חוות דעת פסיכיאטרית לצבא

צוות המכון | מכון סול לפסיכותרפיה | פורסם: 19.2.22 | עודכן: 27.9.23

במכון סול פסיכיאטרים מומחים הנותנים חוות דעת פסיכיאטרית, במקצועיות בלתי-מתפשרת ובזמינות נוחה. יש לציין- פסיכיאטר צבאי הינו הסמכות היחידה לקבוע לגבי מצבו של החייל! חוות דעת מפסיכיאטר פרטי, הינה תמיד בגדר המלצה בלבד ואינה ממוענת לצבא באופן ישיר. לפיכך, הפסיכיאטרים אשר כותבים את חוות הדעת הצבאית, יכתבו אותה באופן מקצועי וכזה אשר משקף את מצבו הרגשי של החייל או זה שעתיד להתגייס, אך המסמך ישמש כהמלצה בלבד אל מול המערכת הצבאית.

זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

 

חוות דעת פסיכיאטרית לצבא

חו”ד פסיכיאטרית

חוות דעת לצבא

חוות דעת לצבא, כמו כל חוות דעת פסיכיאטרית אחרת, נעשית ברגישות ובמקצועיות מצד הפסיכיאטרים הפרטיים שלנו במכון סול.

חוות דעת פסיכיאטרית משמשת לצרכים רבים. בהתייחס לצבא, צה”ל מבקש הערכה פסיכיאטרית תחת המקרים הבאים:

 1. יציאה מהצבא– חייל אשר מעוניין להפסיק את שירותו הצבאי. תחת קטגוריה זו, נמצאים חיילים אשר מתקשים לשאת את שירותם הצבאי, כתוצאה מקושי בהסתגלות למסגרת הצבאית.
 2. גיוס לצה”ל עם פרופיל נפשי– חייל אשר הצבא חושש לגייסו מפאת מצב נפשי שקדם לגיוסו. במקרים אלה לרוב האדם יבקש מהפסיכיאטר לבדוק האם הינו כשיר לשירות צבאי. כלומר, האם האירועים הנפשיים שחווה הינם נחלת העבר וכי כעת יכול לתפקד באופן סביר ואף להחזיק נשק.
 3. במקרים אחרים, צה”ל או הפסיכיאטר עצמו ידרוש נוסף להערכה הפסיכיאטרית, גם אבחון פסיכודיאגנוסטי אשר יתבצע על-ידי פסיכולוג קליני/שיקומי. אבחון פסיכודיאגנוסטי תורם להבנה רחבת-היקף של האדם ובודקת מבני עומק מורכבים יותר, מאלו שניתן לראות בהערכה פסיכיאטרית.

  אנחנו כאן בשבילכם

  השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

  פסיכיאטר אזרחי לצאת מהצבא

  פסיכיאטר אזרחי, כמו פסיכיאטר צבאי הינו איש מקצוע הרפואה. פסיכיאטר הינו רופא אשר לאחר קבלת רישיון הרפואה, עבר התמחות בפסיכיאטריה של המבוגר (גיל 18+).

  אבחון של פסיכיאטר אזרחי מסייע במקרים של אבחנה, אם בשל חוסר הסתגלות למסגרת, או בשל אבחנה אחרת. אך נזכיר בשנית- חוות הדעת האזרחית הינה חוות דעת בלבד! ואינה מכותבת ישירות לצבא והפסיכיאטר הצבאי ראשי להחליט על דעת עצמו לגבי ההמלצה.

  פסיכיאטר אזרחי פטור

  פטור שנותן פסיכיאטר אזרחי הינה המלצה בלבד. המלצה שיכולה לשמש את החייל בוועדות בצבא, כהמלצה. לא החלטה. הצבא ראשי לעשות כל העולה על רוחו ביחס להמלצה זו.

  כלומר, הצבא ישתף פעולה ברוב המקרים ויסתמך על חו”ד פסיכיאטרית שתביאו באופן פרטי, אל צה”ל. הסיבה פשוטה וברורה: פסיכיאטר הינו איש מקצוע הרפואה. לכן, פסיכיאטר פרטי ייתן לכם את ההמלצה לה אתם זקוקים, מתוך חשיבה על בריאותכם הנפשית והפיזית.

  היתרון הבולט שבפנייה לפסיכיאטר אזרחי פרטי לפטור מהצבא, הינו כי פסיכיאטר אזרחי יפגוש אתכם מקסימום תוך מספר ימים מרגע פנייתכם. נוסף לכך, הדו”ח הפסיכיאטרי ייכתב תוך מקסימום 5 ימים מרגע האבחון.

  כך, תוכלו להעביר לצבא תוך זמן מהיר את חוות הדעת האזרחית שאתם זקוקים אליו, במטרה לשמור על שלמותכם ובריאותכם.

