תהליך אבחון תקשורת מבוגרים במכון סול

עדי ביטנר - פסיכולוגית קלינית M.A | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 06.6.24

במאמר זה נסביר את שלבי התהליך, חשיבותו ועלותו, של אבחון אוטיזם למבוגרים במכוננו.

דגשים לקראת אבחון אוטיזם מבוגרים

אוטיזם מבוגרים- תהליך אבחון

תהליך, חשיבות ומשמעות

מבוא

אבחון תקשורת הוא תהליך מורכב ויסודי שנועד לזהות הפרעות תקשורתיות, כגון אוטיזם, בקרב מבוגרים. במכון סול לפסיכותרפיה, אנו מבינים את החשיבות של אבחון מדויק ומקצועי, ולכן פיתחנו תהליך מובנה ומקיף המבוצע על ידי צוות מומחים מנוסים.

תהליך האבחון

אבחון תקשורת בנוי מחלק של אבחון פסיכולוגי ואבחון פסיכיאטרי לפי חוזר מנכ”ל אבחון אוטיזם.

שלבי האבחון הפסיכולוגי:

שלב 1: שליחת שאלונים ורקע התפתחותי

התהליך מתחיל במילוי שאלונים מפורטים על ידי המאובחן והקרובים אליו. שאלונים אלו כוללים מידע על הרקע ההתפתחותי, ההיסטוריה הרפואית, ההתנהגות החברתית והתפקוד היומיומי של המאובחן. מידע זה מהווה בסיס להבנת המקרה באופן מעמיק.

שלב 2: קריאה מעמיקה של הפסיכולוג המאבחן

לאחר קבלת השאלונים, הפסיכולוג המאבחן עובר על כל המידע באופן יסודי ומעמיק. קריאה זו מאפשרת לו לגבש תמונה ראשונית על המאובחן ולהתכונן למפגשים הבאים בצורה מקצועית ומדויקת. הקריאה יכולה להיעשות לפני או אחרי מפגש האבחון, בהתאם לשיקול המקצועי של הפסיכולוג.

שלב 3: פגישות אבחון

הפגישה הראשונה, הנמשכת כשלוש שעות ויכולה להתחלק לשני מפגשים בני שעה וחצי לערך כל אחד. באם יש צורך, תזומנו למפגש נוסף (ללא עלות נוספת). המפגשים כוללים:

  • שאלונים מתוקפים בתחומי התקשורת (טרם המפגש): לזיהוי דפוסי תקשורת ותפקוד חברתי.
  • מבחן ADOS: כלי האבחון התקף ביותר לאבחון הפרעות תקשורת.
  • מבחן אינטליגנציה: להערכת היכולות הקוגניטיביות, בהתאם לשיקול המקצועי של הפסיכולוג.

שלב 4: דיון בצוות רב-מקצועי

הצוות הרב-מקצועי של המכון, נפגש לדיון מקצועי בהתאם לשיקול דעת הצוות. הצוות מורכב מפסיכולוגים מומחים בעלי ניסיון רב באבחוני תקשורת. הצוות דן במקרים מורכבים ובממצאים העולים מהאבחון ומגבש אבחנה מדויקת בהתבסס על כל המידע שנאסף.

שלב 5: פגישת משוב

הפסיכולוג המאבחן כותב ומפיק דוח מקיף ומפורט הכולל את כל הממצאים, המסקנות וההמלצות. תהליך זה נמשך מספר שבועות, במהלכם נעשית עבודה מעמיקה על כל פרט ופרט בדוח.

שלב 6: כתיבת והפקת הדוח

המאובחן מוזמן לפגישת משוב עם הפסיכולוג המאבחן, במהלכה מוצגים ממצאי האבחון והמסקנות. בפגישה זו ניתנים הסברים מפורטים על האבחנה והשלכותיה. המלצות להמשך טיפול, תמיכה וזכויות, ניתן לקרוא במאמר על אבחון זכויות אוטיזם במבוגרים.

אבחון פסיכיאטרי:

המלצתנו המקצועית היא לבצע את האבחון הפסיכולוגי לפני האבחון הפסיכיאטרי, שכן האבחון הפסיכולוגי מעמיק, מבחינת המבחנים המועברים במהלך האבחון.

אבחון פסיכיאטרי כרוך בפגישת אבחון אחת.

חשיבות האבחון

1. זיהוי מדויק של הפרעות תקשורת

אבחון תקשורת מדויק מאפשר זיהוי של הפרעות כמו אוטיזם, דבר המאפשר למאובחן להבין את הקשיים והאתגרים העומדים בפניו. זיהוי מוקדם יכול להוביל לטיפול ותמיכה מתאימים, ולשיפור איכות החיים.

2. התאמה אישית של תוכניות טיפול

האבחון מאפשר בניית תוכנית טיפול אישית ומותאמת לצרכי המאובחן. תוכנית זו יכולה לכלול טיפולים רגשיים, פסיכולוגיים, חברתיים ועוד, במטרה לשפר את תפקודו היומיומי של המאובחן.

3. מיצוי זכויות מול רשויות

הדוח המופק מהאבחון הוא מסמך חד-פעמי בעל חשיבות רבה, שכן הוא יכול לשמש את המאובחן לאורך כל חייו. המסמך מסייע במיצוי זכויות מול רשויות הרווחה והביטוח הלאומי, כמו קבלת תמיכה כלכלית, התאמות בעבודה ובחינוך, ועוד.

עלות אבחון תקשורת במכון סול

עלות אבחון תקשורת הינה 5,395 + מע”מ. עבור אבחון פסיכיאטרי משלים, המאובחן זכאי ל- 20% הנחה. העלות כוללת:

  • קריאה מעמיקה של השאלונים והמידע הרפואי
  • קיום פגישות אבחון יסודיות ומעמיקות
  • עבודה צוותית של צוות רב-מקצועי
  • כתיבה והפקת דוח מקיף ומקצועי

החזרים

  • לאבחון אוטיזם במבוגרים אין החזרים מקופת החולים.
  • החזר מביטוחים- יש לבדוק מול הפוליסה של כל מאובחן (לבדיקתו של המאובחן).

זמינות תורים

עד כ-3 שבועות מרגע הפנייה הראשונית.

זמינות גבוהה: מדובר בצוות מאבחן גדול, המונה 8 פסיכולוגים מומחים, בעלי הכשרה בתחום אבחון הפרעות תקשורת.

משמעות האבחון בחיי המבוגר

האבחון יכול להביא לשינוי משמעותי בחיי המאובחן, החל מנתינת משמעות ומובן לתחושותיו, ועד למיצוי זכויות מול רשויות הרווחה והביטוח הלאומי. מחקרים מראים כי אבחון נכון והכוונה מתאימה יכולים לשפר את איכות החיים של אנשים עם הפרעות תקשורת, ולסייע להם להגיע להישגים אישיים ומקצועיים.

סיכום

אבחון תקשורת במבוגרים במכון סול לפסיכותרפיה הוא תהליך מקיף ויסודי הנעשה על ידי צוות פסיכולוגים מומחים מנוסים. האבחון כולל שלבי הערכה, פגישות מעמיקות, דיונים בצוות רב-מקצועי וכתיבת דוח מקיף.

למרות עלותו הגבוהה, האבחון מספק כלים חשובים להתמודדות עם קשיי התקשורת, ומסייע במיצוי זכויות ושיפור איכות החיים. עבור רבים, האבחון מהווה צעד מכריע בדרך להבנה עצמית טובה יותר ולחיים מלאים ומספקים יותר.

לתאום תור, מלאו את פרטיכם בעמוד צור קשר ונחזור אליכם.