פסיכיאטר פרטי בגבעתיים

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 8.2.23

בקליניקה של מכון סול בגבעתיים מטפל פסיכיאטר פרטי מקצועי ומומחה, אשר יכול לאבחן הפרעות נפשיות (ואוטיזם בפרט), להמליץ על טיפול תרופתי מתאים, ולכתוב חוות דעת פסיכיאטריות מכל הסוגים, בהתאם לדרישות המוסדות והגופים השונים. תורים זמינים!

מה סיבת הפנייה לפסיכיאטר בגבעתיים?

במהלך החיים, חלק מבני האדם מפתחים הפרעות נפשיות: מחשבות והתנהגויות היוצרות מצוקה אצל הסובל מהן ואצל סביבתו, ומונעות ממנו לתפקד.

הפרעות נפשיות, בדומה למחלות פיזיות רבות, אינן בהכרח עוברות מעצמן ללא טיפול, וגם במקרים בהן חל שיפור ספונטני בחומרת התסמינים – מהלך ההחלמה מלווה באתגרים רבים.

לעתים נדרש סיוע חיצוני בהתמודדות עם ההפרעה הנפשית, לצורך הקלה על מצוקת האדם המתמודד עמה ומזעור נזק נפשי נוסף. כיום, קיימות שתי דרכי סיוע עיקריות עבור מתמודדים עם הפרעות נפשיות: דרך אחת היא פסיכותרפיה, טיפול בשיחה, הנערך על בסיס שבועי עם עובד סוציאלי קליני או פסיכולוג.

דרך שניה, הינה טיפול פסיכיאטרי הניתן על ידי פסיכיאטר, וכולל התוויה לטיפול או מתן חוות דעת פסיכיאטרית.

מה ההכשרה של פסיכיאטר?

כאמור, בעל המקצוע הרשאי לספק טיפול פסיכיאטרי הינו פסיכיאטר – רופא אשר תחום התמחותו הינו בריאות הנפש.

בפגישה הראשונה עם פסיכיאטר, יתבקש המטופל לספר על עברו הנפשי וקשייו הנפשיים הנוכחיים. הפסיכיאטר אף יעיין בתיקו הרפואי של המטופל, ויצפה בהתנהגותו בזמן הפגישה.

בהתבסס על דברי המטופל והתרשמותו האישית, הפסיכיאטר עשוי לתת אבחנה נפשית ספציפית: לומר למטופל מאיזו הפרעה הוא סובל, כגון דיכאון, הפרעה דו-קוטבית (“מאניה דפרסיה”), הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), אוטיזם וכדומה.

למתן האבחנה הנפשית ישנה חשיבות רבה:

  • ראשית, לכל הפרעה נפשית ישנו סוג טיפול האידיאלי עבורה, ולכן בחירת הטיפול תתבסס על האבחנה שניתנה.
  • שנית, ידיעת סוג האבחנה פסיכיאטרית מאפשרת לתת למטופל צפי להתפתחותה וסיכויי ההחלמה ממנה, שכן לכל הפרעה ישנו צפי התפתחותי אחר.
  • שלישית, לעתים רבות מתן אבחנה מקטין מעט את המצוקה סביב ההפרעה הנפשית, כי ברגע שלדבר המאיים יש שם- קל יותר להתייחס אליו, לקרוא עליו, לדבר עליו ולמצוא תמיכה מאנשים הסובלים מהפרעה דומה.

בשונה מטיפול בפסיכותרפיה, פגישה פסיכיאטרית נערכת לרוב פעם במספר חודשים לצורך מעקב, ולא כוללת בתוכה את הטיפול עצמו, אלא התוויה לטיפול, לרוב לפסיכותרפיה או על ידי מתן מרשם לטיפול תרופתי מתאים.

תרופות פסיכיאטריות

מה מטרת טיפול תרופתי פסיכיאטרי?

טיפול תרופתי להפרעות נפשיות נועד להפחית את הסימפטומים הבעייתיים של המטופל הסובל מהפרעה נפשית, ובכך להקל על סבלו מההפרעה.

הפסיכיאטר המטפל יספק למטופלו מרשם עבור תרופה ספציפית המטפלת בהפרעה ממנה סובל, תוך התחשבות במאפייניו הבריאותיים (פיזית ונפשית) האינדיבידואלים.

הפסיכיאטר יסביר למטופל בפירוט מהי ההשפעה הצפויה של התרופה, כיצד יש לנטול אותה, והאם צפויות תופעות לוואי כתוצאה מהשימוש בה.

חשוב להדגיש: נטילת תרופות פסיכיאטריות צריכה להתבצע בדיוק לפי הוראות הפסיכיאטר המטפל, אסור ומסוכן לנטול תרופות פסיכיאטריות בניגוד או בשונה מההוראות שניתנו.

פסיכיאטר בגבעתיים: איך תרופות פסיכיאטריות מסייעות?

תרופות פסיכיאטריות פועלות לרוב על ידי שינוי ריכוזיהם של חומרים בשם נוירוטרנסמיטרים במוח האדם. הנוירוטרנסמיטרים אחראים תפקודי המוח השונים, ולעתים מחסור או עודף בנוירוטרנסמיטר מסוג מסוים במוח מחמיר את הסימפטומים של ההפרעה הנפשית.

התרופות הפסיכיאטריות למעשה מווסתות את כמות הנוירוטרנסמיטר הספציפי במוח, וכך למעשה משפרות סימפטומים של ההפרעה הנפשית. ברוב המקרים, נטילת התרופה תתבצע על בסיס יומיומי, והשיפור בסימפטומים יחל לאחר מספר שבועות של נטילתה.

פגישות המעקב עם הפסיכיאטר חשובות הן לצורך מעקב אחר התפתחות ההפרעה הנפשית, אך גם מעקב על השפעת הטיפול התרופתי על המטופל.

חוות דעת פסיכיאטרית בגבעתיים

שירות חשוב נוסף אשר ניתן על ידי פסיכיאטר הינו כתיבת חוות דעת פסיכיאטרית. לעתים, גופים ומוסדות שונים דורשים מאדם מסמך רשמי ומקצועי המפרט אודות מצבו ותפקודו הנפשי, לצורך קבל החלטות הנוגעות לאדם זה.

בהתאם להתרשמותו מהמטופל ולסוג חוות הדעת הנדרשת, רשאי הפסיכיאטר לכתוב חוות דעת פסיכיאטרית. בין סוגי חוות הדעת הפסיכיאטרית הנפוצים:

  • חוות דעת צבאית– חוות דעת הנכתבת עבור הצבא אודות חייל או מועמד לגיוס, הכוללת המלצה לשחרור מהצבא, השארות בתפקיד או העברה לתפקיד או מיקום אחר.
  • חוות דעת משפטית– חוות דעת הנכתבת עבור בית משפט לצרכי תביעות לנכות נפשית, ביטוח לאומי, אחריות פלילית ויכולת (או אי יכולת) עמידה לדין, שינוי סטטוס חוקי של אדם ועוד.
  • חוות דעת תעסוקתית– חוות דעת הניתנת עבור מעסיק על מנת להעריך את יכולתו של עובד לבצע את תפקידו בעבודה או לחזור לעבודה לאחר היעדרות על רקע נפשי.
  • חוות דעת לקנאביס רפואי– חוות דעת הניתנת למטופל בה נכתב אם מומלץ לספק לו מרשם לקנאביס רפואי לצורך טיפול בסימפטומים של מחלה פיזית או הפרעה נפשית.

יש לציין כי חוות הדעת הפסיכיאטרית תלויה בשיקול הדעת המקצועי של הפסיכיאטר, ועל כן עשויה לבוא לטובת האדם עבורו ניתנת – וגם לרעתו. חוות הדעת הפסיכיאטרית אינה מהווה החלטה רשמית וסופית בנוגע לענייני האדם עם הגוף או המוסד מולו עומד, אלא המלצה בלבד – ההחלטה הסופית שמורה לגוף או מוסד זה.

מה ההתלבטויות בפנייה לפסיכיאטר בגבעתיים?

אחד הלבטים מולם עשוי לעמוד אדם בעת בחירת פסיכיאטר עבורו, הינו האם כדאי ללכת לפסיכיאטר פרטי, או פסיכיאטר ציבורי שעובד במסגרת קופת חולים?

אנו גורסים כי לפסיכיאטר פרטי יתרונות משמעותיים ההופכים אותו לאופציה הטובה יותר. ראשית, רבים מהפסיכיאטרים אשר עובדים במסגרת קופות החולים בעלי ניסיון מועט יותר בתחום ביחס לאלה העובדים באופן פרטי, דבר העשוי להשפיע על איכות הטיפול אשר נותנים.

שנית, זמינות התורים לפסיכיאטרים ציבוריים לרוב נמוכה בהרבה מאלו הפרטיים – ברוב המקרים תור לפסיכיאטר טוב העובד במסגרת קופת חולים יהיה זמין תוך מספר חודשים, ואילו תור אצל פסיכיאטר פרטי מצוין יהיה זמין תוך מספר שבועות בודדים, אם לא ימים ספורים.

היתרון העיקרי של פסיכיאטר ציבורי על פני פרטי הינו המחיר. עם זאת, אנו מאמינים שעל בריאות נפשית ואיכות טיפול אין לחסוך, ויש לתת עבור עצמכם או היקרים לכם את הטוב ביותר.