיקוד שלה, ובכך לאפשר התאמת טיפול מיטבית וחזרה לשגרת חיים נורמטיבית.

אבחון פסיכודיאגנוסטי במרכז

במכון סול אנו מציעים אבחונים פסיכודיאגנוסטיים לצרכים שונים, על ידי אנשי מקצוע מיומנים ובזמינות תורים גבוהה.

המכון שלנו ממוקם בגבעתיים ובכפר ביל”ו. בגבעתיים ישנם מספר פסיכולוגים קליניים מאבחנים, אשר יוכלו לסייע באבחנות, דיון האבחנה והמלצות, במקום נגיש לבית, במרכז הארץ.