  שלבי ההערכה הפסיכיאטרית לצה”ל

  1. מסמכים קודמים– קודם לפגישה, בעת פנייתכם, מתאמת הטיפול שלנו תבקש מכם להעביר חומר רקע רפואי ככל שקיים אצלכם. זאת, על מנת להכיר אתכם וללמוד עליכם יותר טוב, עוד טרם הגיעכם לפגישה.
  2. ראיון קליני– בשלב זה הפסיכיאטר יפגוש אתכם (בד”כ בנפרד מהוריכם), במטרה לאבחן אתכם.
  3. ראיון קליני ממוקד לחו”ד לצבא– כיוון שהאבחון הפסיכיאטרי עיקרו הינו הערכת היכולת של היחיד לשרת בצבא, יישאלו שאלות ספציפיות לגבי השירות הצבאי, היכולת של האדם להיות מחוץ לבית, להישמע לסמכות, תשאלו גם לגבי מעברים וכניסה למסגרות קודמות וכיוצא בזאת.
  4. כתיבת חו”ד– לאחר מפגש האבחון, הפסיכיאטר יקדיש זמן לכתיבת חו”ד, המסכם הן את חומרי הרקע והן את ההתרשמות המקצועית, שעלתה מהמפגש האבחוני. באם ישנה יכולת להעריך את מצבו של הפונה, ייכתבו המלצות על אודות מצבו הנפשי, אך לא לגבי המלצה לגיוסו או אי גיוסו לצה”ל. כיוון שזו החלטה של הצבא בלבד!
  חוות דעת של פסיכיאטר ליציאה מצהל

  יציאה מצה”ל או גיוס לצהל, עם רקע נפשי

  הערכה פסיכיאטרית לצבא נוכח פרופיל נפשי

  חו”ד לבעל פרופיל נפשי המעוניין להתגייס

  לעיתים אדם מגיע אל הצו הראשון עם תיק רפואי קודם, החושף את המידע הרפואי-נפשי שלו. ברוב המקרים אם לא בכולם, אדם זה יוזמן לוועדה פסיכיאטרית, אשר תדון במקרה, עוד טרם הגיע למיונים של הצו הראשון.

  בחלק מהמקרים האדם יקבל שחרור מצה”ל ובחלק מהמקרים, האדם יקבל פרופיל נפשי.

  כך או כך, ישנם מקרים אשר אדם קיבל שחרור ומעוניין להתנדב, וישנם מקרים בהם אדם קיבל “רק” פרופיל נפשי ולא מעוניין בו.

  בדיוק במקרים האלה אנחנו מזמינים אתכם להיוועץ בנו ולהגיע לאבחון פסיכיאטרי אצל הרופאים המומחים שלנו לחו”ד לצה”ל.

  הערכה לקראת התנדבות בצה”ל על רקע נפשי, הינה חשובה כדי שהמערכת תדע כיצד לקלוט ולהתאים עצמה אל צורכי המגויס.

  זקוקים לייעוץ מידי? חייגו: 03-5233757

  חו”ד מפסיכיאטר ליציאה מהצבא

  על מנת לצאת מהצבא, או דווקא על מנת להתגייס על אף הרקע הנפשי, חשוב לפנות לפסיכיאטר בעל ניסיון והיכרות עם המערכת הצבאית.

  חשוב לציין כי בשאלת יציאה מהצבא, כמו בשאלות אחרות, המבנה של האבחון הפסיכיאטרי ייעשה כמו כל אבחון פסיכיאטרי אחר. עם זאת, ההחלטה בנוגע לשירות או אי שירות, נתונה להחלטת הצבא בלבד!

  כמה חוות דעת פסיכיאטרית משפיעה על השיבוץ בצה”ל?

  הגיוס לצה”ל אינו פשוט כלל ועיקר! לבני נוער המתמודדים עם קשיים בהסתגלות ובמעבר בין מסגרות, ישנו קושי נוסף, בכניסה לצה”ל.

  המשמעת הצבאית, ההיררכיה וחוסר הפשרנות המאפיינת את המסגרת הצבאית, מביאה אנשים רבים לחוש מצבים אשר יצריכו טיפול בדיכאון, טיפול בחרדות ועוד. אנשים אשר הינם רגישים מטבעם, עלולים לחוות מצבים נפשיים קיצוניים יותר מאנשים אחרים, ולהגיע אף למצבים פסיכוטיים ודיכאוניים קשים.

  לכן, חו”ד לצבא הינה חשובה מאין כמותה ואני ממליצה לא לוותר עליה בשום מקרה בו ידועה רגישות נפשית כזו או אחרת. חשוב לשקף לצבא את מצבכם ויש לקחת בחשבון שהצבא הוא המכריע והמחליט היחיד והסופי!

   אנחנו כאן בשבילכם

   השאירו פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם

   שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

   שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה