אוטיזם בתפקוד גבוה וזוגיות – אתגר שניתן לצלוח!

חן אור יונגרוירט - פסיכולוגית קלינית M.A | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 25.1.22 | עודכן: 28.1.22

אחד מהשאיפות והאתגרים למי שהוגדר כאוטיסט בתפקוד גבוה נוגע לנושא הזוגיות. אנחנו במכון סול מטפלים בזוגות וביחידים על הקשת האוטיסטית במגוון התמודדויות, ביניהם- הבנה של מערכות יחסים בינאישיות.

זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

אוטיזם בתפקוד גבוה וזוגיות

מה האתגר באוטיזם בתפקוד גבוה וזוגיות?

הקושי לקיים תקשורת ואינטראקציה בין אישית המאפיינת אוטיזם מהווה גורם משמעותי בקושי לפתח מערכת זוגית יציבה. עם זאת, לא מעט אוטיסטים בתפקוד גבוה נמצאים בזוגיות אוהבת ובריאה.
זוגיות עבור אוטיסטים בתפקוד גבוה יכולה להוות גורם חיובי ביכולת לפתח קשרים בינאישיים. עבור אלו המביעים עניין בזוגיות, מדובר במשימה קשה ומאתגרת ממש. משימה בה נדרש מהם להתמודד עם קונפליקטים רבים. אלו באים לידי ביטוי ברצון, מצד אחד, להתרכז “במה שקורה איתי”, כשמנגד הרצון לראות ולדאוג לצד השני באותה מערכת זוגית.

איך טיפול פסיכולוגי מסייע?

אנשי מקצוע העוסקים באבחון אוטיזם ועבודה עם אוטיסטים בתפקוד גבוה רואים בזוגיות היבט משמעותי. המסר המועבר מרובם מעודד ומברך על הרצון לקיים מערכת זוגית. זאת למול העובדה כי ישנם מקרים הפוכים. מקרים בהם בני משפחה וקרובים של אוטיסט בתפקוד גבוה לא יעודדו הדבר. בחלק מהפעמים רצונם “להגן” ו”לשמור” על אותו אדם. זאת מול ידיעה כי נכונו לו קשיים ואתגרים רבים במערכת זוגית. לבטח למי שמוגדר כאוטיסט שלו קשיים רחבים בפיתוח קשר בין אישי.
חלק מהאוטיסטים בתפקוד גבוה בגילאי 20 ומעלה מביעים את רצונם בזוגיות. היכולת לבוא ולומר זאת מעידה על תהליך חיובי המתרחש אצלם. תהליך בו הם יודעים להביע את שאיפותיהם. לבטח ששאיפה זו נוגעת למיסוד קשר זוגי. קשר שיש בו אחריות רבה מצידם.

אחריות שבאה לידי ביטוי בפיתוח יכולות בהן הם יידרשו להתרכז במי שמולם. דבר המהווה משימה חשובה ומשמעותית בעולמו של אוטיסט בתפקוד גבוה.
עבור אנשי מקצוע רבים מדובר כמובן ברצון חיובי. רצון שעל הסביבה לעודד ולתמוך בו. גם למול הידיעה שנכונו בו קשיים רבים. הן קשיים המוכרים לכל במסגרת זוגית “רגילה” ולבטח עבור אוטיסטים בתפקוד גבוה. מנגד, דיכוי וחוסר עידוד של הסביבה עבור אותו רצון לזוגיות לא רק יצער. יש בו להטמיע באותם אנשים תחושה קשה בה הם לא ראויים ובנויים למערכת זוגיות. תחושה קשה של אנשים בעלי תסמונת כה מורכבת וקשה שאין בה את הכלים לזוגיות.

איך המשפחה צריכה להגיב כשבן משפחתה מעוניין בזוגיות?

דבר נוסף שחשוב להדגיש ולהבהיר הוא ייחודיותו של כל אוטיסט בתפקוד גבוה. חלקם עשוי לא להביע עניין בזוגיות. או יש ואותו עניין יגיע בגילאים מאוחרים יותר. כאן על הסביבה להימנע מללחוץ ולדחוף את אותו אדם לרצות בזוגיות. לבטח כשמדובר באוטיסט המאופיין כמי שנוטה לרצות את סביבתו הקרובה.
קטע מהסדרה “על הספקטרום” המתאר את הניסיונות של אישה צעירה המאובחנת על הרצף, למצוא זוגיות-

עבור משפחתו וחבריו של אוטיסט בתפקוד גבוה הרצון לראותו במערכת זוגית טבעי ומתקבל על הדעת. עם זאת, לכל אדם קצב התפתחות ורצונות משלו. על כן, כפי שישנם אנשים הבוחרים בחירה מודעת לא להיות בזוגיות, כך הדבר גם עבור חלק מאותם אוטיסטים. אתגריו הרבים עמם מתמודד אוטיסט בגיר לא תמיד מאפשרים לו את הפניות לחשוב על הזוגיות. אותו אדם זקוק עדיין ל”איסוף” ולימוד כלים בסיסיים יותר. כלים שבעתיד ישמשו אותו גם ברמה הבין אישית. כלים שבעתיד יובילו אותו להביע את רצונו הטבעי והעצמאי שלו בזוגיות.

זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

ליווי פסיכולוגי של זוגות המאובחנים עם אוטיזם

חלק מההצלחה בשמירה על זוגיות נוגעת לתקשורת בריאה ופתוחה. הדבר מקבל משנה תוקף במקרים ובהם מדובר בזוג אוטיסטים. מסגרת זו תוביל חלק ניכר מהם לרצות בליווי פסיכולוגי. בין אם מדובר בליווי של איש מקצוע שיעבוד מולם יחד. או אולי רצון גם של כל אחד בליווי והדרכה לחוד.
כיום, מסגרות רבות מלוות זוגות הנמצאים על הרצף האוטיסטי. הליווי המקצועי של בני הזוג מהווה עבור רבים מהם פריצת דרך ממש. מקום שבו לראשונה הם לוקחים אחריות בעצמם על אושרו ורגשותיו של אדם אחר. מקום בו הם יודעים להביע ולהכיר בחיבה שיש להם כלפי אדם אחר. חיבה השונה מאהבה לבני משפחה וחברים קרובים. כשהבחנה זו נלמדת בפעם ראשונה עבורם. קרבה שיש בה אינטימיות שעבורה הם מוכנים לעבוד ולאתגר עצמם.

זוגיות של אדם המאובחן עם אוטיזם בתפקוד גבוה עם אדם נוירוטיפיקלי

ישנם מקרים ובהם אוטיסטים בתפקוד גבוה נמצאים בזוגיות עם אדם נוירוטיפיקלי (אדם ללא אבחנה). כאן הכוונה לזוגיות עם אדם שאינו נמצא על הרצף האוטיסטי כלל. עבור אותו אדם נוירוטיפיקלי יש ועולם האוטיזם חדש או לא מוכר לו דיו. הדבר עלול כמובן ליצור מתחים וכעסים מצידו. זאת מבלי להכיר את הקשיים המבניים עמם מתמודד אוטיסט בתפקוד גבוה.
ליווי זוגיות של אוטיסט בתפקוד גבוה עם אדם נוירוטיפיקלי מהווה אתגר גם עבור אנשי המקצוע עצמם. כאן נדרשת לא פעם עבודה רבה גם עם בן הזוג הנוירוטיפיקלי. עבודה בסיסית שיש בה לגרום לו ללמוד את הבסיס לתסמונת. כזו שלא תמיד ניתן להבין מקריאה או אפילו מצפייה בסרטים וסדרות.
היכולת ליצור עבור אותו אדם נוירוטיפיקלי את אורך הרוח הנכון היא משמעותית. יש בה להיות ההבדל בין מערכת זוגית שתקרוס בשלביה המוקדמים למול כזו שתהפוך למוצלחת, אוהבת ובריאה. זוגיות שיש בה להפרות את שני הצדדים. הפריית האוטיסט החווה מערכת זוגית מוצלחת ובריאה ואת הנוירוטיפיקלי שזוכה להכיר את עולמם של האוטיסטים. עולם שיש בו ללמד את הסביבה אודות דברים חשובים באמת. כאלו שנשכחים אצל רבים מאיתנו.

מיניות בקשר זוגי

נקודה נוספת שיש להתייחס אליה נוגעת לנושא המיני. בני זוג הנמצאים על הספקטרום מראים לרוב ידע מיני דל ובעיות באינטימיות. מנגד, ישנם מקרים ובהם מקורות הידע יכולים להטעות. בין אם מדובר על תכנים פורנוגרפיים שונים ואף משיחות חולין שנערכו עם אנשים שונים. אתגר נוסף נוגע לרגישות שקיימת אצל אוטיסטים רבים. רגישות הנוגעת לאדם אחר שנוגע בהם. בין אם מדובר על קושי עבורם במגע ובין אם רצונם במגע קרוב שיש ויוביל לדחייה או חוסר נעימות של הצד השני.
העבודה המקצועית בנושא המיניות אצל אוטיסטים בגירים בתפקוד גבוה תתחיל לרוב בשלבים מוקדמים. בחלק מהפעמים הם יביעו עניין וסקרנות בנושא בשלב מוקדם. שלב בו טרם חשבו בכלל על זוגיות. כאן תתבקש עבודה רבה הנוגעת לאספקטים רבים שחשוב להבהיר ולדייק אותם. בין אם מדובר על מהי רומנטיקה, מהו משחק מקדים, מגע חושני ועוד.
היבט נוסף עליו צריך לתת דגש הוא בבחינת מקומו של הצד השני. במיוחד מקרים בהם מדובר על זוג ששניהם נמצאים על הרצף. יש וצד אחד יהיה בשל יותר לאינטימיות ומגע מיני, כשהצד השני רחוק מכך. קיומם של פערים יכול ליצור תסכול עבור שני הצדדים. מנגד, אותו פער מהווה הזדמנות לבני הזוג ולמטפלים לעבוד על אתגרים חדשים, תוך היכולת ליישמם באותה מערכת זוגית.

האתגרים באוטיזם בתפקוד גבוה וזוגיות

קשרים זוגיים של אוטיסטים בתפקוד גבוהה לרוב גם יגיעו לשלב המיני

זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

לסיכום: זוגיות של אוטיזם בתפקוד גבוה – אתגרים ומשמעויות

חשוב לזכור כי חלק מהאתגרים המתמשכים של זוגיות למי שנמצא על הרצף הינם אתגרים המשותפים לכולנו. אנשי מקצוע, המלווים אוטיסטים הנמצאים בזוגיות, מביאים מניסיונם גם בעבודה מול זוגות נוירוטיפיקלים. הדבר מאפשר לאותם מטפלים לראות את אותם זוגות על הרצף כזוג כמו כל הזוגות. מכאן, שיש ולפעמים הפתרון שמתאים לזוג נוירוטיפיקלי יש ויכול להתאים לזוג על הרצף. זאת לצד מספר התאמות שיש לבצע.
ליווי של אוטיסטים בתפקוד גבוה במציאת זוגיות והתנהלות בתוכה משמעותית והכרחית. יש בה להוביל וליצור עבורם כלים שישמשו אותו גם במרחבים ואתגרים נוספים. הצלחה בזוגיות יש בה לתרום להצלחה במקום העבודה, ביחסים עם בני משפחה וחברים ובהעלאת הביטחון העצמי.